تسلا آماده عرضه عمومی رانندگی کاملا خودران

تسلا آماده عرضه عمومی رانندگی کاملا خودران

به گزارش تجهیزات جانبی، نسخه ۱۲ از رانندگی کاملا خودران(FSD) نقطه اوج تلاشهای شرکت خودروساز برقی تسلا برای دستیابی به استقلال کامل یا توانایی رانندگی بدون دخالت انسان در وسایل نقلیه خود است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، شرکت خودروسازی تسلا، سازنده خودرو های الکتریکی به رهبری ایلان ماسک، درحال آماده شدن جهت راه اندازی پیشرفته ترین بروزرسانی نرم افزاری خود یعنی عرضه نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران(FSD) است.
به نقل از آی ای، این بروزرسانی که در ابتدا توسط پایگاه تسلااسکوپ(Teslascope) گزارش شد، تحول در شیوه رانندگی خودرو های تسلا را نوید می دهد.
البته این ارتقای نرم افزاری پیش از این که در دسترس عموم قرار گیرد، توسط گروهی منتخب از کارمندان آزمایش می شود.
در ادامه به بعضی از خصوصیت ها و حقایق کلیدی در مورد این ارتقای نرم افزاری می پردازیم.
سطح جدیدی از خودرانی
نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران نقطه اوج تلاشهای تسلا برای دستیابی به استقلال کامل یا توانایی رانندگی بدون دخالت انسان در وسایل نقلیه خود است. این به روزرسانی، خودرو های تسلا را قادر می سازد تا سناریوهای پیچیده ای مانند چراغ های راهنمایی، دوربرگردان، تقاطع ها، خیابان های شهری و رانندگی در بزرگراه ها را مدیریت کنند. این بروزرسانی همینطور به دارندگان خودرو های تسلا اجازه می دهد تا خودرو های خویش را از هر جایی احضار کنند و در آینده از آنها بعنوان روبوتاکسی استفاده نمایند.
نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران تسلا مبتنی بر معماری کاملا جدیدی است که بر یک شبکه عصبی متکی است که از میلیونها کلیپ ویدیویی در دنیای واقعی یاد می گیرد. برخلاف نسخه های قبلی که از کد نوشته شده توسط انسان برای کنترل خودرو استفاده می کردند، این نسخه از رویکرد «مسیر مبتنی بر شبکه» استفاده می نماید، به این مفهوم که خودرو مسیر بهینه را بر مبنای پیشبینی های شبکه دنبال می کند. به قول ماسک، این کار، خودرو را ایمن تر و کارآمدتر می کند.
انتشاری که مدت ها منتظرش بودیم
نسخه ۱۲ رانندگی کاملا خودران مدت زیادی است که درحال توسعه است و با تاخیرها و چالش های گوناگونی روبرو بوده است. ایلان ماسک برای نخستین بار این بروزرسانی را در آوریل ۲۰۲۲ اعلام نمود و اظهار داشت که تا پایان آن سال آماده خواهد شد. با این وجود، عرضه این بروزرسانی چندین بار به تعویق افتاد، چون که تسلا مجبور بود بر موانع فنی و مسائل نظارتی غلبه کند.
سپس در نوامبر ۲۰۲۳، ماسک تأیید کرد که FSD v۱۲ برای گروه کوچکی از کارمندان تسلا عرضه می شود. این برنامه که از بیشتر از ۱۵ هزار وسیله نقلیه متعلق به کارکنان تسلا تشکیل شده است، برای آزمایش این بروزرسانی و عرضه بازخورد طراحی شده بود.
سر انجام در دسامبر ۲۰۲۳ این بروزرسانی برای این گروه از کارمندان ارائه شد و به دنبال آن نسخه ۱۲.۱.۱ در ژانویه ۲۰۲۴ ارائه شد. نسخه دوم شامل رفع اشکال و بهبودهایی بر مبنای آزمایش اعضای تیم بود.
ماسک حالا اعلام نموده است که FSD v۱۲ برچسب بتای خویش را کنار می گذارد و به یک نسخه پایدار تبدیل می شود. با این وجود، نسخه های فعلی همچنان دارای برچسب بتا هستند که نشان داده است این بروزرسانی هنوز برای عرضه عمومی آماده نشده است.
ماسک همینطور اظهار داشت که FSD v۱۲ پیش از عرضه عمومی تحت آزمایشات بیشتری قرار خواهد گرفت.
نسخه نمایشی زنده توسط ماسک
در اوت ۲۰۲۳، ماسک یک نمایش زنده از FSD v۱۲ را به اشتراک گذاشت که نشان می داد این خودرو چگونه موقعیت های مختلف را در جاده مدیریت می کند. نمایشی که حدود ۱۵ دقیقه به طول انجامید، می توانست تاثیرگذارتر باشد، چونکه مشاهده شد که خودرو اشتباهات و تردیدهایی داشت و در بعضی موارد احتیاج به دخالت انسان داشت. با این وجود، این نسخه نمایشی، پتانسیل FSD v۱۲ و میزان پیشرفت آن نسبت به نسخه های قبلی را هم نشان داد.
ماسک در آن زمان اظهار داشت که این نسخه نمایشی برای نشان دادن عملکرد خام و بدون سانسور FSD v۱۲ است و این بروزرسانی هنوز درحال توسعه است. وی همینطور اظهار داشت که نسخه نهایی بسیار بهتر خواهد بود.
منبع:

1402/10/27
15:38:48
5.0 / 5
201
تگهای خبر: شركت , طراحی , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402