ابداع روش جدید برای چاپ سه بعدی فلز مایع

ابداع روش جدید برای چاپ سه بعدی فلز مایع

به گزارش تجهیزات جانبی، پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک روش چاپ سه بعدی سریع توسعه داده اند که از فلز مایع استفاده می نماید و می تواند قطعات آلومینیومی بزرگ را به جای چند ساعت، تنها ظرف چند دقیقه ایجاد نماید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک تکنیک چاپ سه بعدی سریع ابداع نموده اند که از فلز مایع برای چاپ بسیار سریع استفاده می نماید.
به نقل از انگجت، این فرایند می تواند قطعات آلومینیومی بزرگ را تنها ظرف چند دقیقه تولید نماید، در حالیکه در خیلی از روشهای فنی موجود ساعت ها طول می کشد تا ساخت یک قطعه یکسان به پایان برسد. از این تکنولوژی تابحال برای ایجاد پایه های میز، قاب صندلی و قطعات مبلمان استفاده شده است.
این روش جدید، چاپ فلز مایع(LMP) نامیده می شود و شامل هدایت آلومینیوم مذاب در امتداد یک مسیر از پیش تعریف شده به بستری از دانه های شیشه ای ریز است. این دانه ها به سرعت به شکل یک ساختار سه بعدی، سخت می شوند. پژوهشگران می گویند این روند جدید حداقل ۱۰ برابر سریع تر از روش های مشابه تولید فلز است.
با این وجود، یک اخطار بزرگ وجود دارد. این فرایند، دقت بالایی برای کارهای حساس و پیچیده ندارد. بنابراین است که پژوهشگران از آن برای ایجاد موارد غیر حساس مانند پایه های صندلی و نه مثلا قطعات پیچیده با هندسه های پیچیده بهره برده اند.
پژوهشگران MIT می گویند، این روش، این فناوری را برای ایجاد اجزای ساختارهای بزرگتر که به جزئیات بسیار دقیق نیاز ندارند، مفید می کند که شامل قطعات مبلمان و همینطور اجزایی است که برای ساخت و ساز و طراحی صنعتی است.
علیرغم این مشکل، قطعات ساخته شده با استفاده از چاپ فلز مایع(LMP) بادوام هستند و می توانند ماشین کاری بعد از چاپ مانند سوراخ کاری و حفاری را تحمل کنند.


ابداع کنندگان این فناوری می گویند که سازه های حاصل از آن بسیار بادوام تر از سازه های ساخته شده با افزودنی قوس سیمی هستند که یک روش چاپ فلز رایج است. این به این علت است که LMP مواد را در طول کل فرایند، مذاب نگه می دارد و احتمال ترک خوردن و تاب برداشتن را می کاهد.
پژوهشگران ترکیب LMP را با روشهای فنی دیگر برای مشاغلی که هم به سرعت و هم به وضوح بالا نیاز دارند، سفارش می کنند.
همینطور شایان ذکر است که این روش چاپ فقط به آلومینیوم متکی نیست و می تواند با فلزات دیگر هم کار کند.
پژوهشگران آلومینیوم را به علت محبوبیت آن در ساخت و ساز و این حقیقت که به سادگی بازیافت می شود، بعنوان فلز پایه برای کار این فناوری برگزیده اند.
ایجاد کنندگان این فناوری امیدوارند که به توسعه آن برای بهبود قوام حرارتی، پیشگیری از چسبندگی و امکان کنترل بیشتر بر فلز مذاب ادامه دهند.
این تیم مشکلاتی با قطر بزرگتر نازل دارد که منجر به چاپ های نامرتب می شود و مساله ای است که باید برطرف شود.
پژوهشگران می گویند این روش می تواند در نهایت تبدیل به یک تغییر دهنده بازی در تولید فلز شود.
علیرغم این که چاپ سه بعدی در فضای تجاری چندان مورد توجه قرار نگرفته است، در سالهای اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است. بعنوان مثال پژوهشگران یک چاپگر سه بعدی کوچک ساخته اند که در واقع برای ترمیم و تمیز کردن بافت صدمه دیده به بدن وارد می شود. دانشمندان همینطور اخیراً بخشی از قلب انسان را با این روش چاپ کرده اند.
منبع:

1402/11/08
16:12:33
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403