تبدیل شیشه به نیمه رسانای شفاف با لیزر

تبدیل شیشه به نیمه رسانای شفاف با لیزر

تجهیزات جانبی: دانشمندان موفق شدند شیشه را با لیزر به نیمه رسانای شفاف تبدیل کنند که پیشرفت قابل توجهی است، برای اینکه این روش به مواد اضافی نیاز ندارد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، گروهی از دانشمندان سوئیسی در مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) و دانشمندان ژاپنی در مؤسسه توکیو(Tokyo Tech) کشف کردند که می توانند شیشه های معمولی را با بهره گیری از لیزر فمتوثانیه به یک نیمه رسانا تبدیل کنند که یک پیشرفت مهم در علم مواد است.
به نقل از آی ای، این پژوهش که در مجله Physical Review Applied انتشار یافته است، امکانات جدیدی را برای کاربردهای مختلف مانند پنجره های هوشمند و حسگرها فراهم نموده است.
شیشه تلوریت
دانشمندان به رفتار اتم ها در شیشه تلوریت علاقمند بودند؛ شیشه ای که حاوی تلوریوم در برخورد با پرتوهای فوق سریع نور لیزر پرانرژی است.
آنها در عین شگفتی متوجه شدند که لیزر، بلورهای کوچکی از تلوریوم و اکسید تلوریوم که هر دو موادی نیمه رسانا هستند، داخل شیشه، یعنی دقیقاً در جایی که نور به آن برخورد می کند، به وجود می آورد. این یافته حاکی از آنست که شیشه در معرض نور روز می تواند الکتریسیته تولید نماید.
این تیم از این کشف هیجان زده شدند و شاهد پتانسیل ایجاد الگوهای بادوام روی سطح شیشه بودند که می توانند در هنگام روشن شدن، برق تولید کنند.
این یک پیشرفت قابل توجه است، برای اینکه این تکنیک به مواد اضافی نیاز ندارد و تنها چیزی که نیاز است، شیشه تلوریت و یک لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک ماده رسانای فعال نوری است.
ایو بلوارد از لابراتوار EPFL توضیح می دهد: تلوریم نیمه رساناست، بر طبق این یافته ما به این فکر کردیم که آیا می توان الگوهای بادوام روی سطح شیشه تلوریت نوشت که بتواند بطور قابل اعتمادی در برخورد با نور، الکتریسیته ایجاد کند؟ پاسخ مثبت بود.
وی ادامه داد: یک نکته جالب در این تکنیک این است که در این پروسه به مواد اضافی نیاز نیست. تنها چیزی که شما نیاز دارید، شیشه تلوریت و یک لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک ماده رسانای فعال نوری است.
یک کشف انقلابی برای کاربردهای روزمره
تیم EPFL از شیشه تلوریت ارائه شده توسط همکارانشان در مؤسسه فناوری توکیو بهره برد و تخصص خودرا در فناوری لیزر فمتوثانیه برای اصلاح شیشه و مطالعه اثر لیزر به کار برد.
آنها کشف کردند که با کشیدن یک الگوی خط ساده روی سطح یک دیسک شیشه ای تلوریت به قطر یک سانتی متر می توانند وسیله ای ایجاد کنند که می تواند جریانی را هنگام قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش و طیف مرئی بوجود آورد و می تواند ماه ها بدون تخریب دوام بیاورد.
پتانسیل این کشف بسیار زیاد است و می تواند انقلابی در روش استفاده ما از شیشه ها در زندگی روزمره بوجود آورد. این تکنیک جدید می تواند پنجره های هوشمندی را توسعه دهد که می توانند برق تولید کنند و کاربردهای دیگری نیز داشته باشند.
ایو بلوارد می گوید: این فوق العاده است، ما شیشه را با بهره گیری از نور به نیمه رسانا تبدیل می نماییم. ما اساساً مواد را به چیز دیگری تبدیل می نماییم و شاید به رؤیای کیمیاگری نزدیک شویم.
منبع:

1402/11/09
09:38:30
5.0 / 5
205
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402