این ربات از زیر دریا خبر می دهد

این ربات از زیر دریا خبر می دهد

به گزارش تجهیزات جانبی، یک ربات زیردریایی که به صورت خودکار حرکت می کند، می تواند بزودی بازرسی های زیر آب را به جای غواص ها انجام دهد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ربات زیردریایی «یووان»(uOne) امکان دارد بزودی وظایف پرمخاطره و پرزحمتی را انجام دهد که هم اکنون توسط غواصان انسان انجام می شوند. این ربات دارای یک ترکیب منحصربه فرد از خصوصیت های دو نوع متفاوت از ربات زیردریایی است.
به نقل از نیو اطلس، وقتی صحبت از دستگاههای بدون سرنشین به میان می آید که برای کاوش در دنیای زیر آب طراحی شده اند، حدودا همه آنها بعنوان «زهپاد»(ROV) یا «وسیله نقلیه زیردریایی خودران»(AUV) نامیده می شوند.
زهپادها از راه دور بوسیله ی یک اپراتور روی سطح زمین کنترل می شوند و یک ویدیوی در لحظه را با دوربین خود ثبت می کنند. باآنکه زهپادها بسیار قابل مانور دادن هستند اما وجود یک کابل ارتباطی که به سطح متصل می شود، آنها را با مشکل روبه رو می کند. اگر آن کابل به یک مانع زیر آب گیر کند، زهپادممکن است برای همیشه گم شود.
وسایل نقلیه زیردریایی خودران نیازی به کابل ندارند چونکه آنها به صورت خودکار زیر آب حرکت می کنند و هنگام انجام دادن بررسی های دریایی طی چند ساعت یا چند هفته از موانع دور می شوند. با این حال، به علت شکل اژدرمانند خود نمی توانند کار زیادی را هنگام معلق ماندن یا چرخیدن در محل انجام دهند.
اینجاست که یووان وارد می شود. این ربات که توسط شرکت بلژیکی «یووار رباتیکس»(uWare Robotics) طراحی شده، از نظر فنی یک وسیله نقلیه زیردریایی خودران است که از دوربین های یکپارچه، یک واحد اندازه گیری اینرسی و سایر فناوری ها برای دنبال کردن خودکار مسیر از پیش برنامه ریزی شده زیر آب استفاده می نماید. این داده ها قبل از انتشار، به صورت بی سیم در کامپیوتر داخلی ربات بارگذاری می شوند.


یووان شبیه یک وسیله نقلیه زیردریایی خودران معمولی نیست. بدنه نسبتا کوتاه آن دارای هشت رانش گر است که به آن امکان می دهند تا در یک نقطه شناور شود یا در هر جهت حرکت نماید. هیچ کابلی وجود ندارد که مانع کار کردن ربات شود یا به چیزی گیر کند.
یووان اساسا برای کارهایی مانند بازرسی سازه های زیر آب مانند سکوهای نفتی و لوله های زیر دریا طراحی شده است. این ربات هم اکنون می تواند نقشه های سه بعدی را از محیط اطراف خود تهیه نماید. بعلاوه، ربات دارای برنامه هایی برای شناسایی و بازرسی همه موانعی است که شاید به آنها برخورد کند.


همه داده های جمع آوری شده در یک «درایو حالت جامد»(SSD) ذخیره می شوند و بعد از تکمیل مأموریت و بازگشت ربات به پایگاه خود، میتوان آنها را به صورت بی سیم دانلود کرد.
در ویدئوی زیر می توانید نحوه کار کردن یووان را ببینید.


1403/01/12
13:55:05
5.0 / 5
141
تگهای خبر: اپراتور , دانلود , ربات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403