موفقیت جدید دانشمندان چینی در نشان دادن قابلیت محاسبات کوانتومی

موفقیت جدید دانشمندان چینی در نشان دادن قابلیت محاسبات کوانتومی

تجهیزات جانبی: دانشمندان چینی با دستیابی به بزرگترین شبیه سازی کوانتومی تله یون، یک پیشرفت قابل توجه را در پیگیری قابلیت محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ نشان داده اند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، چین به موفقیت دیگری در عرصه شبیه سازی کوانتومی دست یافته است.
به نقل از شینهوآ، گروهی از دانشمندان چین بواسطه انجام بزرگ ترین شبیه سازی کوانتومی تله یون با دقت تفکیک تک کیوبیتی، یک جهش قابل توجه را در پیگیری قابلیت محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ نشان داده اند.
تله یون که یون ها را در یک فضای محدود شده توسط میدان های الکترومغناطیسی قرار می دهد، بعنوان یک گزینه بسیار امیدوارکننده برای تحقق محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ برجسته می شود. چالش اصلی در این روش، حفظ همزمان به دام انداختن یون پایدار و کنترل دقیق تعداد زیادی از یون هاست.
پیش از این، شبیه سازی های کوانتومی شامل تقریباً ۲۰۰ یون گزارش شده اند اما ناتوانی در تشخیص دادن وضعیت تک تک یون ها مانع از استخراج داده های حیاتی شده و مانعی را بر سر راه پیشرفت برنامه های گسترده تر محاسبات کوانتومی در آینده بوجود آورده است.
پژوهشگران «دانشگاه چینهوآ»(Tsinghua University) با استفاده از فناوری تله یون و یک طرح دوبعدی، برای نخستین بار توانستند به دام انداختن پایدار ۵۱۲ یون را درک کنند. آنها در این پژوهش گزارش دادند که اندازه گیری حالت کوانتومی را با وضوح تک کیوبیت در بین ۳۰۰ یون بی سابقه با موفقیت انجام داده اند.
یکی از داوران ارزیابی مقاله این پژوهش اظهار داشت: این بزرگ ترین شبیه سازی یا محاسبات کوانتومی به حساب می آید که تا به امروز در سیستم یک یون به دام افتاده انجام شده است. این نقطه عطف باید به رسمیت شناخته شود.
«دوآن لومینگ»(Duan Luming) از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما یک روش قوی را برای کاوش در پیچیدگی های علم کوانتوم و هموار کردن راه برای ظهور محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ فراهم می آورد. این نوآوری را می توان در عرصه هایی مانند علم مواد و توسعه دارو، مهندسی و هوش مصنوعی به کار برد.
این پژوهش در مجله «Nature» به چاپ رسید.
منبع:

1403/03/13
14:51:01
5.0 / 5
157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403