سریع ترین فناوری برای ذخیره سازی کربن ابداع شد

سریع ترین فناوری برای ذخیره سازی کربن ابداع شد

تجهیزات جانبی: پژوهشگران آمریکایی یک تکنولوژی جدید را برای ذخیره سازی کربن ابداع نموده اند که سریع ترین نمونه در نوع خود محسوب می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، روش جدید ذخیره کربن گرفته شده از اتمسفر که توسط پژوهشگران «دانشگاه تگزاس در آستین»(UT Austin) ابداع شده است، بسیار سریع تر از روش های فعلی فاقد شتاب دهنده های شیمیایی مضر کار می کند.
به نقل از ساینمگ، این گروه پژوهشی یک روش جدید را برای تشکیل فوق سریع هیدرات های دی اکسید کربن ابداع کردند. این مواد منحصربه فرد یخ مانند می توانند دی اکسید کربن را در اقیانوس دفن کنند و جلوی انتشار آنرا در جو بگیرند.


«ویبهاو بهادر»(Vaibhav Bahadur) استاد دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه تگزاس در آستین و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما با یک چالش بزرگ روبه رو هستیم. یافتن راهی برای حذف ایمن کربن از جو و هیدرات ها، یک راهکار جهانی را برای ذخیره کربن ارائه می دهد. به جهت اینکه آنها یک عنصر اصلی از ذخیره کربن باشند، ما به فناوری نیاز داریم تا آنها را به سرعت و در مقیاس بزرگ ارائه دهیم. ما در این پژوهش نشان داده ایم که می توانیم بدون استفاده از مواد شیمیایی عامل خنثی شدن مزایای زیست محیطی جذب کربن، هیدرات ها را به سرعت پرورش دهیم.
دی اکسید کربن رایج ترین گاز گلخانه ای و عامل اصلی تغییرات اقلیمی است. جذب و جداسازی کربن، آنرا از اتمسفر بیرون می آورد و بطور دائم ذخیره می کند. همچنین، این روش به عنوان یک جنبه حیاتی از کربن زدایی سیاره ما دیده می شود.
امروزه رایج ترین روش ذخیره کربن، تزریق دی اکسید کربن به مخازن زیرزمینی است. این روش دو مزیت دارد که به دام انداختن کربن و افزایش تولید نفت هستند.
با توجه به این مزایا، این روش با مشکلات مهمی همچون نشت دی اکسید کربن، آلودگی آب های زیرزمینی و خطرات لرزه ای در رابطه با تزریق روبه رو است. همچنین، خیلی از نقاط جهان فاقد خاصیت های زمین شناسی مناسب برای تزریق به مخزن هستند.
بهادر اظهار داشت: هیدرات ها نقشه دوم را برای ذخیره سازی کربن در مقیاس بزرگ نشان می دهند اما اگر بتوان بر تعدادی از مشکلات اصلی غلبه کرد، آنها می توانند به نقشه اول تبدیل شوند. پروسه تشکیل هیدرات های عامل به دام انداختن کربن تا حالا آهسته بوده و به انرژی زیادی نیاز داشته است.
پژوهشگران در این پروژه، به افزایش ۶ برابری در سرعت تشکیل هیدرات نسبت به روش های پیشین رسیدند. سرعت همراه با پروسه بدون مواد شیمیایی، استفاده از این هیدرات ها را برای ذخیره سازی کربن در مقیاس انبوه آسان تر می کند.
منیزیم مانند سس اسرارآمیز این پژوهش است که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و نیاز به تقویت کننده های شیمیایی را از بین می برد. منیزیم کمک می نماید که جریان بالای حباب دی اکسید کربن در یک پیکربندی رآکتور ویژه صورت گیرد. این فناوری به خوبی با آب دریا کار می کند که اجرای آنرا آسان تر می سازد برای اینکه برای تولید آب شیرین به فرآیندهای پیچیده نمک زدایی متکی نیست.
بهادر اظهار داشت: هیدرات ها گزینه های جذابی برای ذخیره سازی کربن هستند برای اینکه بستر دریا شرایط ترمودینامیکی پایداری را ارائه می دهد که از آنها در مقابل تجزیه محافظت می کند. ما اساسا ذخیره کربن را در دسترس همه کشورهای روی کره زمین قرار می دهیم که خط ساحلی دارند. این موجب می شود که ذخیره سازی در مقیاس جهانی قابل دسترس تر و امکان پذیرتر باشد و ما را در دستیابی به یک آینده پایدار نزدیک تر کند.
نتایج این پیشرفت فراتر از روند ترسیب کربن است که به روند ذخیره کربن هوا در خاک و گیاهان گفته می شود. تشکیل فوق سریع هیدرات ها کاربردهای بالقوه ای را در نمک زدایی، تفکیک گاز و ذخیره سازی گاز دارد و همچنین، یک راهکار همه جانبه را برای صنایع مختلف ارائه می دهد.
پژوهشگران برای ثبت اختراع این فناوری ثبت نام کرده اند و درحال بررسی استارت آپ ها هستند تا یک استارت آپ را برای تجاری سازی آن انتخاب کنند.
این پژوهش در مجله «ACS Sustainable Chemistry & Engineering» به چاپ رسید.
منبع:

1403/04/20
18:05:02
5.0 / 5
38
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403