رییس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا:

هتك حرمت در فضای مجازی با زندان هم قابل جبران نیست

هتك حرمت در فضای مجازی با زندان هم قابل جبران نیست

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس مركز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا اظهار داشت: در جرایمی مانند انتشار عكس یا اطلاعات خصوصی، آبرو و حیثیت افراد صدمه می بیند و حتی اگر مجرم هم به زندان برود قابل جبران نیست و سبب افزایش صدمه های اجتماعی در جامعه هم می شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پنجاه و دومین جلسه از سلسله نشست های نقد و اندیشه با مبحث «سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان» با حضور مجتبی جوانبخت مدیر کل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا برگزار گردید.
رییس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در این جلسه، پرتکرارترین جرایم در حوزه فضای مجازی را جرایم مالی، برداشت غیر مجاز و کلاه برداری های اینترنتی عنوان نمود و اضافه کرد: با راه اندازی رمز پویا، جرایم در این عرصه کاهش داشته ولی جرایم مربوط به درگاه های جعلی و فیشینگ وجود دارد که به غیر از آگاهی مردم راه دیگری برای برخورد با آن وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه عوامل بیرونی زمینه جرم در فضای مجازی را تشدید می کند، افزود: بیشترین ارجاع به سایت های فیشینگ از راه شبکه های اجتماعی است که بنابراین به مردم سفارش می نماییم خرید های خویش را از فروشگاه های اینترنتی که نماد الکترونیکی دارند انجام دهند و از شبکه های اجتماعی خرید نکنند.
رجبی، جرایم ضد افراد را پس از جرایم مالی از پرتکرارترین جرایم عنوان نمود و اظهار داشت: در این جرایم مانند انتشار عکس یا اطلاعات خصوصی، آبرو و حیثیت افراد صدمه می بیند و حتی اگر مجرم هم به زندان برود قابل جبران نیست و سبب افزایش صدمه های اجتماعی در جامعه هم می شود.
وی با تاکید به اینکه به این موضوعات باید با نگاه غیر پلیسی بیشتر پرداخته شود، اضافه کرد: این موضوعات باید از سوی اهالی فرهنگ، رسانه و ارتباطات با نگاه فرهنگ سازی و پیشگیری مطرح شود تا تأثیر بیشتری در جامعه داشته باشد.
رجبی با اشاره به خصوصیت های فضای مجازی و تأثیر آن در زندگی امروز، اضافه کرد: با این شرایط باید به سبک جدیدی از زندگی برسیم و جامعه را آماده ورود به سبک زندگی دیجیتالی نماییم.
وی با تاکید به اینکه نباید به دنبال محدود کردن فضای مجازی باشیم، اظهار داشت: باید نسل آینده را برای این فضا آماده نماییم و اگر در این عرصه عقب گرد داشته باشیم آینده را از دست داده ایم.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به علل به خطر افتادن امنیت افراد در فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: ضعف در قوانین و مقررات، نقص در سامانه های کسب و کاری و خدماتی در رابطه با مخاطب و کافی نبودن مهارت استفاده از ابزار و دانش پیشگیری، بیشترین علل صدمه کاربران در فضای مجازی است.
مدیر کل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم با تاکید به اینکه در این فضا همه مسوول هستند، خاطرنشان کرد: هر سازمان و دستگاهی باید مسئولیت پایش، کنترل، آگاهی رسانی و شناسایی را بر عهده بگیرد و انجام دهد.
مجتبی جوانبخت با اشاره به اینکه مراقبت در فضای مجازی فقط وظیفه پلیس فتا نیست، اضافه کرد: در حقیقت در این فضا خود ما باید از خودمان مراقبت نماییم.
وی تصریح کرد: باید ببینیم نقش خانواده، نهادهای غیر دولتی، هنرمندان، ورزشکاران و مسئولین در این فضا چیست و آیا این افراد به مسئولیت های خود در این فضا عمل می کنند.
مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی رگولاتوری خاطرنشان کرد: نگاه سلبی به فضای مجازی ما را از فرصت های این فضا محروم می کند و باید با آموزش و آگاهی بخشی به مردم بتوانیم از فرصت های این فضا به خوبی استفاده نماییم.
جوانبخت با انتقاد از به روز نبودن قوانین در حوزه فضای مجازی، اظهار داشت: فرایند اصلاح قوانین در کشور هم بسیار کند است و احتیاج به اصلاح دارد تا همپای سرعت تحولات در فضای مجازی امکان اصلاح مقررات وجود داشته باشد.
وی به ساماندهی نظام هویتی در حوزه ارتباطی بعنوان یکی از اقدامات انجام شده در این عرصه اشاره نمود و اضافه کرد: با راه اندازی سامانه شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی (شاهکار) توسط سازمان تنظیم مقررات با همکاری اپراتورهای ارتباطی، حدودا سیم کارت بی هویتی وجود ندارد و با رفع بعضی از مشکلات، احراز هویت برای دریافت سیم کارت به صورت کامل انجام می شود.
جوانبخت، نظام رتبه بندی محتوا را یکی دیگر از اقداماتی عنوان نمود که می تواند به کاهش صدمه در فضای مجازی کمک نماید.
وی با تاکید به اینکه پلیس و قوه قضاییه آخرین سنگر در این حوزه می باشد، اضافه کرد: سازمان ها و حوزه های مرتبط می توانند با نظارت و پایش، عوامل جرم زا را در حوزه های خود کاهش دهند.
منبع:

1399/05/31
12:00:56
5.0 / 5
1161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403