معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

تولید 3 و نیم میلیون تن گوشت قرمز و مرغ در سال 99

تولید 3 و نیم میلیون تن گوشت قرمز و مرغ در سال 99

به گزارش تجهیزات جانبی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: تا آخر سال ۹۹ تولید گوشت قرمز به ۸۸۰ هزار تن، گوشت مرغ به دو میلیون ۷۰۰ هزار تن و شیرخام به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن می رسد.


«مرتضی رضایی» روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اضافه کرد: برپایه اقدامات صورت گرفته به نظر می آید تولید تخم مرغ به یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن و عسل به ۱۱۳ هزار تن و پیله تر ابریشم به یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن برسد.
وی اظهارداشت: این درحالیست که تولید این محصولات در سال ۹۲ در گوشت قرمز ۷۵۵ هزارتن، گوشت مرغ یک میلیون و ۹۷ هزارتن، شیرخام هشت میلیون و ۳۰۰ هزارتن، عسل ۷۴ هزارتن، پیله تر ابریشم ۹۰۰ هزارتن بوده است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: آمارها نشان داده است طی سال های اخیر در تولید گوشت قرمز ۲.۵ درصد، گوشت مرغ ۶.۵ درصد و شیرخام ۵.۵ درصد رشد داشته ایم.
رضایی درباره سرانه مصرف محصولات پروتئینی در کشور اظهار داشت: حالا سرانه مصرف گوشت قرمز ۱۲.۵ کیلوگرم، گوشت مرغ ۳۱ کیلو و ۲۵۰ گرم، شیرخام ۱۲۴ کیلوگرم، تخم مرغ ۱۱ کیلو و ۷۲۰ گرم و عسل یک کیلو و ۳۵۰ گرم است.
قطع وابستگی کشور به واردات گله مرغ اجداد از سال ۱۴۰۰
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی کشور در تولید گله مرغ اجداد تا آخر سال ۱۴۰۰ خبرداد و اضافه کرد: به دستور رهبر معظم انقلاب، «لاین مرغ آرین» کشور، اصلاح نژاد و احیا شده است که تا آخر سال جاری ۵۰ درصد نیاز کشور و تا آخر سال ۱۴۰۰ تمامی نیاز کشور را تأمین خواهد نمود و دیگر نیازی به واردات مرغ اجداد نیست.
به گفته وی، سال قبل تمامی گله های مرغ اجداد بین ۲۴۰ تا ۲۸۰ هزار قطعه از محل واردات تأمین می شد.
رضایی افزود: سال جاری ۱۴۰ هزار قطعه مرغ لاین آرین وارد بازار می شود که ۵۰ درصد نیاز بازار را تأمین خواهد نمود.
وی درباره بسته تشویقی جوجه ریزی لاین مرغ آرین برای تولیدکنندگان اظهار داشت: برپایه این مشوق ۱۰۰ درصد نهاده های مورد نیاز آنها از جانب دولت تأمین خواهد شد همینطور موافقت نامه ای با بانک عامل حوزه کشاورزی به امضا رسیده که مرغدارانی که در این عرصه فعالیت کنند به مدت هشت ماه به ازای پرورش هر قطعه مرغ مادر ۲۰۰ هزار تومان تسهیلات با سود ۶ درصد دریافت نمایند.
صرفه جویی ۷۰۰ هزارتن دان با تولید مرغ سایز
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر تولید مرغ سایز با وزن ۱.۵ تا ۱.۸ کیلوگرم اضافه کرد: حالا مردم مرغ با سایز ۲ تا ۲.۲ کیلوگرم را می پسندند ذائقه مردم باید به سمت مصرف مرغ با وزن های مناسب سوق داده شود، چونکه مرغ با وزن بالا حداقل بین سه تا پنج درصد ضایعات دارد.
رضایی بخش عمده نهاده های دام و طیور کشور را وارداتی دانست و اظهار داشت: ضریب تبدیل غذایی مرغ در کشور ما ۱.۸ درصد است، با افزایش وزن مرغ اگر بخواهیم همان ۷۰ گرم وزن را در روز اضافه کند، دان بیشتری باید مصرف شود، ازاین رو بیشتر از ۷۰۰ هزار تن نهاده دورریز می شود.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: سال قبل ۷۰۰ میلیون دلار صادرات و یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار واردات در بخش دام و طیور داشته ایم.
وی براین باوراست که کشوری که در صادرات و واردات را ببندد محکوم به فنا است افزود: براین باورم که صادرات و واردات هر دو باید صورت گیرد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت هر ساله ارز مورد نیاز ۱۵ میلیون تن نهاده های دام و طیور را تأمین می کند.منبع:

1399/06/02
20:11:17
5.0 / 5
1225
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403