تولیدات بخش كشاورزی خوزستان در افق ۱۴۱۰به ۳۰میلیون تن خواهد رسید

تولیدات بخش كشاورزی خوزستان در افق ۱۴۱۰به ۳۰میلیون تن خواهد رسید

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس سازمان جهادكشاورزی خوزستان اظهار داشت: در افق سال 1410 مجموع تولیدات بخش كشاورزی استان از 17.2 میلیون تن در سال به 30میلیون تن خواهد رسید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا خدارحم امیری زاده روز سه شنبه به مناسبت هفته دولت در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی در سرسرای اداری سازمان جهادکشاورزی خوزستان اضافه کرد: برای دستیابی به تولیدات بخش کشاورزی استان در افق ۱۴۱۰ برنامه ریزی لازم صورت گرفته که یکی از این برنامه ها اجرای گام دوم طرح ملی ۵۵۰هزار هکتاری است که با تکمیل این طرح ۹ میلیون تن به حجم تولیدات کشاورزی استان افزوده می شود.
وی افزایش ضریب مکانیزاسیون، بهره گیری از فناوری های نو، آموزش های ترویجی و ارتقای سطح علمی بهره برداران، توسعه کشت گلخانه ها و اراضی کشاورزی، افزایش سطح باغات در مناطق شیب دار، ایجاد صنایع فراوری و تبدیلی و جذب سرمایه گذاری جدید را ازبرنامه های سازمان جهادکشاورزی برای رسیدن به چشم انداز بخش کشاورزی استان درافق۱۴۱۰ بیان کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان استعدادها و ظرفیت های متنوع بخش کشاورزی استان در بخش های زراعت، باغداری، آبزی پروری و تولیدات محصولات راهبردی همچون گندم، برنج، چغندرقند، ذرت و شکر اضافه کرد: استان خوزستان با سطح اراضی یک میلیون و ۲۳۶هزار هکتار از معدود مناطق کشور است که می توان درسال سه بار کشت کرد.
امیری زاده اضافه کرد: خوزستان ۲.۲میلیون هکتاراراضی مستعد کشاورزی دارد که باتوجه به آورد ۳۱میلیارد مترمکعبی رودخانه های دائمی استان و بهره گیری از سامانه نوین آبیاری می توان سطح اراضی زیرکشت را افزایش داد.
مقام نخست در تولید ۱۲ محصول کشاورزی و باغی
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با اعلان اینکه این استان ۱۳.۵درصد کل تولیدات کشاورزی کشور را تامین می کند اظهار داشت: الان در تولید ۱۲ محصول از جمله، گندم، ذرت، شکر و چغندر مقام نخست کشور را داریم.
امیری زاده به نقش مهم خوزستان در امنیت غذایی کشور گفت: خوزستان به تنهایی ۴۵درصد نیاز کشور به شکر را تامین می کند ضمن آنکه برنج ۱۳میلیون نفر و گندم ۱۱.۵میلیون نفر را تولید می کند.
وی با اعلان اینکه تولیدات بخش کشاورزی خوزستان ملی و راهبردی است و خوزستان بعنوان قلب کشاورزی ایران شمرده می شود اضافه کرد: در خوزستان ۱۳۸ نوع محصول تولید می شود، ۶.۲میلیون واحد دامی دارد و مقام نخست تولید آبزی پروری با تولیدسالانه ۱۳۰هزار تن به دست آورده است.
امیری زاده به ستاندن مجوز از وزارت نیرو در پنج سد بزرگ خوزستان برای پرورش ماهی در قفس اشاره نمود و اضافه کرد: با صدور این مجوز، شاهد در تولید آبزی پروری و اشتغال در این بخش خواهیم بود ضمن آنکه توسعه پرورش ماهی در قفس را در مناطق ساحلی ودریایی نیز در برنامه داریم.
توسعه کشت گلخانه ای
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با اشاره به برنامه راهبردی برای توسعه کشت گلخانه ای گفت: الان سطح گلخانه ها در استان ۶۷۵هکتار است که امسال ۱۰۰ هکتار به سطح گلخانه ها افزوده می شود.
امیری زاده با اعلان اینکه توسعه کشت گلخانه ای، تولید محصول را تا چهاربرابر می افزاید و شرایط توسعه این بخش نیز در استان مهیا است اضافه کرد: توسعه کشت گلخانه ای و تولید محصول سالم می تواند به افزایش راندمان از آب و توسعه اشتغال منجرشود و سازمان این آمادگی را دارد که تسهیلات مناسب بانکی برای توسعه گلخانه ها در اختیار متقاضیان قرار دهد.
آتش زدن کاه و کلش و تغییر کاربری اراضی ۲ نگرانی بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در پاسخ ایرنا درباب افزایش روند تغییرکاربردی اراضی کشاورزی، قطعه قطعه شدن آنان و آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی(کاه وکلش) که آثار مخرب زیست محیطی و نابودی بافت خاک و مواد آلی آنرا به دنبال دارد اظهار داشت: این موارد از دغدغه های اساسی ما است و این سازمان وظیفه دارد با همه توان در مقابل نابودی سرمایه های ملی بایستد و اجازه چنین کاری را ندهد.
وی اظهار داشت: امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان از همه ابزارهای خود برای مقابله با تغییرکاربری اراضی کشاورزی استفاده خواهدنمود البته دستگاه هایی همچون دادستانی و محیط زیست نیز باید به ما کمک کنند تا بتوانیم جلوی تعدی به اراضی کشاورزی وتغییر کاربری آنان را بگیریم.منبع:

1399/06/04
18:58:46
5.0 / 5
1123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403