رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس مطرح كرد:

پیشنهادی برای تامین مالی پروژه های ملی در بورس

پیشنهادی برای تامین مالی پروژه های ملی در بورس

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس با اعلان اینكه نقدینگی بورس را می توان در پروژه های ملی استفاده كرد، اظهار داشت:  با تشكیل شركت سهامی عام «توسعه پروژه» نسبت به تامین مالی پروژه ها و همین طور عرضه سهام این شركت ها در بازار سرمایه اقدام گردد.


«محمدرضا پورابراهیمی» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلان اینکه این روزها بازار ثانویه به شکل مطلوبی در راه توسعه قرار داد، اضافه کرد: با توجه به این که بازار ثانویه عاملی مهم در شکل گیری بازار اولیه و عملیاتی شدن پروژه ها است، بدین سبب این بازار ایفا کننده نقش مهم و حیاتی در اقتصاد کشور شمرده می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روند کنونی توسعه بازار ثانویه را یک مشکل اساسی برای بازار سرمایه برشمرد و اظهار داشت: حالا این بازار از حالت بازار سرمایه گذشته است چونکه یک شرکت نه یکبار بلکه بیش از سه بار در بورس عرضه می شود بدین سان که یک شرکت یک دفعه خودش در بورس پذیرش می شود، یکبار با هلدینگ بالادستی خود (برای دومین بار) عرضه شده و دفعه سوم هم توسط شرکت مادر تخصصی روانه بازار می شود که چنین روندی نمی تواند کمک کننده به کشور و اقتصاد باشد.
وی ادامه داد: عموما این شرکت ها قبلا یکبار وارد بورس شده و تجهیز منابع کرده اند و اگر ۱۰ بار دیگر هم وارد بازار شوند تنها در افراد سهام دار آنها تغییراتی رخ خواهد داد.
پورابراهیمی اشاره کرد: آنچه مسلم است این مشکل باید حل شود و راهکار آن ایجاد شرکت سهامی عامی است تا بوسیله آن بتوانیم پروژه ها را با رویکرد بازار اولیه بوسیله بازار ثانویه تامین مالی نماییم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس وجود چنین نهاد و شرکتی را در بازار سرمایه یک خلا جدی اعلام نمود و اظهار داشت: حالا منابع زیادی به سمت بازار سرمایه آمده و حجم آن روزانه بیش از هزار میلیارد تومان برآورد می شود این بدان مدلول است که درصد بالایی از منابع را می توان در اقتصاد ملی و برای پروژه های ملی استفاده نمود.
پورابراهیمی پروژه های موجود در حوزه بالادستی نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی و همین طور حوزه معادن و صنایع را مدنظر قرار داد و اضافه کرد: این حجم نقدینگی می تواند امکان اجرایی شدن پروژه های در این بخش را مهیا کند و برای این مساله بهترین راهکار آن است که دولت، نهادهای دولتی یا غیردولتی و خصوصی، آنها در چارچوب تاسیس شرکت سهامی عام تعریف کنند.
وی اشاره کرد: بهتر است پروسه فعالیت این شرکت ها بدین صورت باشد که از همان روز اول پذیره نویسی این پروژه ها، تعریف و پیرو آن دولت یا بخش غیر دولتی و خصوصی امکانات، تجهیزات و منابع خودرا بیاورند تا قیمت گذاری منطقی انجام و بلافاصله پس از عرضه سهام آنها در بازار ثانویه، پروسه معاملات آنها در چارچوب پذیرش در فرابورس عملیاتی شود.
پورابراهیمی اضافه کرد: شرکت سهامی عام توسعه پروژه می تواند به تجهیزمنابع و جلوگیری از روند غیر طبیعی افزایش حجم نقدینگی و آثار و تبعات آن در اقتصاد کشور کمک نماید و از همه مهمتر منجر به اجرای پروژه های اقتصادی کشور شود که نتیجه آن اشتغال زایی و تولید خواهد بود.
بگفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اگر حجم منابع بازار سرمایه با اقتصاد واقعی گره نخورد تبعات آن بمراتب وحشتناک تر از عدم توسعه بازار سرمایه خواهد بود و این مساله بعنوان دغدغه اصلی ما شمرده می شود، برای اینکه هر روز بازار سرمایه بزرگ تر شده و ارزش بازار آن بیشتر خواهد شد اما نکته مهم آن است که درصد بسیار کمی از این منابع به عملیات واقعی اقتصاد منجر گردیده است.
وی با اعلان اینکه این روند باید معکوس شود بدین سان که ۹۰ درصد این منابع باید در بازار اولیه و در جهت تولید هدایت شود، اظهار داشت: در سالی که بعنوان سال «جهش تولید» از طرف مقام معظم رهبری نام گرفته است بهترین اقدام آن است که با تشکیل شرکت سهام عام توسعه پروژه نسبت به تامین مالی پروژه ها و همین طور عرضه سهام این شرکت ها در بازار سرمایه اقدام گردد.

پورابراهیمی شکل گیری این نهادها را گامی در جهت جذب منابع برای ظرفیت های اقتصادی کشور و همین طور هدایت نقدینگی به پروژه های کشور برشمرد و اشاره کرد: در شرایطی که استقبال مردم از بازار سرمایه قابل توجه است چنین اقدامی می تواند منجر به جهش در اقتصاد ملی و افزایش ثروت مردم شود.


1399/06/08
11:42:04
5.0 / 5
1192
تگهای خبر: شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403