راه اندازی ۲۴ سد، ره آورد دولت تدبیر و امید برای مرزنشینان

راه اندازی ۲۴ سد، ره آورد دولت تدبیر و امید برای مرزنشینان

به گزارش تجهیزات جانبی دولت تدبیر و امید در حالی ۲۴ سد مرزی را به بهره برداری رسانده است كه تا پیش از این دولت، تنها ۲۸ سد در این مناطق راه اندازی شده بود.۱۲ استان کشور دارای مرز خشکی با همسایگان هستند که ۴۸ روردخانه مرزی در آنها جریان دارد؛ حدود ۴۰ رودخانه منشا داخلی داشته و از داخل کشور سرچشمه می گیرند.

این رودخانه ها در امر کشاورزی و تثبیت جمعیت مناطق مرزی و هم تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم از اهمیت زیادی برخوردار می باشند، راه اندازی سد بر روی این رودخانه ها و مهار آب های آن به رونق تولید و اشتغال بیشتر می انجامد.

پیش از پیروزی انقلاب، تنها یک سد مرزی به اجرا رسید و سد ارس با قدرت تنظیم ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال بر روی رودخانه مرزی ارس به بهره برداری رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای دولت یازدهم، ۲۸ سد دیگر با قدرت تنظیم ۳.۲ میلیارد متر مکعب راه اندازی شد، اما در دولت تدبیر و امید به تنهایی در بخش رودخانه های مرزی ۲۴ سد دیگر با قدرت تنظیم ۲.۵ میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است. اهداف اصلی و مهم این طرح ها، تأمین آب آشامیدنی مردم، تثبیت جمعیت و رفاه و آسایش مردم است.

آب شرب ۴۶ شهر و یک هزار و ۳۶ روستا از محل طرح هایی که تابحال به ثمر رسیده تأمین شده است.

شاید به جرات بشود اظهار داشت که ایران در روی نقشه جغرافیا از حیث تنوع مسایل آب های مرزی و حوضه های آبریز مشترک مزیت منحصربه فردی دارد که برای همه آب های مرزی هم معاهده های بین المللی به امضا رسیده است.

کار راه اندازی سد در مناطق مرزی یکی از افتخاراتی است که در دولت و تدبیر و امید بیشتر مورد توجه قرار گرفت و روزگاری نوین را برای مردمان این مناطق رقم زد. در همین زمینه حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» ۲۳ مردادماه سال جاری و به هنگام بهره برداری از طرح های آب و خاک در مناطق مرزی کرمانشاه و ایلام اظهار داشت: از ۴۷ طرح آبی و رودخانه های مرزی کشور تنها سد ارس پیش از انقلاب ساخته شده است. ۲۸ سد در دولت های پیشین و ۲۴ سد در این دولت پس از انقلاب ساخته شده است و این به آن معناست که انقلاب اسلامی برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه ویژه داشته است.

احداث این طرح ها علاوه بر تأمین آب آشامیدنی پایدار برای مردم، به رونق کشاورزی و امنیت غذایی کشور کمک موثری خواهد کرد، چنانکه رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امنیت غذایی برای ما بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: در ماه های اخیر، مشاهده کردیم که به دلیل شیوع ویروس کرونا، کشورهای مختلف در مسئله مواد غذایی چقدر حساسیت به خرج می دهند و این از افتخارات ملی ما است که در بخش آب و خاک و کشاورزی تحول بزرگی را پس از پیروزی انقلاب و بخصوص در طول هفت سال گذشته شاهد بودیم.

اکنون مرزنشیان کشورمان می توانند با استفاده از این سدهای بزرگ علاوه بر تأمین آب، با خیالی آسوده به توسعه کشاورزی و افزایش اشتغال بپردازند.


1399/06/08
14:10:36
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: بین المللی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403