خاوازی در گفت وگو با تجهیزات جانبی مطرح كرد:

امكان انسداد چاه های نفت در صورت توجه ویژه به بخش كشاورزی

امكان انسداد چاه های نفت در صورت توجه ویژه به بخش كشاورزی

وزیر جهادكشاورزی اظهار داشت: كشاورزی بخشی بسیار جذابی است كه اگر برنامه های دقیقی جهت استفاده از آن نوشته شود، می توان با عواید آن درب چاه های نفت را برای همیشه بست.


«کاظم خاوازی» روزدوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به جذابیت های بخش کشاورزی، اضافه کرد: رصد مسائل کشور حاکی از دستگیری بخش کشاورزی در زمان تنگنا و فشارهای ناخواسته است و بخش زیادی از موضوع اقتصاد بدون نفت شاید بوسیله این بخش قابل تحقق باشد.
وی بیان داشت: با وجود این، بخش کشاورزی در سال های گذشته مغفول مانده و متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل ها به آن توجه نشده است، در صورتیکه توجه ویژه به آن می تواند تضمین کننده آینده همه فرزندان این رمز و بوم باشد.
وزیر جهادکشاورزی اشاره کرد: به جرات می توان گفت در جهان، هیچ کشوری به اندازه ایران پتانسیل آبزی پروری ندارد، همین طور سرزمین های ناشناخته ای مثل استان سیستان و بلوچستان داریم که می تواند قطب تولید میوه های گرمسیری باشد.
وی با اعلان اینکه بخش کشاورزی مظلوم واقع شده، به بخش صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: اگر به همان اندازه که به صنعت خودروسازی داخلی توجه شده بود به ظرفیت های تولید ادوات و ماشین آلات مورد نیاز بخش کشاورزی توجه می شد، می توانستیم در تولید محصولات، همین طور راندمان آب ارتقای فوق العاده ای داشته باشیم.
خاوازی، با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در دولت «تدبیر و امید» در بخش کشاورزی، به ارتقای ضریب مکانیزاسیون از ۱.۲ در ابتدای دولت به ۱.۸ هم اکنون اشاره نمود و اظهار داشت: در هفت سال قبل بیش از ۱۱ هزار تراکتور در کشور تولید شد، اما کشاورزان هنوز برای دریافت امکانات این چنینی در صف و نوبت هستند.
وی خواهان راه اندازی ده ها کارخانه تولید تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی در کشور بمنظور ورود سریع تر فناوری به بخش کشاورزی شد و اظهار داشت: در مجموع، نگاه جامع و کامل عملیاتی و اجرایی نسبت به این بخش در مقایسه با سایر بخش ها ضعیف است، در صورتیکه می تواند تاثیر زیادی در اشتغال زایی و صادرات داشته باشد.
این عضو کابینه دولت تاکیدکرد: امکانات زیادی از جنگل، مرتع، آب، خاک، زراعت، بیابان و حتی آب در اقیانوس هند در اختیار داریم که هر یک از آنها می تواند منابع عظیمی از اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی برای کشور به دنبال داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه گستره فعالیت وزارت جهادکشاورزی از اعماق اقیانوس تا نوک قله کوه ها و دل جنگل ها است، اشاره کرد: در موضوع گیاهان دارویی ایران می تواند یکی از قطب های بزرگ جهان باشد، همین طور با توسعه زراعت چوب می توان فاضلاب ها را جذب کرد و ارزآوری داشت.
خاوازی بیان داشت: ذخایر عظیمی در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر داریم که به آنها توجه نشده است، در صورتیکه محیطی مناسب در تولید جلبک و آبزیان هستند که هر یک از آنها علاوه بر تغذیه، در علم پزشکی نیز کاربرد داشته و منشایی برای اشتغال زایی و درآمدزایی است.
وزیر جهادکشاورزی، به حجم عظیم نقدینگی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: جذب این نقدینگی می تواند علاوه بر سرمایه گذاری در بخش، به ارتقای شادابی و نشاط جامعه کمک نماید.
وی بیان داشت: این در حالیست که بطور مثال میوه عناب و نحوه استفاده از آن هنوز در کشورمان به خوبی شناسانده نشده، در استفاده از زرشک و زعفران و بازاررسانی آنها مشکل داریم و در بخشی همچون ماهیان زینتی ظرفیت بالایی برای صادرات به خارج از کشور وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه در بحث آبخیزداری اتفاقات بسیار مثبتی در سال های گذشته رخ داده، به برنامه های بیابان زدایی و زراعت چوب -که یکی از آرزوهای همه مسئولان بوده- اشاره نمود.
کاهش فشار به جنگل ها با اجرای زراعت چوب
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: امسال زراعت چوب در گستره ای به وسعت حدود ۳۰ هزار هکتار برنامه ریزی شده تا فشار بر جنگل ها کاسته شده و مساله توقف برداشت و تنفس جنگل که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید زیادی داشتند، تحقق یابد.
وی با تاکید بر اینکه کارهای زیادی در بخش کشاورزی انجام شده که باید به اطلاع مردم ایران برسد، اضافه کرد: باید ظرفیت های موجود در بخش های مختلف را به خوبی منعکس نماییم تا سرمایه گذارها تشویق به حضور در این بخش شوند.


1399/06/10
10:50:28
5.0 / 5
1056
تگهای خبر: صنعت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403