بهره برداری از ۴۵ سد ملی در دولت تدبیر و امید

بهره برداری از ۴۵ سد ملی در دولت تدبیر و امید

به گزارش تجهیزات جانبی تعداد سدهای ملی بهره برداری شده در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۱۹ سد بود، اما هم اكنون به ۱۸۸ سد رسیده كه بهره برداری از ۴۵ سدملی با هدف تأمین آب پایدار در دولت تدبیر و امید انجام شده است.


ایران همچون کشورهایی به حساب می آید که از منابع آبی کمی برخوردار است، ازاین رو استفاده از هر امکانی که بتواند به ذخیره سازی بیشتر این منابع کمک کرده و وضعیت پایدارتری را در تأمین آب مورد نیاز ایجاد کند مورد استقبال قرار می گیرد.
در این راستا، سدسازی یکی از اقدام های اساسی در ذخیره سازی منابع آب و تأمین نیازهای آبی بخش های مختلف کشور به حساب می آید.
روند سد سازی گرچه در کشورمان از سابقه زیادی برخوردار می باشد اما در مقایسه با سایر کشورهایی که از این فرصت حداکثر استفاده را برای تأمین آب مورد نیاز کرده اند، کمی عقب تر است.
آمارهای نشان داده است تعداد سدهای ملی به بهره برداری رسیده به هنگام شروع دولت یازدهم 143 سد بود. نیاز کشور به راه اندازی سد امری بود که در دولت تدبیر و امید احساس شد و بر این اساس کوشش برای راه اندازی سدهای جدید متناسب با نیازهای کشور در دستورکار قرار گرفت.
وقوع سیلاب های سهمگین در کشور به دنبال تغییر اقلیم لزوم راه اندازی سد را دو برابر کرد و این امر سبب شد سد سازی تداوم یابد و تابحال ۴۵ سد ملی در کشورمان راه اندازی شده است.
وزیر نیرو ۱۲ تیرماه اظهار داشت: در ۸۳ ماه گذشته ۴۳ سد و هر ۲ ماه یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده که امید است تا آخر دولت یعنی نیمه سال ۱۴۰۰، ۱۵ سد دیگر مطابق برنامه به نتیجه برسد.
افزایش حجم مخازن سدهای ملی به بیشتر از ۵۲ میلیارد متر مکعب
حجم مخازن سدهای ملی بهره برداری شده که در ابتدای انقلاب اسلامی ۱۳ میلیارد و ۴۰۴ میلیون متر مکعب بود، اما حالا حجم مخازن سدهای ملی بهره برداری شده بر مبنای آخرین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران که مورد بررسی خبرنگار اقتصادی ایرنا قرار گرفت؛ به رقم ۵۲ میلیارد و ۶۲۸ میلیون متر مکعب رسیده است.
این در حالی است که حجم مخازن سدهای ملی بهره برداری شده در ابتدای دولت یازدهم ۴۷ میلیارد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب بود.
همچنین روند افزایش حجم مخازن سدهای ملی بهره برداری شده در دولت دوازدهم به رقم ۵۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است.
تلاش های دولت تدبیر و امید برای سد سازی در کشور با عنایت به تغییراقلیم تلاش کم نظیری به حساب می آید. پیش از این به علت وجود خشکسالی های مداوم در کشور روند راه اندازی سد در کشور با کندی روبرو شده بود اما وقوع سیلاب های سهمگین در سال های ۹۷ و ۹۸ لزوم سدسازی در کشور را دو چندان ساخت.
منبع:

1399/06/21
11:05:15
5.0 / 5
984
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403