بازار سرمایه، ركنی مهم در اقتصاد كشور

بازار سرمایه، ركنی مهم در اقتصاد كشور

به گزارش تجهیزات جانبی یك كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بازار سرمایه در گذشته ركن اصلی اقتصاد كشور نبود اما از دو سال قبل به سبب دارا بودن این بازار با ۵۰ میلیون نفر سرمایه گذار ركن مهمی از اقتصاد كشور شده است.


به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، بازار سرمایه در چهار ماه نخست سال به واسطه ورود منابع نقدی افرادی که تاکنون بورس را تجربه نکرده بودند شاهد رشد فزاینده بود، این حجم جریان نقدی ورودی که به صورت میانگین در ماه های تیر و مرداد به روزی هزار میلیارد تومان رسید سبب شد طرف تقاضا نسبت به طرف عرضه در بازار سرمایه متورم شود؛ ازاین رو رشدی که در ماه های گذشته تجربه شد، آفت بازار سرمایه به حساب می آید و اتفاقا شرایط بازار هم اکنون غیرمنطقی و نگران کننده نیست.
علی اسلامی بیدگلی، کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل حرکت روزهای گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و اظهار داشت: آنچه که این روزها و چند روز گذشته از بازار سرمایه می بینیم؛ نشان دهنده رفتار واقعی بازار سرمایه است و آنچه که چند ماه گذشته اتفاق افتاد، ناشی از یک رفتار هیجانی، متعلق به سرمایه گذارانی بود که به علت فقدان فرهنگ سازی به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شدند.
وی با اشاره به اینکه هرگونه نوسان غیرمتعارف ناشی از هیجان، همچون نوسان های صعودی بعنوان آفت بازار سرمایه به حساب می آید، اضافه کرد: باید دقت کنیم که داد و ستد در بازار سرمایه فرایند پیچیده و تخصصی است که به دانش، آگاهی و تجربه نیاز دارد و افراد بدون کسب تخصص و تجربه لازم در ایام اصلاح بازار هیجانی عمل می کنند و سبب تشدید نوسان شاخص می شوند.
اسلامی در پاسخ به این سؤال که برای مدیریت فضای هیجانی بازار باید چه نگاهی داشت، اضافه کرد: ما باید سرمایه گذاران خرد و عمده را که زمان معامله گری آنها در بازار سرمایه حداقل کمتر از یک سال است به سمت سرمایه گذاری غیر مستقیم، شامل صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و سبد گردان ها هدایت نماییم.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: البته باید نهادهای سرمایه گذاری غیرمستقیم هم بسترها و زیر ساخت های لازم را برای پاسخ به نیازهای سرمایه گذاران داشته باشند، اگر شرایط لازم مهیا نباشد سرمایه گذارها به ناچار به سمت سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه هدایت می شوند.
وی اضافه کرد: از این پس باید در سرمایه گذاری دقت نماییم. به صورت تاریخی ارزش بازار سرمایه ما نسبت به تولید ناخالص داخلی حدود ۰.۴ تا ۰.۵ بوده، اما در مقطعی ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی از یک هم فراتر رفت و حتی به ۲ نزدیک شد؛ ازاین رو بازار سرمایه ما با یک ریسک جدید مواجه گردید و افت شاخص در ماه گذشته اثر بخشی این ریسک جدید را کم کرد.
اسلامی با اشاره به اینکه بازار با ریسک نقد شوندگی هم مواجه گردید، اظهار داشت: خیلی از سرمایه گذاران غیرحرفه ای که به صورت مستقیم به بازار سرمایه وارد شدند در مواجهه با صف فروش با هیجان و ترس رفتار کردند و این امر عامل افزایش فرایند اصلاح بازار شد. البته خوشبختانه تدابیری که سازمان بورس و مسئولین سازمان بورس طی سه هفته گذشته اتخاذ کردند، کمک بسیاری به کاهش ریسک نقد شوندگی کرد. بخصوص بحث اوراق اختیار خرید و فروش و سهام خزانه شرکت ها که از جانب سازمان پیگیری می شود به میزان قابل توجهی به نقد شوندگی بازار کمک می نماید.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با همه اقدامات اثرگذار نهاد ناظر و مدیریت شرایط اما سفارش ما به سرمایه گذاران این است که از راه صندوق های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند، در سرمایه گذاری غیرمستقیم با ریسکی بعنوان ریسک نقدشوندگی هم مواجه نیستیم. در آنجا مدیر صندوق موظف است، وجوه سرمایه گذاران را در صورت ابطال یا فروش واحدهای سرمایه گذاری در موعد مقرر به آنها پرداخت کند.
سرمایه گذاری بلندمدت در بورس
وی اضافه کرد: ازاین رو اهمیت بازار سرمایه برای دولت و دولتمردان خیلی بیشتر از گذشته شده و در موقع بروز بحران دولت و دولتمردان از منابع و منافع مردم حمایت می کنند و تدابیری را خواهند اندیشید که بعضی از ریسک ها برای سرمایه گذار کاهش پیدا کند.
اسلامی افزود: سرمایه گذار بورسی باید به این مورد توجه کند که سرمایه گذاری بازار سرمایه دراز مدت است، تجربه نشان داده با در نظر گرفتن این متغیر، در بورس بازدهی بالاتر از سایر بازار ها ایجاد می شود.
عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی تصریح کرد: بازار سرمایه دارای پیچیدگی است، این پیچیدگی احتیاج به افزایش سواد مالی دارد. ما باید تلاش نماییم سواد مالی مردم و مدیران افزایش پیدا کند. چیزی که این روز ها خیلی مهم می باشد، سواد مالی مدیران غیر متخصص و خارج از خانواده بازار سرمایه است که در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های بازار سرمایه کشور نقش دارند. بدون سواد مالی گاها با تصمیم گیری ها و سیاست گذاری هایی مواجه می شویم که متناسب با شرایط بازار سرمایه و نیازهای مردم نیست. همواره بازار به روند رو به رشد و منطقی خود باز میگردد اما ما شاهد افت و خیز ذاتی شاخص هم خواهیم بود.
وی اضافه کرد: به آن دسته از سرمایه گذاران نورسیده که با مفاهیم بورسی و رفتار مالی آشنایی ندارند سفارش می کنم به شکل غیرمستقیم و از راه مشاورین دارای مجوز، سبدگردان ها و صندوق ها به بازار سرمایه ورود کنند و امیدوارم تصمیم گیران اقتصادی کشور که با بازار سرمایه آشنا نیستند، هیجانی اظهار نظر نکنند و به هیجان بازار دامن نزنند.منبع:

1399/06/25
12:51:06
5.0 / 5
990
تگهای خبر: تجربه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403