كرونا ۶۵درصد بر بیكاری ازبكستان افزود

كرونا ۶۵درصد بر بیكاری ازبكستان افزود

به گزارش تجهیزات جانبی خبرگزاری آكی پرس قرقیزستان روز یكشنبه از تاشكند گزارش داد كه گسترش ویروس در ازبكستان باعث شد نرخ بیكاری در این كشور تا ۶۵ درصد افزایش یابد.


براساس این گزارش، نوژیم هوسانوف، وزیر کار در باشگاه خبرنگاران در فرغانه اظهار داشت: باآنکه گسترش ویروس کرونا بر همه کشورها تأثیر منفی داشته است، اما این تأثیر با وضعیت اشتغال ازبکستان به مراتب بیشتر از کشورهای دیگر بود و توانست بیکاری را تا ۶۵ درصد بالا ببرد.
وی در این خصوص اظهار داشت: امروزه با تعطیل شدن خیلی از مشاغل مهم در این کشور آمار بیکاری پیش از کرونا ازبکستان که یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر بود، در تاریخ ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) به بیشتر از دو میلون تن رسید.
وزیر کار ازبکستان در این خصوص تصریح کرد: از آنجایی که ۵۵۰ هزار مهاجری که در این کشور به سر می برند هم نمی توانند به سبب لغو پروازهای بین المللی به دیگر کشورهای بروند، تأثیر منفی کرونا بر اشتغال کشور را به مراتب بالا تر برده است.
هوسانف از تخصیص بودجه سه ترلیون و ۶۰۰ میلیارد سُوم (واحد پول ازبکستان) جهت راه اندازی ۶۰-۵۰ پروژه اجتماعی در هر منطقه این کشور اطلاع داد که خود مهاجران مشغول کارهای عمرانی این پروژه ها هستند.
گزارش ها حاکی می باشد که گسترش کرونا در این کشور باعث شد بیشتر از ۱۹۵ هزار واحد کسب و کار در این کشور به حالت تعلیق در آید.
کاهش ۱۲ درصدی ورود گردشگران؛ ظرف سه ماه اول سالجاری (میلادی) تا زمان اعلام قرنطیه (۱۶ مارس ۲۰۲۰) تعداد ۱.۲ میلیون نفر توریست از ازبکستان بازدید نمودند که ۶ درصد از آنها از اتباع کشورهای مشترک المنافع بودند.
از طرف دیگر، کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی حجم تولید مصالح ساختمانی و کاهش میزان فروش مواد خام در رابطه با این حوزه هم باعث شد اشتغال بخش عمران کشور هم تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.
به همین دلیل دولت ازبکستان اقدامات گوناگونی را برای کاستن از نتایج منفی کرونا بر وضعیت اشتغال این کشور صورت داده است که همچون می توان به: اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای پشتیبانی از فعالیت واحدهای کسب و کار؛ برگزاری نشست بررسی موضوعات تأمین مواد غذایی و حفظ ثبات قیمت های در دوره شیوع ویروس کرونا با حضور رئیس جمهور ازبکستان؛ تاکید بر ایجاد ذخایر مواد غذایی؛ شروع فعالیتهای حوزه ساخت و ساز و اختصاص ۶ تریلیون صوم به این حوزه و همینطور تاکید بر ضرورت تمدید مدت اعتبارات مسکن از ۱۵ سال به ۲۰ سال؛ توقف واردات سیمان تا آخر سال جاری میلادی به سبب کاهش فعایت های ساخت ساز در ازبکستان و به تبع آن کاهش ملموس تقاضا برای سیمان کاهش محدودیت های قرنطینه ای در مناطق عاری از ویروس به دستور رئیس جمهور ازبکستان؛ صدور مجوز فعالیت مشاغل کم خطر جهت از سرگیری فعالیت ها؛ عرضه مساعدت های مالی برای پرورش کودکان به ۶۵۵ هزار خانواده؛ دریافت وام و کمک از نهادهای مالی و پولی بین الملی و همینطور کشورها؛ برنامه ریزی برای جذب ۲.۷ میلیارد دلار اعتبار از نهادهای مالی بین المللی جهت مقابله با کرونا بر مبنای اعلام رئیس جمهور ازبکستان نام برد.


1399/03/19
23:30:41
5.0 / 5
1885
تگهای خبر: بین المللی , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403