چشم پوشی از صید میگوی دریایی، لازمه حذف ترال از خلیج فارس

چشم پوشی از صید میگوی دریایی، لازمه حذف ترال از خلیج فارس

به گزارش تجهیزات جانبی ایرنا- روش ترال (كف روب) كه در زمان حاضر تنها شیوه صید میگو از دریا و مخرب ترین عامل زیستگاه آبزیان خلیج فارس شناخته شده است، هر سال در فصل صید میگو به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز به صورت مجاز و در مابقی سال بدون مجوز توسط صیادان متخلف مورد استفاده قرار می گیرد.


هرچند در سال های اخیر استفاده از این روش صید بجز فصل میگو در مابقی سال در خلیج فارس ممنوع و مجازات های قانونی برای متخلفان در نظر گرفته شده است، اما این قوانین نیز نتوانسته صیادنماهای سودجو را وادار به ترک این شیوه صید کند که در صورت ادامه این روند با لطمه های ویران گری که ترال در خلیج فارس برجای گذاشته است، طولی نخواهد کشید که بستر این دریا از لحاظ وجود زیستگاه های ماهی و دیگر آبزیان به بیابان زیر آب تبدیل گردد.
هم حالا در فصل صید میگو و ترالی که توسط صیادان متخلف در خلیج فارس صورت می گیرد سالانه هزاران تن بچه ماهی و دیگر آبزیان در تورهای ترال گرفتار می شوند و بعنوان ضایعات همراه میگو، از بین می روند.
ترال روشی برای صید آبزیان به ویژه میگو است که در آب های خلیج فارس و دریای عمان انجام می شود و بی رحمانه نسل آبزیان را نابود می کند.
تور ترال، توری بزرگ به شکل قیف است که از دو طرف به تخته هایی متصل و به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می شود این شیوه صید در حوضچه های گرمسیری که گونه های گوناگون دارد بسیار مخرب است و می تواند کل گونه ها را با خود بالا بیاورد و از بین ببرد.
با توجه به اینکه ماهی و میگو همزیست گونه های گوناگون و فراوان دیگری هستند هر ترالی به هر روشی (میان آبی و کف روب) می تواند به آبزیان خسارت وارد کند و گونه های ریز و درشت را صید کند.
در روش ترال، افزون بر صید آبزیان نابالغ همه موجودات آبزی مانند لاکپشت ها و دلفین ها صید و به سبب اینکه مصرفی برای ما ندارند دور ریخته می شوند به این وسیله به تنوع زیستی خلیج فارس و چرخه غذایی دیگر آبزیان لطمه وارد می شود و اکوسیستم را نابود و سبب انقراض گونه های زیستی دریا می شود.هر چند رئیس قوه قضاییه در ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ اعلام کردند، صید ترال ممنوعست و دستگاه های مسئول باید با آن برخورد کنند اما باز هم در دریا صیادان زیاده خواهی که بدون توجه به مسائل زیستی تنها با هدف کسب سود بیشتر مبادرت به صید ترال می کنند، به وفور فعال می باشند.
برخی کارشناسان شیلاتی و محیط زیست دریایی براین باورند که با توجه به این که هنوز جانشینی برای صید میگو بجز روش ترال شناسایی و کشف نشده است و از سویی صنعت پرورش میگو نیز در کشور رونق گرفته است، بهترین راهکار برای حذف ترال از چرخه صید در خلیج فارس چشم پوشی از صید میگوی دریایی است تا بهانه ای برای صیادنماهای متخلف وجود نداشته باشد.
روش ترال فقط برای صید در اقیانوس ها و آب های آزاد مناسب است
صیاد بوشهری اظهار داشت: امروز در سراسر دنیا شیوه صید ترال تنها در آب های آزاد مورد استفاده می گیرد این درحالی است که در کشور ما این اعتقاد وجود دارد که ترال یکی از شیوه های جهانی صید بشمار می رود و تنها نیازمند استاندارد سازی است.عبدالرسول غریبی اضافه کرد: در زمان حاضر بیشتر صید ترال و غیر مجاز که در استان بوشهر انجام می شود مربوط به صیادان بومی این استان و استان های خوزستان و هرمزگان است که با بهره گیری از این ابزار ممنوعه مبادرت به صید می کنند.
وی افزود: افزون بر حضور صیادان مجوز دار آنچه امروز مشکل ساز است، سرازیر شدن جامعه بیکار این استانها به سمت صید و صیادی است و این سبب شده برای امرار معاش مبادرت به افزایش تلاش صیادی و استفاده از شیوه های صید غیر استاندارد برای کسب سود بیشتر کنند.
غفلت از تخلف صید، صیادان را متضرر می کند
مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی صیادان استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به این که این استان ۹۳۶ کیلومتر طول مرز آبی دارد و از ۱۰ شهرستان این استان هشت شهرستان ساحلی است و یک چهارم جمعیت این استان بوسیله صید و صیادی و صنایع جانبی و تبدیلی آن ارتزاق دارند هرگونه بی مهری و غفلت نسبت به این جامعه نارسایی های اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد.
محمد کارگر اضافه کرد: کاهش ذخایر آبزیان در شرایط کنونی بعنوان انفال و ثروت ملی یکی از چالش برانگیزترین مشکل جامعه صیادی در استان بوشهر بشمار می رود.
وی بیان کرد: لرزه نگاری های مربوط به نفت و گاز، ورود آب توازن کشتی ها که موجب ایجاد پدیده کشند قرمز در سال های گذشته و تلف شدن قسمتی از منابع آبزیان شد، ورود پساب های صنعتی و صید بی رویه به ویژه ترال کف همچون عوامل کاهش منابع آبزیان بشمار می رود.
راهکارهای پیشنهادی اتحادیه صیادان برای جلوگیری از صید ترال در بوشهر
کارگر درباره آثار مخرب صید ترال کف افزود: این شیوه صید از طرف برخی صیاد نماها انجام می شود و همین زیاده خواهی بعضی از صیادان سبب شده رزق و روزی دیگر صیادان قانونمند محدود و نسبت به گذشته کم شود.
وی افزود: از جانب اتحادیه صیادی و با کمک شیلات موضوع تخلف صید ترال در کمیسیون رسیدگی به تخلفات مطرح و براین اساس هر شناور متخلف و سرنشینان آن سه ماه از صید محروم می شوند.


کارگر اظهار داشت: همین طور برای اولین بار بحث صید ترال در شورای تامین استان مطرح و افزون بر مجازات محرومیت سه ماه از صید، محرومیت از دریافت سوخت یارانه ای برای شناورهای متخلف نیز مطرح گردیده است.
مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی صیادان استان بوشهر افزود: امروز با همکاری نیروی دریایی سپاه، فرماندهی مرزبانی، یگان حفاظت منابع شیلات همکاری خوبی برای ناامن کردن محیط برای حضور برخی شناورهای متخلف صورت گرفته و کنترل های خوبی نیز انجام شده ‍ است.
ضرورت تشدید قوانین مبارزه با ترال
وی اظهار داشت: با وجود همه اقدام های انجام شده اما به سبب آشنا نبودن با تاثیر این شیوه مخرب صید و تاثیر آن بر تخریب زیست بوم دریا و از بین بردن صید گاه ها و آبزیان نسبت به موضوع ترال حساسیت لازم وجود ندارد.
کارگر اشاره کرد: انتظار می رود مجازات آرای صادره برای محکومان صید ترال نسبت به تخریب محیط زیست دریایی سخت تر و کارشناسی تر باشد تا سبب بازدارندگی شود.
وی با اشاره به حضور رئیس قوه قضائیه در استان بوشهر و درخواست صیادان از ایشان برای مقابله با صید ترال اظهار داشت: جلسه های کارشناسی مختلفی دراین زمینه انجام شد و انتظار می رود همه عوامل و مسئولان با همکاری و پشتیبانی از هم با عزم راسخ جلو این شیوه مخرب صید را بگیرند.
رئیس پژوهشکده میگوی کشور اظهار داشت: یکی از راه های کنترل کردن صید ترال اعمال محدودیت های قانونی و برخورد بازدارنده است که در زمان حاضر این برخوردها خیلی بازدارنده نمی باشد.
عقیل دشتیان نسب تصریح کرد: باید قوانینی در مجلس و قوه قضائیه تصویب شود که بر طبق آن متخلفانی که این کار را انجام می دهند به نحوی مجازات شوند که مبادرت به تکرار تخلف نکنند و قانون برای آنها حالت بازدارنده داشته باشد.
مدت فصل آزادی صید میگوی دریایی کم شود
کارشناس صید و صیادی اداره کل شیلات استان بوشهر اظهار داشت: نقش میگو بعنوان یک کالای راهبردی دریایی در اقتصاد جامعه صیادی در چند دهه اخیر رشد شایان توجهی یافته است بنا بر این پشتیبانی های فنی، حفاظتی و استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در استحصال این محصول برای صادرات بوجود آمد.
حسین شادکامی اضافه کرد: صید این آبزی باارزش از ۲۰ هزار تن در دهه های گذشته در استان بوشهر امروز باتوجه به کاهش ذخایر به ۱ تا ۲ هزار تن رسیده و مدت فصل صید از ۶ ماه در سال ابتدا به سه ماه و امروز به ۳۰ تا ۴۵ روز محدود شده هرچند همین مدت نیز باتوجه به صید سایر آبزیان کوچک و نابالغ بعنوان صید ضمنی زیاد است و باید به ۱۵ تا ۲۰ روز کم شود.


این کارشناس شیلاتی اظهار داشت: تلاش بی وفقه در جاروب کردن صید گاهی در فصل صید بیش از ۹۰درصد آبزیان را تحت پایش فیلترینگ آب قرار می دهد و درپروسه صید بیش از۷۰ تا ۸۰درصد ضایعات دورریز که اقسام گونه های آبزیان را در بر می گیرد به مرگ و انقراض می کشاند و چنان فشار مضاعف از تلاش صیادان بر صیدگاه ها مشهود است که هر چه به انتها فصل نزدیک تر شویم دیگر کمتر نشانی از حیات و زیستی در صید گاه ها مشاهده می شود تا آنجایی که خود صیادان از کار وتلاش دست می کشند و بدنبال توقف و اختتام فصل صید هستنند.
وی اظهار داشت: به همین لحاظ زخمی که در این فصل به سبب استفاده از شیوه صید ترال بر پیکره آبزیان در خلیج فارس وارد می شود عمر زیستی آبزیان را به طور تصاعدی می کاهد.
شادکامی افزود: با توجه به این که میگو در رشد و نمو خود پوست اندازی های مکرر دارد و در هرم غذایی سایر نوزادان و بچه ماهیان ( صیدهای غیر استاندارد ) نقش مکمل غذایی دارد، صید این گونه آبزیان نسل های آینده را به خطر می اندازد و هرچه التیام این زخم کهنه تر شود اثر آن درکاهش ذخیره جلوه می کند و مدیریت بهره برداری در آخر دادن به ادامه این روند فشار وارده را می تواند کم کند.
وی تصریح کرد: تلاش شد با اجرای طرح "دریابست" فرصتی برای صید پایدار اعمال شود این درحالی است که اگر این کار انجام نمی شد کارنامه سیاهی از عملکرد امروزی بر محیط زیست آبزیان در خلیج فارس ثبت می شد و کویر زیست گونه ای در این وادی رقم می خورد.
دیدگاه کارشناسان بر تعطیلی شیوه صید ترال در خلیج فارس است
رئیس پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر اظهار داشت: در زمان حاضر ۴۰ درصد صید دنیا به صورت ترال انجام می شود اما این شیوه در مناطقی مانند خلیج فارس که آب باریکه ای است بعنوان یک شیوه مخرب معرفی شده و ایجاد مشکل می کند و نظر کارشناسان در خصوص تعطیلی این شیوه صید است.
عقیل دشتیان نسب اضافه کرد: ترال در اقیانوس های بزرگ مانند اقیانوس هند و دریای عمان که تغییر در آنها دیرتر انجام و سریع تر خودرا می توانند بازیافت کنند به آسانی انجام و شاید این شیوه صید کمتر آنها را تحت تاثیر قرار دهد اما در آبراهی مانند خلیج فارس که دریایی کوچک است تغییرات ناشی از این شیوه صید چون دیرتر بازسازی می شود بیشتر احساس می شود و به عبارتی خلیج فارس جوابگوی صید ترال نیست بنا بر این این شیوه صید در خلیج فارس همیشه مشکل ساز و کوشش برای متوقف کردن آن همیشه مطرح بوده است.
وی افزود: با تلاش انجام شده و باتوجه به صدمه ای که صید ترال به صیدگاه ها و بستر دریا وارد میکند در سال های اخیر این شیوه صید در خلیج فارس بجز صید میگو، برای صید سایر گونه های آبزی ممنوع شده است براین اساس ۱۱ ماه از سال صید ترال در آب های خلیج فارس ممنوع و تنها به مدت یک ماه برای صید میگو آزاد می شود.
دشتیان نسب اظهار داشت: میگو موجودی کف زی است و باتوجه به صید اندک آن و اجرای طرح های پرورش میگو صیادان باید برای بازسازی ذخایر، تقویت بستر دریا، صید بهتر و پایدار برای مدتی از صید این آبزی صرفه نظر کنند.وی تصریح کرد: با توجه به این که ۸۰ درصد صید میگو معادل ۱۴ تا ۱۵ هزار تن را صید ضمنی شامل ماهیان کوچک و سایر آبزیان نابالغ می سازند اگر صیادان به دریا فرصت بدهند در دراز مدت معادل ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن همین صید به صیادان سود می رساند.
دشتیان نسب با اعلان اینکه بیشتر آبزیان نابالغ صید شده پس از صید می میرند و امکان بازگشت به چرخه حیات را ندارند اظهار داشت: یکی از راهکارهای این موسسه برای بازسازی ذخایر دریابست و حذف صید میگو است و به این وسیله میزان برداشت در سایر آبزیان بیشتر می شود.
وی یکی دیگر از روش های صید میگو را روش ترال میان آبی عنوان نمود که در این شیوه میگو از میانه های آب برداشت می شود، هرچند در شیوه کمتر به بستر دریا لطمه وارد می شود اما با توجه به این که میگو موجودی کف زی است ممکنست در این شیوه مقدار برداشت کمتر شود.
دشتیان نسب افزود: در زمان حاضر برای این شیوه صید هنوز تست های میدانی انجام نشده و کوشش برای اجرای این آزمایش ها ادامه دارد.
وی افزود: برای اجرای شیوه صید ترال میان آبی باید حداقل یک سال صید میگو تعطیل و تست با چند شناور انجام و مشخص شود که در این شیوه به چه میزان امکان صید وجود دارد تا در صورت اقتصادی بودن به بهره برداران پیشنهاد شود.
دشتیان نسب اظهار داشت: باتوجه به گسترش صنعت پرورش میگو در استان بوشهر برای حفظ دریا و ذخایر آبزیان بهترین کار این است که صیادان از برداشت محدود میگوی دریایی چشم پوشی کنند.
امکان حذف صید ترال برای میگو تا جایگزین شدن شیوه جدید وجود ندارد
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر اظهار داشت: تا زمان استفاده از شیوه های صید جایگزین امکان حذف ترال کف برای صید میگو وجود ندارد.
غلامرضا جعفر جعفر ابراهیمی اضافه کرد: بطور واضح در شیوه صید ترال صید آسان تر و بیشتر با هزینه کمتری انجام و درآمد بیشتری نیز نصیب صیادان می شود بنا بر این است که بعضی از صیادان به دنبال این شیوه مخرب صید می روند.
وی در باره معایب ترال کف اضافه کرد: با توجه به این که قسمتی از بستر دریا در استان بوشهر مرجانی است و تولید هر مرجان به صدها سال زمان نیاز دارد، با شخم زدن دریا در چارچوب صید ترال تمام این موجودات دریایی از بین می رود.
جعفر ابراهیمی اظهار داشت: در این شیوه صید بی رحمانه هر آبزی ماکول و غیر ماکول که در راه صید قرار گیرد، صید می شود.
ضرورت نصب رد یاب بر شناورهای صیادی برای جلوگیری از صید ترال
وی افزود: بهترین منطقه صید منطقه مطاف در جنوب استان بوشهر است که بیشتر برای ترال ماهی صیادان به آن منطقه می روند.
وی اظهار داشت: هرچند با حضور نیروی دریایی سپاه در کنار یگان حفاظت شیلات برای برخورد با صیادان متخلف گام های خوبی برداشته شد و حضور این شناورها کاهش یافته است اما همچنان کوشش برای انجام صید ترال در دریا وجود دارد.
جعفر ابراهیمی اضافه کرد: البته انتظار می رود با نصب ردیاب بر شناورها (لنج) بتوان تا حدی آنها را کنترل کرد.
وی تصریح کرد: نصب ردیاب از مصوبه های شورای عالی امنیت ملی است و باید این کار صورت گیرد و تابحال ۱۲ فروند شناور به این سیستم مجهز شده و باید این کار تا آخر سال صورت گیرد.
جعفر ابراهیمی افزود: در زمان حاضر ۵۳۴ فروند شناور لنج و ۲۱ فروند کشتی وجود دارد که کشتی ها مجهز به ردیاب هستند اما لنج ها باید مجهز شوند.1399/07/05
14:00:03
5.0 / 5
952
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403