معاون وزیر صنعت اعلام كرد:

ركود ۳۰ درصدی كارهای معدنی به سبب نبود منابع مالی

ركود ۳۰ درصدی كارهای معدنی به سبب نبود منابع مالی

به گزارش تجهیزات جانبی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد كه 30 درصد غیر فعال شدن معادن كشور ناشی از نبود منابع مالی است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «داریوش اسماعیلی» روز چهارشنبه در مراسم امضای توافقنامه اعطای تسهیلات معدنی اضافه کرد: امسال انتظار می رود حداقل ۲۰ درصد معادن غیرفعال به مدار تولید متصل شوند.
وی افزود: منابع صندوق در چارچوب ۶هزار میلیارد ریال و ۳۰ هزار میلیارد ریال برای پشتوانه رونق بخشیدن به کارهای معدنی پیش بینی شده و الان بخش معدن مشکلی از نظر منابع مالی ندارد، بلکه دغدغه جذب نشدن منابع است.
اسماعیلی اظهار داشت: متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت صندوق بیمه و یا معاونت امور معادن وزارت صنعت درخواست های خودرا ثبت کنند و سپس بررسی های لازم به عمل می آید.
وی خاطرنشان ساخت: پروانه بهره برداری معدن بعنوان وثیقه قابل قبول در صندوق می ماند و صندوق بیمه بازپرداخت تسهیلات بانک را تضمین می نماید.
اسماعیلی ضمن یادآوری درآمدهای بخش معدن بعنوان بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی کشور، اضافه کرد: امسال محوری ترین برنامه وزارت صنعت، فعال سازی معادن غیرفعال است.
آمارهای پیشین وزارت صنعت، معدن وتجارت گویای آنست که حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ معدن دارای پروانه بهره برداری در سطح کشور وجود دارد که چهار هزار و ۵۰۰ معدن راکد شمرده می شود.
میزان استخراج مواد معدنی از معادن فعال در سال های گذشته به طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن اعلام شده که سهم ۶۰ تا ۶۵ درصدی آنها به مصالح ساختمانی اختصاص دارد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ضمن یادآوری شکل گیری شورای بخش معدن در وزارتخانه که با ترکیب روسای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشورو ایمیدرو، معاون آموزش و پژوهش وزارتخانه، مدیرعامل بانک صنعت و معدن و معاونت معدنی برپا می شود، اظهار داشت: این یکی از اقدامات در راه شتاب بخشیدن به کارهای معدنی است.
وی پیرامون توافقنامه یاد شده هم توضیح داد: هدف از اجرائی سازی این توافقنامه برای توسعه اکتشاف، استخراج و فرآوری در حوزه عملکردی معادن کوچک و متوسط مقیاس است.
توافقنامه سه جانبه اعطای تسهیلات معدنی بمنظور اکتشاف و بهره برداری بخش معدن و صنایع معدنی توسط وزارت صنعت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی امروز ( چهارشنبه ) در محل وزارت صنعت به امضا رسید.
وجوه موضوع این توافقنامه به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تعیین شده که از محل تخصیص تدریجی اعتبارات عمومی مندرج در موافقت نامه های پیش بینی شده تامین و به حساب های خاص نزد بانک صنعت و معدن واریز می شود.
منبع:

1399/07/16
14:13:17
5.0 / 5
979
تگهای خبر: آموزش , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403