كارشناس مالی در گفت وگو با تجهیزات جانبی:

قیمت ها در بازار ارز به علت افزایش عرضه دلار بزودی كاسته می شود

قیمت ها در بازار ارز به علت افزایش عرضه دلار بزودی كاسته می شود

به گزارش تجهیزات جانبی كارشناس ارشد بازارهای مالی، عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار ارز و همینطور افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا را سبب كاهش انتظارات تورمی دانست و اظهار داشت: در این شرایط، بازار ارز دیگر امكان ادامه دادن به این روند را نداشته و به زودی با تغییر مسیر در حركت این بازار شاهد فروكش قیمت ها خواهیم بود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای هفته با صدور اطلاعیه ای از تصمیم خود در خصوص عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار ارز پرده برداشت. همینطور در این اطلاعیه سقف خرید کارگزاران بانکی و صرافی ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یافت.
این تدابیر بانک مرکزی در حال رخ داد که طی هفته های گذشته بازار ارز تحت تأثیر التهابات شدید شاهد گذر قیمت دلار از مرز ۳۰ هزار تومان هم بود و البته همچنان روندی صعودی آن ادامه دارد. در چنین شرایطی «میثم رادپور» کارشناس حوزه های پولی و بانکی، در گفتگو با ایرنا، ضمن تایید این اقدام بانک مرکزی اظهار داشت: این طرح و عرضه نقدی در زمان موثری اجرا شده است. البته شرایط حاکم بر بازار بگونه ای است که احیانا در ایام ابتدایی انجام این عرضه، شاهد کاهش قابل توجه قیمت ها نباشیم و به اصطلاح بازار این اقدام بازارساز را جدی نگیرد. اما پیشبینی می شود بازار ارز دیگر امکان ادامه دادن به این روند را نداشته باشد و بزودی با تغییر مسیر در حرکت این بازار شاهد فروکش قیمت ها خواهیم بود.
وی با اشاره ضمن اشاره به ارزش ریالی این عرضه روزانه تصریح کرد: هرچند رقم ۵۰ میلیون دلار عدد بزرگی محسوب نمی گردد، اما با عنایت به ارزش ریالی دلار در این روزها، میزان عرضه بانک مرکزی در بازار، می تواند نقدینگی زیادی را جذب نماید و همینطور بخش زیادی از تقاضای موجود در بازار را برطرف سازد.
رادپور در ادامه به دیگر عوامل موثر در پیشبینی اصلاح قیمت ها در بازار ارز اشاره نمود و اظهار داشت: نباید فراموش نماییم که با عنایت به نزدیک بودن انتخابات آمریکا و اینکه با عنایت به نظرسنجی های انجام شده احتمال پیروزی بایدن بسیار بیشتر از پیروزی ترامپ است، بزودی انتظارات تورمی هم در بازار داخلی کاهش پیدا خواهد نمود. ازاین رو در این شرایط که قیمت ارز به قله قیمتی خود رسیده است، بانک مرکزی با انجام این عرضه روزانه می تواند فشار فروش را در بازار ایجاد کند. تجمیع این اقدامات در نهایت منجر به فروکش قیمت ارز خواهد شد.
وی تصریح کرد: با کاهش یافتن انتظارات تورمی و در شرایطی که قیمت ارز به شدت افزایش یافته است، پیشبینی می شود به صورت خودکار تقاضا برای خرید کاهش پیدا کند. چون که خریداران دلار در این شرایط که احتمال شکست ترامپ در انتخابات وجود دارد، ریسک خرید ارز با قیمت نجومی را نمی پذیرد.
این کارشناس ارشد بازارهای مالی تصریح کرد: جهت بررسی تأثیر این دخالت بانک مرکزی در بازار، نباید به اطلاعات همین چند روز اکتفا کرد. ما در بازار با عدم تطابق هایی مواجه هستیم که شرایط را پیچیده می کند. اما در این ایام از جانب بانک مرکزی تصمیم های مبارکی اتخاذ شده است که نمایان شدن آثار این اقدامات زمان بر است.
وی در انتها افزود: همچون این اقدامات بانک مرکزی صدور مجوز معاملات ارز در خارج از صرافیهای معرفی شده است. این اقدام سبب می شود تا در افرادی که ارز در اختیار دارند انگیزه برای فروش ایجاد شود.منبع:

1399/07/24
11:21:45
5.0 / 5
1208
تگهای خبر: فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403