در هفته سوم آبان ماه سال جاری انجام شد؛

عرضه 711 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 711 میلیون دلار در سامانه نیما

تجهیزات جانبی: سامانه نیما در هفته سوم آبان ماه (منتهی به 22 آبان ماه 1399) شاهد عرضه حدود 711 میلیون دلار به صورت حواله ارزی بوده است.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در هفته منتهی به ۲۲ آبان ۱۳۹۹، قریب به ۷۱۱ میلیون دلار به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه و بفروش رسید که بر طبق معاملات انجام شده میانگین نرخ موزون معاملات دلاری حدود ۲۴۹۵۰ تومان بوده است.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، قبل از این رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده بود که طی روزهای اخیر روزانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می شود که در کنار منابع بانک مرکزی تامین ارز واردات شتاب گرفته است.
«عبدالناصر همتی» اضافه کرد: با مشورت اتاق بازرگانی و هماهنگی با وزارت صمت بزودی اقداماتی ویژه ای جهت استفاده حداکثری از منابع صادرکنندگان برای تامین ارز موردنیاز واحدهای تولیدی انجام خواهیم داد.
رییس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: دلیل افزایش نرخ ارز صدور بخشنامه های گوناگون ارزی نبوده است بلکه دلیل آن کاهش درآمدهای ارزی کشور است.
رییس شورای پول و اعتبار با اعلان اینکه از صادراتی که برای ما ارزآوری داشته باشد حمایت می نماییم، اظهار داشت: پس ما اصلا قصد نداریم که در وضعیت فعلی اقتصاد، به صادرکنندگان فشار وارد نماییم و یا آنها را برای رفع تعهد ارزی به قوه قضائیه معرفی نماییم.
عالی ترین مقام بانک مرکزی در آخر اشاره کرد: مشکلات ناشی از تحریم و اثرات آن بر صادرات را اطلاع دارم و علت کاهش صادرات ما در ۶ ماهه ابتدای سال دقیقا مشخص است و انشاءالله در نیمه دوم سال جهش خوبی دراین زمینه خواهیم داشت و انشاء الله نرخ ارز نیز کنترل می شود و شرایط بازار درباب نرخ ارز مثبت تر شده است و نکته دوم اینکه عرضه ارز در سامانه نیما بسیار بهتر شده است.
بر این اساس و با اهتمام جدی بانک مرکزی در تداوم عرضه ارز به صورت اسکناس و حواله در بازار دوم، پیش بینی می شود بازار ارز کشور از ثبات بیشتری برخوردار شود.
از ابتدای سال جاری تا اختتام شهریور ماه ۶ میلیارد و ۷۰۸ میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده است و در صورتیکه در ۶ ماه دوم سال جاری میزان عرضه ارز همانند شهریور ماه باشد، تا آخر سال ۹ میلیارد و ۷۶۸ میلیون یورو دیگر ارز حاصل از صادرات به سامانه تزریق خواهد شد که با این حساب میزان عرضه ارز در مجموع سال ۹۹ در نیما به ۱۶ میلیارد و ۴۷۶ میلیون یورو خواهد رسید. این میزان، ۶۸۲ میلیون یورو بیشتر از میزان عرضه ارز در سال ۹۸ است.منبع:

1399/08/22
20:17:38
5.0 / 5
784
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403