وزیر جهاد كشاورزی:

نظام توزیع نهاده های كشاورزی اصلاح می شود

نظام توزیع نهاده های كشاورزی اصلاح می شود

به گزارش تجهیزات جانبی وزیر جهاد كشاورزی از رونمایی سامانه جدید بازارگاه در دو تا سه هفته آینده خبرداد و اظهار داشت: نظام توزیع نهاده های كشاورزی برای پشتیبانی از تولیدكنندگان اصلاح می شود.


«کاظم خاوازی» روز دوشنبه در نشست خبری خود به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی که در محل این وزارتخانه برگزار گردید با اشاره به اینکه در ابتدای ورود خود با چالش جدی در حوزه جوجه یک روزه روبرو شدم، اضافه کرد: در همان زمان با تشکل ها و اتحادیه های طیور نشست های کارشناسی برگزار گردید تا نقصها سامانه بازارگاه بررسی شود و بلافاصله با بخش خصوصی وارد مذاکره شدیم تا سامانه جدیدی را تحت عنوان سامانه بازارگاه یک یا دو طراحی و جایگزین بازارگاه قبلی نماییم.
وی با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه جدید دو تا سه هفته آینده رونمایی می شود، اظهار داشت: با طراحی سیستم توزیع جدید تلاش داریم تا نهاده ها به صورت خام وارد چرخه مصرف نشود.
وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: حالا بیشتر از ۵۰۰ کارخانه تولید خوراک دام معتبر در کشور داریم که بخشی از نهاده ها در اختیار این کارخانجات قرار می گیرد بخشی در زنجیره ها توزیع می شود و بخشی هم به صاحبان صنایع بزرگ که کشاورزان پیشرو هستند تحویل داده می شود که این اقدام سبب اصلاح نظام توزیع و ردیابی نهاده ها خواهد شد.
به گفته خاوازی اصلاح نظام توزیع در کنار استفاده از سامانه جدید سبب افزایش ضریب تبدیل و صرفه جویی در مصرف نهاده ها می شود.
قانون انتزاع بخش کشاورزی تا مرداد سال آینده در اختیار وزارت صنعت می ماند
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حالا برنامه ای برای احیای قانون تمرکز نداریم، اظهار داشت: با عنایت به این که اجرای قانون انتزاع توسط وزارت صنعت از تصمیم های سران سه قوه و با تایید رهبر معظم انقلاب بوده که تا مردادماه سال آینده باید در قالب همین مصوبه حرکت نماییم.
وی افزود: بعد از مطرح کردن این مورد در مجلس شورای اسلامی و دولت با ارائه علل منطقی، پیگیری های خویش را انجام می دهیم.
خاوازی براین باور است که برای تصمیم گیری های مناسب باید تمامی اختیارات در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.
وی افزود: البته حالا موانع و مشکلاتی را که وجود دارد با مسؤلان وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح می نماییم و تابحال هم ارتباط خوبی در این حوزه با ما داشته اند ضمن اینکه به دستور معاون اول رئیس جمهوری مباحثی مانند اعمال تعرفه گذاری مورد تایید وزارتخانه های تخصصی قرار بگیرد، به صورت مثال خرید مرغ در مقطعی با قیمت ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان توسط وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد شد.
به گفته وزیر جهاد کشاورزی، برای پشتیبانی از تولیدکنندگان وزارت جهاد کشاورزی کاهش تعرفه صادرات گوشت مرغ از پنج هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان را پیشنهاد کرد.
خاوازی با اشاره به اینکه حتی با اتمام کار دولت دوازدهم ما بعنوان کارشناس بخش حضور داریم تا بهترین اقدامات صورت گیرد اظهار داشت: تلاش داریم برای یک مدت کوتاه بسیاری از مشکلات را برطرف نماییم برنامه و پیشنهاد ها را به سیاست گذاران می دهیم.
لحظه ای برای برخورد با فساد درنگ نمی کنم
وزیر جهاد کشاورزی درباره درباره واکنش با تخلفات و فساد در وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در صورتیکه مدرک یا مستنداتی در ارتباط با یک فساد در وزارت جهاد کشاورزی در اختیارم قرار گیرد یک لحظه هم درنگ نمی کنم و با متخلفان برخورد خواهد شد حتی اگر نزدیکترین افراد به من باشند رحم نمی کنم.
ابلاغ الگوی برای کشت پاییزه
خاوازی با اشاره به اینکه برنامه الگوی کشت محصولات کشاورزی تدوین شده که برای کشت پاییزه ابلاغ خواهد گردید، اظهار داشت: در این برنامه تمام مباحث مربوط به مصرف سرانه، پتانسیل های تولید و عرضه و تقاضا دیده شده که در کشت پاییزه به استان ها ابلاغ می شود.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بین چهار تا پنج سال در معاونت زراعی وزارت جهاد کشاورزی بر روی تدوین طرح الگوی کشت کار شده به صورتی که در این طرح مشخص شده چه محصولی کجا کاشته شود که بیشترین عملکرد را داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در واقع طرح فنی در وزارت جهاد کشاورزی آماده شده اما عملیاتی شدن آن به الزامات قانونی نیاز دارد ازاین رو برای کشت پاییزه به استانداری ها یک الگوی تولید را ابلاغ می نماییم و در ادامه طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی را تکمیل و لایحه آنرا به دولت و سپس به مجلس ارائه خواهیم کرد.
خاوازی براین باور است که بخش زیادی از وزارتخانه ها و تصمیم گیران کلان کشور باید در این حوزه مشارکت کنند تا طرح اجرایی شود.
حضور استارتاپ های بخش کشاورزی برای کمک به کاهش قیمت میوه
وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت میوه اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار و وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه قیمت و قیمت گذاری در این بخش مسئول هستند البته ما برنامه هایی برای کمک به این مورد داریم که یکی از آنها حضور استارتاپ ها در بخش کشاورزی است.
خاوازی افزود: برای حضور استارتاپ ها در بخش کشاورزی شهرکی را در نظر گرفتیم و در این حوزه صنفی در حال شکل گیری است که مدیرعامل آن می تواند در شورای مدیران وزارت جهاد کشاورزی حضور داشته باشد.
وی اضافه کرد: ضمن اینکه مقرر است امکانات انبار داری و دیگر امکانات لازم در اختیار این تیم توزیع کننده فنی و دانش بنیان قرار گیرد تا سیستم توزیع نا عادلانه و دلالان واسطه ها در این میان حذف شوند.
زنجیره بخش تولید تا عرضه اولویت وزارت جهاد کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی شناسایی زنجیره ها و حلقه های واسط در بخش کشاورزی را یکی از اقدامات مهم دانست و اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی از این طرح حمایت ویژه می کند و اگر سرمایه گذاری در این حوزه باشد از او هم حمایت خواهیم کرد.
خاوازی با اشاره به اینکه در گذشته نگاه به بخش کشاورزی صرفا نگاه به تولید بوده است، اظهار داشت: الان چاره ای نداریم جز اینکه بخش را به صورت یک زنجیره در نظر بگیریم.
وی با اشاره به تولید بیش از حد پیاز در جنوب کرمان اظهار داشت: پیازکاران سال جاری باوجود ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی کشت بسیار زیادی انجام داده بودند چون که منافع خویش را در تولید پیاز دیدند و این ریسک را انجام دادند البته شاید هر کس دیگری هم بود به این شکل عمل می کرد اما بی توجهی به این ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اگر در جیرفت یک زنجیره وجود داشت و کشاورزان یک سردخانه و یا یک واحد فرآوری پیاز داشتند می توانستند به جز تولید، سود خویش را در این حلقه ها مثلاً حلقه فرآوری، انبارداری و صادرات هم ببینند.
وی افزود: سیاست ما در جهت ایجاد زنجیره های تولید است و با روش های سنتی و معمولی فعلی این اتفاقات در سال های آینده هم تکرار خواهد شد، البته ایجاد زنجیره تولید تا عرضه باید از یکی از بخش های شروع شود به صورت مثال در صنعت مرغ ۴۰ زنجیره تشکیل شده است.
خاوازی بر اجرای کشاورزی قرار دادی تصریح کرد و اضافه کرد: در بخش سبزی و صیفی، طبق برنامه های ابلاغی ما تمام کسانی که می خواهند ورود کنند باید قراردادی عمل کنند در غیر این صورت تولید با زیان روبرو می شود.
برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش یک میلیون تنی تولید محصول
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه اقدام یک ساله در وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با اجرا شدن این برنامه به غیر از افزایش تولید به صورت معمول حدود یک میلیون تن تولید محصولات کشاورزی افزایش می یابد.
خاوازی افزود: در بعضی اقلام مانند کره به خودکفایی کامل خواهیم رسید که علاوه بر صرفه جویی ارزی ۵۰۰ میلیون دلار به صادرات اضافه خواهد شد.
وی اظهار داشت: حالا به دنبال ایجاد زیرساخت و ریل گذاری در بخش کشاورزی برای دولت های آینده هستیم.

واردات بیشتر از دو برابری نیاز کشور به آفتکش
خاوازی اظهار داشت: سال قبل دو تا ۲.۵ برابر نیاز کشور آفتکش وارد کردیم، این آفتکش ها در اختیار بخش خصوصی و فروشگاه ها قرار دارد و وزارت جهاد کشاورزی برعرضه آنها نظارت دارد.
وی افزود: در تأمین کودهای شیمیایی مشکلی نداریم، اما فسفاته و پتاسه سه کشتی در بندر امام خمینی (ره) در حال ترخیص است
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما به دنبال خوداتکایی در تولید کود و آفتکش های زیستی هستیم، اضافه کرد: حالا تعداد زیادی کارخانجات کودهای زیستی تا بیشتر از ۱۰۰ هزارتن کود زیستی را به بازار عرضه کنند ضمن اینکه تا آخر سال کود فسفاته در داخل تأمین می شود.
خاوازی با اشاره به اینکه حالا پتانسیل در آفتکش و کودهای زیستی و در انبارها موجودی مناسب داریم، اظهار داشت: سال ۹۹ مشکلی در تأمین کود و آفتکش نخواهیم داشت و برای سال ۱۴۰۰ هم شرایط خوبی برای تولید داخلی این ها فراهم خواهیم کرد.
واگذاری اراضی کشاورزی بایر و بدون آب به وزارت راه
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مبحث مسکن برای مردم و دولت مهم می باشد و همه مردم یکی از مشکلاتشان بحث مسکن می باشد که مورد تاکید رئیس جمهوری کشور است.
وی افزود: حالا یکی از دستگاه هایی که می تواند به بحث مسکن کمک نماید وزارت جهاد کشاورزی است ازاین رو در این خصوص ما اعلام آمادگی کامل کردیم تا اراضی بایر شامل اراضی که آب، کاربری کشاورزی ندارد و طبق قانون در حریم شهرها قرار دارد، را در اختیار وزارت راه قرار بدهیم.
خاوازی با اشاره به اینکه این اراضی شناسایی شده است تا در اختیار مردم قرار بگیرد، اضافه کرد: قطعا زمین کشاورزی حاصلخیز با وجود آب در اختیار وزارت راه و مسکن و شهرسازی قرار نمی گیرد.
ارایه ۱۰۰ هزار واحد مسکن مسکونی به کارمندان وزارت جهاد کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طی تفاهمی با وزارت راه و شهرسازی مقرر است ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارمندان وزارت جهاد کشاورزی تامین گردد.
منبع:

1399/03/26
23:59:04
5.0 / 5
1799
تگهای خبر: سیستم , صنعت , طراحی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403