معاون اسبق وزیر نفت در گفت وگو با تجهیزات جانبی:

پیش بینی نفت ۴۰ دلاری در بودجه سال ۱۴۰۰ منطقی است

پیش بینی نفت ۴۰ دلاری در بودجه سال ۱۴۰۰ منطقی است

به گزارش تجهیزات جانبی معاون اسبق وزیر نفت با اشاره به ریسك های موجود در بازار نفت در وضعیت فعلی، اظهار داشت: از همین رو پیش بینی نفت 40 دلاری در بودجه 1400 قابل تحقق است و منطقی به نظر می آید.«مهدی حسینی» امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اعلان اینکه در ماه آوریل که قیمت نفت منفی شد پیش بینی می کردیم که در ماه های نوامبر و دسامبر، قیمت نفت به ۵۰ دلار در هر بشکه نزدیک شود، اضافه کرد: باتوجه به شرایط بازار و ریسک های موجود در آن، قیمت ۴۰ دلار باتوجه به فاندامنتال ها (تحولات بنیادی اقتصادی) و اصول فعلی عدد منطقی برای بودجه سال آینده بنظر می رسد.

وی افزود: نکته مهم آنست که برای تعیین قیمت نفت باید در بازار به عرضه و تقاضا توجه گردد. این در حالیست که ماه های زیادی عرضه در بازار به سبب کاهش رشد اقتصادی خصوصاً در چین، هند، کره و... با کاهش همراه بود.

حسینی با تاکید بر اینکه کرونا مهمترین گرفتاری که برای اقتصادهای دنیا به وجود آورد، اظهار داشت: کوچک کردن اقتصاد و کاهش رشد اقتصادی موجب شد تا تقاضا برای نفت با چالش مواجه شود. حتی اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا نیز در ۹ ماه گذشته کاهش پیدا کرد در صورتیکه بازار در ماه های اول همه گیری کرونا با نرخ عرضه ثابتی نفت را در بازار می ریخت. موضوعی که موجب سقوط سریع قیمت نفت شد و نفت برنت از بالای ۶۰ دلار به زیر ۱۶ دلار رسید.

به گفته حسینی علاوه بر تاثیر مستقیم شیوع ویروس کرونا بر بازار نفت، قسمتی از این افت قیمت مربوط به شوک ناشی از این اتفاق بود برای اینکه بازار نفت نسبت به شوک بسیار حساس است.

وی با اعلان اینکه این عوامل در مجموع موجب شد تا عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد، اضافه کرد: در کنار کرونا، مسابقاتی با انگیزه های سیاسی بین تولیدکنندگان بزرگ به وجود آمد و افزایش تولید بالا گرفت تا آنجا که در مقطعی، تولید آمریکا به بالای ۱۴ میلیون بشکه در روز، تولید روسیه به بالای ۱۱ میلیون بشکه در روز و تولید عربستان نیز به بالای ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز رسید و جمع تولید این ۳ کشور از جمع تولید اوپک بیشتر شد.

رییس کمیته بازبینی قراردادهای نفتی افزود: کوچک شدن اقتصادها به سبب شیوع کرونا، کاهش تقاضا برای نفت و کاهش قیمت نفت موجب شد تا تولید در نفت های گرانقیمت مانند نفت شیل آمریکا کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از کرونا بالاتر از ۱۲۰۰ دکل در بخش شیل فعال بود، اظهار داشت: امروز این تعداد به کمتر از ۳۰۰ دکل رسیده است. شرکت هایی که از این میادین نفت تولید می کردند سرعت تولید را کاهش دادند و ۸ میلیون تولید شیل آمریکا به نصف رسید.

حسینی اضافه کرد: هزینه تولید نفت شیل در ۵ منطقه آمریکا بین ۳۵ تا ۷۰ دلار است و با نفت ۲۰ دلاری امکان تولید برای آنها وجود نداشت. این مساله موجب خروج قسمتی از تولیدات نفت از بازار شد.

وی افزود: نکته دوم تفاهماتی بود که بین اوپک و اوپک پلاس برای کاهش تولید شکل گرفت. بر طبق این توافق اعضای اوپک بالای ۳۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کردند تولید خودرا به حدود ۲۰ میلیون کاهش دادند.

به گفته معاون اسبق وزیر نفت، کنترلی که اوپک پلاس در بازار به وجود آورد در کنار کاهش های الزامی تولید نفت های گران قیمت، عرضه را کم کرد.

وی با تاکید بر اینکه کشورهایی در این مقطع با نفت های ارزان، ذخایر خودرا بالا بردند، اظهار داشت: پر بودن ذخایر یکی از عوامل فشار بر قیمت نقت است. از طرف دیگر چون عرضه کاهش پیدا کرد، نفت افزایشی شد و امروز شاهد ۴۶ دلار برای نفت برنت هستیم.

حسینی اضافه کرد: در ماه های آتی به سبب زمستان و سردی هوا که تقاضا را بالا می برد می توانیم به نفت ۵۰ دلاری نزدیک شویم.

وی با اشاره به اینکه در فصل بهار کمترین تقاضا وجود دارد و قیمت پایین می آید، افزود: اما اگر کرونا با ساخت واکسن کنترل شود، در تابستان به خاطر شروع گرما که مصرف انرژی را بالا می رود و افزایش سفرهای تابستانی در سراسر جهان، قیمت ها افزایش خواهد داشت.

رییس کمیته بازبینی قراردادهای نفتی اشاره کرد: اگر ما فرض را بر این بگذاریم که کرونا کنترل شده ومسایل اقتصادی دنیا حل شود و شاهد تقاضای بیشتری باشیم، عرضه افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: اگر تعادل در بخش عرضه و تقاضا متناسب رشد کند، در کل ۴ فصل متوسط سال آینده، ۴۰ دلار عدد منطقی برای قیمت نفت خواهد بود و شاید از ۴۰ دلار هم بالاتر برود.

حسینی به تاثیر نتایج انتخابات آمریکا بر بازار نفت نیز اشاره نمود و اضافه کرد: بحث برداشته شدن تحریم ها و بازگشت نفت ایران به بازار بر روی قیمت ها تاثیر خواهد داشت اما در مجموع نفت زیر ۴۰ دلار انتظار نمی رود.

وی با اشاره به اینکه ایران پس از برداشته شدن تحریم ها باید به دنبال بازپس گیری سهم خود از بازار نفت باشد، افزود: بازار گرفتنی است و مثل حق می ماند بدین سبب کسی که بازار را گرفته پس نمی دهد.

معاون اسبق وزیر نفت با تاکید بر اینکه باید در بازاریابی، فعال عمل نماییم، اظهار داشت: مشتریان سنتی که پالایشگاه های خودرا با نفت ایران ساخته اند، بهترین گزینه ها برای صادرات نفت ایران به شمار می روند.منبع:

1399/09/07
13:25:00
5.0 / 5
943
تگهای خبر: شركت , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403