بارش پایداری و توزیع بار ترافیكی در آسمان كشور با ابرایران

بارش پایداری و توزیع بار ترافیكی در آسمان كشور با ابرایران

تمرکززدایی محتوا و توزیع بار ترافیکی از پایتخت، مهم ترین خروجی طرح «ابرایران» است که در راستای پیاده سازی اهداف شبکه ملی اطلاعات و تامین نیازهای کسب وکارهای نوپا با برگزاری مشارکت عمومی-خصوصی پیگیری می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، محسن نادری منش - عضو موظف هیات عامل، درباب جزئیات طرح ساخت، بهره برداری و انتقال(BOT) شبکه ابری یکپارچه توزیع شده که به ابرایران موسوم است، بیان کرد: ایجاد و شکل گیری سکو(Platform) های ابری توزیع شده در امتداد پیاده سازی اهداف شبکه ملی اطلاعات و تامین نیازهای کسب وکارهای نوپا در قالب مشارکت عمومی-خصوصی (PPP) و برمبنای مدل ساخت، بهره برداری و انتقال واگذار شد.
وی ادامه داد: در این طرح که با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت انجام شد باتوجه به ظرفیت های موجود در مراکز داده استانی، کشور به دو منطقه تقسیم شد که طی آن منطقه یک شامل شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان و هم مکانی شیراز و منطقه دو، شهرهای شیراز، اصفهان، اهواز، کرج و هم مکانی تبریز در نظر گرفته شد.
نادری منش تمرکززدایی محتوا و خدمات از تهران، توزیع بار ترافیکی و افزایش پایداری، کاهش وابستگی به اینترنت بین الملل، ارائه خدمات به کسب وکارهای نوپا، ایجاد زیرساخت های موردنیاز برای توسعه کسب وکارهای مبتنی بر پلتفرم، ارائه خدمات ابری به متقاضیان دولتی و خصوصی و صرفه جویی اقتصادی را مهم ترین اهداف طرح ابرایران توصیف کرد.
نادری منش درباب مختصات برگزاری این مشارکت اشاره کرد: پروسه انتخاب اپراتور به سبب جدید بودن حوزه فعالیت و نیاز به تخصص های مختلف با دشواری هایی مواجه بود و بنا بر این پروسه انجام آن طولانی شد و شرکت های خصوصی متقاضی به صورت کنسرسیوم در این مشارکت حضور داشتند.
بنا به اظهارات عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دولت بمنظور ایجاد انگیزه و تشویق بخش خصوصی جهت مشارکت در ابرایران، مشوق هایی را نیز در نظر گرفته است که در این خصوص می توان به خرید ۳۰ درصدی خدمات ابری توسط دولت از بخش خصوصی، اعطای تخفیف ۹۰ درصدی جهت هزینه پهنای باند انتقال، تخصیص تسهیلات ۷۰ میلیارد تومانی از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به شرط دانش بنیان بودن اشاره نمود. هم چنین دوره بهره برداری تجاری به مدت هفت سال توسط مجری طرح ادامه خواهد داشت.1399/10/08
23:57:25
5.0 / 5
881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403