كارشناس بازار سرمایه مطرح كرد:

بازگشت رشد به معاملات بورس به شرط حمایت بازارگردان ها

بازگشت رشد به معاملات بورس به شرط حمایت بازارگردان ها

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: لازمه بازگشت رشد به معاملات بازار، تغییر در نوع فعالیت بازارگردان ها است؛ بدین سبب باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان ها اقدام گردد.


"هومن عمیدی" امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در هفته دوم اسفند ماه اشاره نمود و اضافه کرد: در هفته ای که گذشت همچنان شاهد فشار فروش در کلیه نمادهای بازار سهام بودیم؛ بدین سبب فضای ترس و بی اعتمادی بین سهامداران به همراه فشار فروش سنتی در ماه اسفند و انتهای سال موجب قرمزپوشی کلیه نمادها در بازار شد.
وی گفت: هنوز به درستی مشخص نیست که چه زمانی مقرر است بازارگردان ها مبادرت به جمع آوری فشار فروش بازار به شکل منسجم کنند و فضای ترس و بی اعتمادی را به جو مثبت تغییر جهت دهند.
عمیدی با اعلان اینکه از با اهمیت ترین تصمیمات سازمان بورس برای بازگرداندن رشد به معاملات بازار سهام، الزام صندوق ها به بالابردن وزن سهام در سبد دارایی های این صندوق ها بود، گفت: این مساله سبب اعتراض تعدادی از مدیران این صندوق ها شد، تصمیم اتخاذ شده در چند روز اخیر نقطه مقابل اقدامات انجام شده در مرداد ماه بود که کاهش وزن سهام را در آن مقطع زمانی در دستور کار صندوق ها قرار داده بودند.
این کارشناس بازار سرمایه یکی از دلیلهای افت بازار در مرداد ماه را اتخاذ چنین تصمیمی در آن مقطع زمانی دانست و اضافه کرد: این اقدام موجب افزایش فشار فروش سهام توسط این صندوق ها شد.
وی به دیگر تصمیم سازمان بورس اشاره نمود و اظهار داشت: از با اهمیت ترین تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضای شورای عالی بورس ضمانت کسب بازدهی ۲۵ درصدی برای سهامداران خرد است، طبق آن سهام داران خردی که در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ارزش پرتفوی شان کمتر از ۱۰ میلیون تومان است در صورتیکه تا اردیبهشت سال آینده یعنی تا حدود دو ماه آتی، هیچ سهمی از پرتفوی خودرا نفروشند، در تاریخ مذکور، بازدهی ۲۵ درصدی برای آنها تضمین شده است، در صورتیکه این بازدهی به دست نیاید و بازدهی کسب شده کمتر از ۲۵ درصد باشد مابه التفاوت آن به سهامداران پرداخت خواهد شد.
عمیدی اشاره کرد: بنظر می رسد چنانچه نوع فعالیت بازارگردان ها که بارها مورد هشدار قرار گرفته بود تغییر نکند، تغییری در رویه معاملات بازار سرمایه رخ نمی دهد و بهتر است سازمان بورس هرچه زودتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان ها اقدام نماید و باید به دنبال آن، دستورالعمل های مربوطه اصلاح و موارد تصحیح شده به مرحله ابلاغ و اجرا در آید.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از نکات رایج در بازار سرمایه که در چند وقت اخیر بازار را وارد مدار نزولی کرد، بی توجهی سرمایه گذاران به گزارش های مالی انتشار یافته روی کدال و بی توجهی به نرخ های جهانی کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و نفت بود.
وی درباره پیش ینی روند معاملات بورس، اظهار داشت: باتوجه به اعلام ممنوعیت معاملات رمز ارزها و بستن مجاری خروج ارز برای چنین معاملاتی می توان امیدوار بود که در هفته پیش رو به سبب وجود مولفه های مثبت در بازار سرمایه به همراه ورود نقدینگی موثر صندوق ها، مسیر معاملات بورس تغییر و جریان معاملات به سمت رشد شاخص کل و بازار سوق پیدا کند.
عمیدی اشاره کرد: بر طبق پیش بینی های صورت گرفته بنظر می رسد در هفته آتی معاملات گروه فلزی، خودرو و بانکی شرایط بهتری را تجربه کنند و نقدینگی آزاد شده صندوق ها در سهام این نوع شرکتها وارد شود.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: باتوجه به افت طولانی مدت بازار در ماه های اخیر در کنار مصوبه های جدید سازمان بورس، حرکت شاخص بورس به سمت روند صعودی، دور از ذهن نیست.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، شاخص بورس در معاملات هفته ای که گذشت ۲۸ هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در آخر روز چهارشنبه ( ۶ اسفند ماه) در حالی با رقم یک میلیون و ۲۰۵ هزار واحد به معاملات تمام کرد که این رقم در روز چهارشنبه ( ۱۳ اسفند) به یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد رسید.1399/12/15
12:44:23
0.0 / 5
843
تگهای خبر: تجربه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403