ماراتون جهانی برای ساخت كارخانه های تراشه سازی

ماراتون جهانی برای ساخت كارخانه های تراشه سازی

تجهیزات جانبی: دولتهای سراسر جهان در برخورد با کمبود تراشه که صنایع خودروسازی و لوازم الکترونیک را با چالش جدی روبرو کرده و وابستگی آنها به شرکتهای تایوانی را بارز کرده است، حمایت مالی عظیمی برای ساخت کارخانه های تولید نیمه رسانا فراهم می کنند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، فرای اتفاق نظر جمعی که درباره ضرورت متنوع کردن منابع تامین تراشه وجود دارد، نگرانی نسبت به ایجاد ظرفیت مازاد در صنعت تراشه در نتیجه هزینه بالای دولت ها و شکافهایی درباب استراتژی افزایش ظرفیت تولید تراشه پیشرفته شکل گرفته است.

دولتهای آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن بدنبال صرف ده ها میلیارد دلار برای ساخت کارخانه های پیشرفته تولید تراشه هستند برای اینکه بیش از دو سوم از تراشه های کامپیوتر پیشرفته در تایوان تولید می شود. یک فرمانده نظامی ارشد آمریکا هفته گذشته به قانونگذاران آمریکایی اعلام نمود احتمال تصرف تایوان توسط چین، اصلی ترین نگرانی در اقیانوسیه است.

چین هم در کوشش برای کاهش وابستگی به فناوری غربی، یارانه هایی را در اختیار صنعت تراشه خود قرار داده که شامل تشکیل صندوق سرمایه گذاری ۲۹ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ بوده و این اقدام، به استدلالها درباب ضرورت تشدید اقدامات دولتهای غربی دراین زمینه قوت بخشیده است.

ضرورت ساخت کارخانه های تراشه در خارج از آسیا سبب شده است شرکت TSMC تایوان و سامسونگ الکترونیکس – تنها تولیدکنندگان قراردادی تراشه که قادر به تولید تراشه های رایانشی پیشرفته هستند – برنامه هایی را برای کارخانه های جدید در آمریکا و رقابت برای برخورداری از ۳۰ میلیارد دلار یا بیشتر یارانه های آمریکایی طراحی نمایند.

اینتل که جزو سه شرکت بزرگ تراشه است و تراشه های پیشرفته تولید می کند، فیلد فعالیت خودرا تغییر داد و هفته گذشته اعلام نمود می خواهد درهای کارخانه خودرا به روی مشتریان خارجی باز کند و علاوه بر دو کارخانه جدید در آمریکا، یک کارخانه جدید هم در اروپا راه اندازی کند.

نتیجه اقدامات اخیر ممکنست تغییر و تحول اساسی صنعت نیمه رسانا بعد از گذشت چند دهه برون سپاری تولید شرکتهای تراشه آمریکایی و اروپایی به تایوان و کره جنوبی باشد که تحت عنوان راندمان و تامین تراشه های ارزان تر برای میلیاردها نفر انجام می گرفت.

در ژاپن شرکتهای کنون، توکیو الکترون و اسکرین سمیکانداکتور الکترون به برنامه ۴۲ میلیارد ینی (۳۸۵ میلیون دلار) دولت پیوسته اند که با همکاری شرکتهایی نظیر TSMC تراشه های دو نانومتری پیشرفته تولید خواهند کرد. ژاپن می خواهد اطمینان حاصل کند که در آینده قادر به تولید نیمه رساناهای پیشرفته خواهد بود و می خواهد با کمک شرکت TSMC، یک خط آزمایشی در نزدیکی توکیو راه اندازی کند.

حتی هند که زیرساخت تولید تراشه اندکی دارد، امیدوار است با تاکید بر نقطه قوت خود بعنوان مرکز طراحی شرکتهای تراشه سازی جهانی، کارخانه های تولید تراشه را با برنامه های یارانه جدید جلب نماید.

در این بین، قانونگذاران در آمریکا مهیای موافقت با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلار یا بیشتر در تولید تراشه بوسیله لایحه تامین مالی پنتاگون و شماری تدابیر جدید مورد پشتیبانی چاک شومر، رهبر اکثریت سنا می شوند.

مقامات محلی و شرکتها تلاش می کنند از این حمایتهای مالی سهمی ببرند. شرکت اینتل هفته گذشته به آریزونا متعهد شد که برنامه مالیات ایالتی سخاوتمندانه و همین طور اکوسیستم تولید تراشه دارد و مفسرین انتظار دارند دریافت کننده بزرگ بودجه فدرال باشد.

شرکت TSMC هم موافقت کرده است یک کارخانه ۱۲ میلیارد دلاری در آریزونا بسازد. سامسونگ به نوبه خود سرگرم مذاکره درباره ساخت یک کارخانه دیگر در شهر آستین تگزاس است.

تنشهای پیچیده تر در اروپا مشاهده می شود. مقامات اتحادیه اروپا با دولتهای این بلوک درباب این که اروپا باید وارد رقابت پرهزینه ساخت کارخانه های تراشه کامپیوتر پیشرفته شود، اختلاف نظر دارند.

شرکت اینتل هفته گذشته با بیان تصمیم خود، نشان داد به ساخت کارخانه در اروپا علاقمند است و اولین شرکت از میان سه شرکت بزرگ تراشه سازی شد که از هدف اتحادیه اروپا برای دو برابر کردن سهمش از تولید تراشه های پیشرفته به ۲۰ درصد در یک دهه آینده حمایت کرد.

همزمان نارضایتی فزاینده ای نسبت به پیشرفت آهسته پروژه های فعلی اتحادیه اروپا درباب ریزتراشه ها وجود دارد. مقامات آلمانی اعلام نموده اند ۵۰ شرکت خواهان دریافت بودجه از این برنامه شده اند. یک مقام ارشد وزارت اقتصاد فرانسه اظهار نمود: پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان و برونو لومر، همتای فرانسوی به همراه تیه ری برتون، رئیس بازار داخلی اتحادیه اروپا درباره امکان جذب یک غول نیمه رسانای خارجی برای بهبود ظرفیت تولید تراشه پیشرفته اروپا بحث می کنند. هر باری که یکدیگر را می بینند، در این زمینه صحبت می کنند و هدفشان، تصمیم گیری تا ژوئن است.

بر اساس گزارش رویترز، اگر برنامه های دولتهای جهان اجرائی شود، صنعت نیمه رسانا وضعیت مشابه دهه ۱۹۷۰ و دهه ۱۹۸۰ را پیدا می کند که طی آن هر کشوری تراشه را برای ارتباطات و مسائل دفاعی خود حیاتی ارزیابی می کرد. اما این ریسک وجود دارد که ظرفیت تولید تراشه بیش از حدی در دنیا به وجود آمده و قیمت تراشه ها را پایین بیاورد و مانند دهه ۱۹۸۰ که کارخانه های زیادی از استرالیا گرفته تا آفریقای جنوبی تعطیل شدند، به بخشهای وسیعی از این صنعت لطمه بزند.

منبع:

1400/01/10
23:23:36
5.0 / 5
1025
تگهای خبر: سامسونگ , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403