وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد:

كاهش ۵۰ درصدی مسافرت با ناوگان حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۰

كاهش ۵۰ درصدی مسافرت با ناوگان حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۰

وزیر راه و شهرسازی از کاهش 50 درصدی جابه جایی مسافر بین شهری با وسایل حمل و نقل عمومی در نوروز 1400 نسبت به شرایط عادی انجام سفرها در سال 98 آگاهی داد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «محمد اسلامی» با اشاره به آمار سفرهای انجام شده در نوروز ۱۴۰۰ اظهار داشت: در نوروز امسال در دوره زمانی «۲۵ اسفند ۱۳۹۹» تا « ۱۵ فروردین ۱۴۰۰»، در مجموع ۷.۷ میلیون نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده اند که شامل ۵.۴ میلیون مسافر جاده ای، ۱.۱ میلیون مسافر ریلی، ۸۱۵هزار مسافر هوایی و ۴۶۰ هزار نفر مسافر دریایی است و این آمار منطبق با پیش بینی های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی پیش از فرار رسیدن ایام نوروز بوده است.
وی افزود: با توجه به این که نوروز ۱۳۹۹ ابتدای شیوع پاندمی کرونا در کشور بوده و تقاضا برای سفر بصورت چشمگیری کاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. همین طور وزارت راه و شهرسازی بمنظور کاهش سفر، از اعلام و اطلاع رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سالهای قبل خودداری کرد.
اسلامی با تاکید به انجام سفرهای ضروری با رعایت پروتکلهای بهداشتی، اضافه کرد: همه سفرهای حمل و نقل برون شهری بصورت کنترل شده و برمبنای پروتکلهای ابلاغی وزارت بهداشت انجام شده اند. باتوجه به لزوم استعلام وضعیت سلامت متقاضیان سفر، قبل از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت، در بازه ۲۰ روزه مذکور و از میان کدهای ملی استعلام شده، پیش از فروش بلیت به مسافران و ضمن بررسی دوباره آن قبل از موعد سفر، تست کرونای حدود دو هزار و ۲۴۰ نفر از متقاضیان مثبت بوده که از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.
رعایت ظرفیت های ابلاغی در ناوگان عمومی جاده ای
وزیر راه و شهرسازی در تشریح جزئیات سفرهای نوروزی اظهار داشت: یکی دیگر از اقداماتی که در اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت انجام شد رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان بود، بدین صورت که پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.
اسلامی توضیح داد: آمارها نشان میدهد بااینکه کاهش ۵۰ درصدی در تعداد جا به جایی مسافران با وسایل حمل و نقل عمومی جاده ای در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به ۹۸ داشته ایم اما تعداد تردد این وسایط حمل و نقل عمومی جاده ای نسبت به نوروز ۹۸، ۹ درصد افزایش داشته است که این مساله به خوبی رعایت پروتکل ها در کاهش تعداد سرنشینان در هر وسیله نقلیه عمومی را در نوروز ۱۴۰۰ نشان میدهد.
افزایش ۶۰ درصدی حمل بار جاده ای در نوروز ۱۴۰۰
وی همین طور درباب عملکرد حوزه حمل و نقل باری اظهار داشت: با وجود اینکه در نوروز ۱۳۹۹ محدودیت های زیادی بر حمل و نقل مسافری وارد شد اما باتوجه به لزوم برقرار ماندن شبکه توزیع کالا در کشور، میزان حمل بار نسبت به نوروز ۱۳۹۸ بالا رفته بود. با این وجود عملکرد بخش باری در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به سال زمان مشابه در سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.
عضو کابینه دوازدهم اضافه کرد: در روزهای نوروز ۱۴۰۰ (۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین)، یک میلیون و ۱۷۹ هزار سفر باری جاده ای با بهره گیری از کامیون ها انجام شده که ۱۸ میلیون و ۲۸۹ هزار تن بار جا به جا کرده است، این ارقام نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۶۳.۲ و ۶۳.۴ درصد رشد داشته است.
وی افزود: همین طور تعداد سفرهای باری ریلی در طول این مدت برمبنای شاخص تناژ بارگیری شده ۲ میلیون و ۹۶۳ هزار تن و برمبنای شاخص تن-کیلومتر، یک میلیارد و ۹۶۶ میلیون و ۸۵۴ هزار تن-کیلومتر بوده است. این ارقام به ترتیب نسبت به بازه ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹ به ترتیب ۲۱.۶ و ۴.۲ درصد رشد داشته است.
۷۱۹ هزار و ۲۵۴ تردد وسایل حمل و نقل عمومی جاده ای
اسلامی درباب وضعیت تردد در جاده های کشور اظهار داشت: از ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی (ورود و خروج) یک میلیون و۷۹۳ هزار وسیله نقلیه ثبت شده که نسبت به شرایط عادی ۱۶ درصد کاهش داشته است.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: مبدا بیشترین پلاک های مشاهده شده در جاده های کشور در این بازه، توسط سامانه های هوشمند، از مبدا استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندارن و گیلان ثبت شده است.
وی اظهار داشت: برمبنای اطلاعات پلاک های ثبت شده حدودا ۱۰میلیون و ۳۱۸ هزار پلاک خودرو در محورهای برون شهری رویت شده که ۹میلیون ۶۲۴ هزار پلاک متعلق به وسایل نقلیه شخصی جاده ای بوده است.
اسلامی با اعلان اینکه حدود ۳۰ میلیون مسافر با خودرو های شخصی در این بازه در کشور سفر کرده اند، اضافه کرد: در مجموع ۷۱۹ هزار و ۲۵۴ سفر جاده ای با وسایل حمل و نقل عمومی شامل تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس با صورت وضعیت در کشور انجام شد.
رعایت سختگیرانه پروتکلهای بهداشتی در حمل و نقل عمومی برون شهری
وزیر راه و شهرسازی به موضوع نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی و اطمینان از اجرای کلیه دستورالعمل های وزارت بهداشت برای کنترل های بهداشتی سختگیرانه عمل کرده است، علاوه بر ضدعفونی مکرر ناوگان و پایانه ها، الزام استفاده از ماسک توسط مسافران و غربالگری عمومی، نظارت جدی بر موارد دیگر خصوصاً استعلام وضعیت مبتلاشدن پیش از فروش بلیت و حفظ فاصله اجتماعی مناسب در ناوگان را صورت داده ایم.
وی گفت: این امر حاکی از آنست که هر مسافری که با ناوگان حمل و نقل عمومی سفر کرده از فیلتر کنترل های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور کرده است. همین طور در صورت مشاهده و گزارش هر گونه تخلف در عدم رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها برای انجام سفرها، بصورت سختگیرانه و برمبنای مقررات تدوین شده با متخلفین برخورد می شود.
کنترل های بهداشتی در مبادی مرزی
اسلامی درباب اجرای پروتکلهای بهداشتی در مبادی مرزی کشور اضافه کرد: باتوجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص همکاری نیروهای جمعیت هلال احمر در مبادی مرزی کشور برای انجام کنترل های بهداشتی، از اوایل اسفند در همکاری و مشارکت با وزارت بهداشت و وزارت کشور، برنامه ریزی لازم جهت استقرار این نیروها در مبادی ورودی کشور شامل پایانه های مرزی زمینی، فرودگاه ها و بنادر دارای مسافران بین المللی انجام شد و فضای لازم از طرف وزارت راه و شهرسازی در اختیار نمایندگان جمعیت هلال احمر جهت انجام کنترل های بهداشتی قرار گرفت.
وزیر راه و شهرسازی در مورد چگونگی انجام کنترل های بهداشتی اضافه کرد: بر طبق پروتکلهای بهداشتی مصوب، کلیه مسافران ورودی از مرزهای جاده ای ملزم به ارائه گواهی سلامت و عدم مبتلاشدن به کووید ۱۹ بوده که در صورت تشخیص نمایندگان پایگاه های مراقبت بهداشت مرزی، باردیگر مورد تست pcr یا تست سریع واقع می شوند.
وی اشاره کرد: برمبنای "دستورالعمل مراقبت مسافران مشکوک به مبتلاشدن به بیماری کرونا در مبادی رسمی هوایی و دریایی" ابلاغی وزارت بهداشت، کلیه مسافران هوایی و دریایی ملزم به ارائه تست PCR منفی با اعتبار ۹۶ ساعته پیش از سوار شدن به هواپیما و شناور می باشند و مسافرانی که از مبدا کشورهایی که به تشخیص وزارت بهداشت در گروه کشورهای پرخطر قرار می گیرند به ایران سفر می کنند، بعد از ورود به کشور باردیگر باید مورد تست PCR در فرودگاه ها و بنادر قرار گیرند.
اسلامی با اعلان اینکه در آخرین به روز رسانی فهرست کشورها، ۲۷ کشور در گروه کشورهای پرخطر قرار دارند، اشاره کرد: پذیرش مسافر مستقیم و غیرمستقیمی که ظرف دو هفته قبل از موعد سفر در یکی از کشورهای گروه با شرایط ویژه قرار دارند، به سبب شیوع واریانت انگلیسی بطور کلی ممنوعست که بر این اساس اکنون ورود از ۱۳ کشور به جمهوری اسلامی ایران ممنوعست.


1400/01/23
19:30:49
5.0 / 5
991
تگهای خبر: بین المللی , فروش , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403