مدیرعامل كشتیرانی جمهوری اسلامی مطرح كرد:

اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان كشتیرانی ملی

اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان كشتیرانی ملی

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با انتقاد ازمحروم ماندن ناوگان ملی از حمل کالای ایرانی، اظهار داشت: وزارت صنعت آغازگر پشتیبانی از نهادهای داخلی شده و مشوق هایی را بصورت معافیت سود تجاری و عوارض گمرکی برای وارد کنندگانی که محموله های خودرا با ناوگان ملی حمل کنند مختص کرده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی کشتیرانی حمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی اظهار داشت: ناوگان حمل و نقل ملی دریایی زیر بار تحریم های ناجوانمردانه دشمن قرار دارد و برای گذر از این راه دشوارحمایت و پشتیبانی دستگاهها و نهادهای دولتی بیش از گذشته اهمیت دارد.
وی افزود: خدمات پشتیبانی یکی از بخش های مهم زنجیره ارزش در تولید و ارائه محصولات هر کشور شمرده می شود که دراین زمینه سیستم های حمل و نقل یکی از موثرترین عوامل در حرکت چرخه تولید هستند؛ بدیهی است فعالیت یک واحد تولیدی بدون استفاده از خدمات چرخه حمل و نقل معنا ندارد؛ بدین سبب حمل و نقل کارآمد یکی از عوامل موثر در رونق اقتصادی و توسعه هر کشوری شمرده می شود.
مدیرعامل کشتیرانی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بعنوان ناوگان ملی دریایی کشور با وجود تمام دشواری ها و چالش های ناشی از بحران هایی مانند جنگ تحمیلی و تحریم های اقتصادی، همیشه در حمل بموقع کالاهای اساسی و راهبردی کشور پیشتاز بوده است.
وی اظهار داشت: در جنگ تحمیلی (هشت ساله) به سبب عدم ورود کشتی های خارجی به منطقه جنگی، عملاً واردات کالاهای اساسی به کشور با موانع گوناگون روبه رو شده بود. در آن زمان دریانوردان غیور ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت جنگی و پرخطر منطقه کلیه کالاهای اساسی را به کشور حمل کرده و اجازه ندادند دشمن از این طریق به کشور ضربه ای وارد کند.
به گفته مدرس خیابانی در دو دوره تحریم های بین المللی این ناوگان بزرگ و معتبر در صدر لیست تحریمی دشمن قرار داشته و دارد. با این وجود ناوگان ملی در سخت ترین شرایط و فشارهای بین المللی بعنوان خط اول دفاعی کشور در حال ایفا کردن نقش راهبردی و راهبردی خود است و با تلاش و همت کارکنان فعال خود در بخش خشکی و دریا هیچ وقت اجازه نداده که بخش های تولیدی کشور با کمبود مواجه شود. همین طور کالاهای اساسی که نیاز اول معیشتی مردم است ذیل شدیدترین فشارهای تحریمی بموقع به بنادر کشور رسیده است.
وی با اعلان اینکه حمایت و پشتیبانی دستگاهها و نهادهای دولتی از ناوگان حمل و نقل دریایی ضروری و حیاتی کشور است اظهار داشت: در این شرایط حساس که ناوگان ملی زیر بار تحریم های ناجوانمردانه دشمن قرار دارد پشتیبانی از آن نیز ضرورتی ملی است.
مدرس خیابانی اشاره کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار تحریم در رقابتی سخت و ناجوانمردانه با کشتی های خارجی که از مزیت تردد آزادانه برخوردار می باشند برای زنده نگه داشتن اقتصاد کشور در حال نبرد در میدان اقتصادیست.
وی افزود: باید اذعان کرد که چه در زمان تحریم و چه بعد از آن در دوران مذاکرات قبلی و فعلی برای اثبات حقوق حقه ایران، ناوگان ملی بعنوان ابزاری راهبردی و مقاومتی در مقابل فشار دشمنان در اختیار مذاکره کنندگان ایرانی بوده و به افزایش توان چانه زنی آنها یاری رسانده است. این در حالیست که به سبب کم توجهی برخی، بعضاً کشتی های ناوگان ملی از حمل کالای صادراتی و وارداتی کشور حتی با نرخی کمتر از بازار بازمی مانند.
مدیرعامل کشتیرانی اظهار داشت: در صورتیکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راه انجام وظیفه ملی خود هزینه های پیدا و پنهان زیادی را متحمل شده است اما با کم توجهی برخی بخش های اتفاقاً دولتی از حمل کالای ایرانی محروم می شود و گاه کشتی های ناوگان به اصطلاح یک سر بار می شوند.
وی افزود: با توجه به این مسائل، با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در نام گذاری سال ۱۴۰۰ بعنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" شاهد می باشیم که وزارت صمت با اتخاذ تدابیری آغازگر پشتیبانی از سازمان ها و نهادهای داخلی شده و مشوق هایی را بصورت معافیت سود تجاری و عوارض گمرکی برای وارد کنندگانی که محمولات خودرا با ناوگان ملی حمل کنند، قرار داده است.
مدرس خیابانی افزود: انتظار این است که نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی داخلی همچون سازمان توسعه تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مادر تخصصی تجاری دولتی ایران، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، امور پشتیبانی دام و... با بهره گیری از معافیت های مذکور در تامین بموقع کالاهای اساسی و تقویت زنجیره تامین تولید کشور کمک کنند و در افزایش اقتدار ملی و سرافرازی پرچم مقدس ایران اسلامی در دریاهای بین المللی موثر باشند.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا کشتیرانی جمهوری اسلامی و اعضای آن در هر دو دوره تحریم، از طرف وزارت خزانه داری امریکا تحریم شده است و کشتی ها و نفرات زیادی در لیست تحریم ها قرار دارد.1400/02/04
20:41:54
5.0 / 5
675
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403