گسترش صنعت در قم با میدان داری راهبرد تدبیر و تسهیل

گسترش صنعت در قم با میدان داری راهبرد تدبیر و تسهیل

به گزارش تجهیزات جانبی طی هشت سال قبل با وجود همه فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه و سایر مسایل همچون کرونا، گسترش حوزه تولید و اشتغال در بخش صنعت قم در چارچوب راهبرد حمایتی دولت تدبیر و امید از تولیدکنندگان با ارائه تسهیلات متنوع دنبال شد.برگزاری منظم و مستمر جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به صورت هفتی و بازدید میدانی مسؤلان استان از واحدهای صنعتی فعال در قم که با تصمیمات اجرایی بموقع برای رفع مشکل تولیدکنندگان همراه می باشد، طی هشت سال قبل باعث استقبال قابل توجه سرمایه گذاران برای فعالیت در بخش صنعت و راه اندازی واحد تولیدی در این استان شده است، تا جایی که امروز در تدوین برنامه های اقتصادی استان بر مبحث ضرورت افزایش ظرفیت شهرک های صنعتی قم برای پاسخ گویی مناسب به حضور حداکثری بخش خصوصی در حوزه تولید تاکید می شود.

اکنون توسعه بخش صنعت با سرعت پرشتابی به اولویت اقتصادی قم تبدیل گشته است و مسؤلان استان با نگاه به استانداردهای محیط زیستی تلاش می کنند شاخص تولید و اشتغال را در این بخش مهم اقتصادی به بالاترین حد ممکن ارتقا دهند و شرایط را برای حضور سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی بیش ازپیش تسهیل کنند، این روند که طی هشت سال قبل همواره در کانون توجه برنامه های توسعه ای استان بوده است، امروز به ثبات لازم رسیده و درحال حاضر توان صنعتی قم در کنار ظرفیت های گردشگری آن به قطب جذب سرمایه گذاری و فعالیتهای اقتصادی مولد تبدیل گشته است.

حمایت از تولید سرلوحه کار مدیران اجرایی قم است

استاندار قم در این رابطه اظهار داشت: پشتیبانی از تولید در سرلوحه کار تمام مدیران اجرایی استان قرار دارد و همه مکلف هستند بر مبنای سیاست های دولت تدبیر و امید، از تولیدکنندگان حمایت کنند.

بهرام سرمست بیان داشت: سیاستی که در مدیریت استان، به طبع سیاست های دولت دنبال می شود و همه مدیران موظف به اجرای آن هستند؛ اصل پشتیبانی از تولید بعنوان مهم ترین برنامه کاری است.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان ما در واقع در یک شرایط جنگ اقتصادی مجاهدت می کنند و این کارشان بسیار پرارزش است.

استاندار قم اظهار داشت: تمام مدیران استان مکلف هستند که از واحدهای تولیدی سرکشی کنند و بازدید میدانی داشته باشند و به منظور تحقق کامل این راهبرد، خود در اجرای برنامه بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی استان پیشگام هستم.

سرمست اضافه کرد: همه مدیران موظف می باشند که مسائل حوزه های تخصصی خودشان را به صورت میدانی و نه طبق گزارش های کاغذی، رصد کنند و باید خودشان مسائل را از نزدیک نظاره گر باشند و قبل از آن که تولیدکننده و کارآفرین به آنها رجوع کند، مدیران ما مکلفند که به سراغ آنان بروند.

استاندار قم بیان نمود: بنای پشتیبانی از بخش خصوصی وجود دارد و بارها گفته ام که هرجا اختلافی بین مدیر دولتی با کارآفرین و مدیر بخش خصوصی وجود داشته باشد، طرف بخش خصوصی هستم.

وی با اشاره به اینکه مدیران باید خویش را جای کارآفرین بگذارند و انتظارات آنها را برآورده کنند، تصریح کرد: کسی که در این شرایط کارآفرینی می کند، در واقع در خط مقدم، جهاد و جنگ می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه اولویت های توسعه متفاوت می باشد، خاطرنشان کرد: استان قم در ابعاد متعدد همچون صنعت، جای توسعه دارد و خوشه ها و نواحی صنعتی ظرفیت بسیار مهمی هستند.

سرمست اظهار داشت: در قم که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران قرار دارد، از یک ظرفیت بزرگی برخوردار هستیم که این ظرفیت نباید مورد غفلت قرار بگیرد؛ چونکه سایر استان های همجوار از این ظرفیت برخوردار نیستند و ظرفیتشان اشباع شده است.فرآیند سرمایه گذاری در بخش صنعت قم بسیار کوتاه شد

همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم اظهار داشت: با فراهم شدن زمینه صدور مجوزهای بی نام در بخش سرمایه گذاری استان، فرایند سرمایه گذاری در قم بسیار کوتاه شد.

مهرداد غضنفری بیان نمود: با تلاشهای صورت گرفته، برای بخش قابل توجهی از فرصت های سرمایه گذاری در قم، مجوزهای بی نام صادر شد تا سرمایه گذار از فرایند طولانی امور اداری رها شود و به سرعت بتواند به فعالیت اقتصادی موردنظر خود بپردازد.

وی بیان نمود: در طول سالهای اخیر شعارهایی که توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب می شوند جهت گیری اقتصادی دارند، در این راستا مدیریت استان و مجموعه مدیران دستگاههای اجرایی قم تکالیفی را بر مبنای اسناد بالادستی برای خود مشخص کرد که از مهم ترین موارد آن، پشتیبانی از سرمایه گذاری بخصوص در حوزه صنعت استان است.

وی افزود: در چارچوب هفت راهبرد و ۳۰ برنامه تکلیفی، وظایفی برای دستگاههای اقتصادی استان مشخص شده است تا شاهد کاهش نرخ بیکاری و افزایش سطح تولید باشیم.

غضنفری ضمن اشاره به ضرورت استفاده از منابع بانکی برای اجرای طرح های اقتصادی استان در عرصه تولید، اظهار داشت: استفاده از ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع بانکی فرصت خوبی را برای پیشبرد اهداف اقتصادی قم فراهم می سازد.

وی بیان نمود: حوزه سرمایه گذاری استان قم در ۸۳ بخش و بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان فرصت فعالیت اقتصادی در زمینه های متنوع مشخص کرده و آماده همکاری با بخش خصوصی برای عملیاتی شدن سریع آنها هستیم.

معاون استاندار قم اظهار داشت: تشکیل مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در ستاد و به صورت میدانی در بین تولیدکنندگان، تشکیل منظم طرح تنظیم بازار، نقش پذیری بانک ها در روند توسعه اقتصادی استان، مشارکت فعال بخش خصوصی در تصمیم گیری ها، احیای واحدهای تولیدی راکد و اتمام خیلی از طرح های نیمه تمام ازجمله دستاوردهای اقتصادی استان است.

وی افزود: قم به علل مختلف در حوزه فعالیتهای صنعتی، بهشت سرمایه گذاری در کشور است و ما به دنبال جذب حداکثری فعالان بخش خصوصی برای توسعه فعالیتهای اقتصادی استان هستیم.سرمایه گذاری در قم برای تولیدکنندگان جذاب شده است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم هم اظهار داشت: با افتتاح مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح های سرمایه گذاری استان و تسهیل امور در این بخش، سرمایه گذاری درقم برای تولیدکنندگان جذاب شده است.

محمود سیجانی بیان نمود: با آغاز به کار این مرکز، مسائل حوزه تولید و سرمایه گذاری استان به صورت منسجم و در کوتاه ترین زمان توسط نمایندگان دستگاههای متولی رسیدگی و برطرف می شود و شرایط جذابی برای حضور علاقه مندان به فعالیت اقتصادی در قم به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: بخش صنعت قم الان به علت امتیازهای متنوع همچون نزدیکی به عمده بازارهای مصرف کشور و دسترسی به امکانات زیرساختی مورد نیاز، در کانون توجه سرمایه گذاران است و ظرفیت شهرک های صنعتی استان به سرعت با ایجاد واحدهای تولیدی جدید تکمیل می شود.

وی افزود: سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی در قم برای ملاقات و گفت و گو با استاندار و دیگر مسؤلان ارشد استان، شرایط خاصی دارند و تعامل دستگاههای اجرایی با صنعتگران و تولیدکنندگان برای حل مشکلات مطلوب است.

سیجانی اظهار داشت: امروز صنعت قم بعنوان صنعتی جوان ظرفیت تولید انواع محصولات راهبردی مورد نیاز کشور در بخش های مختلف را دارد و در همین رابطه واحدهای صنعتی گوناگونی در عرصه تولید محصولات مهم حوزه انرژی، پتروشیمی، لوازم خانگی و فولاد در استان فعال است.

وی ضمن اشاره به راهبردهای مورد توجه سازمان صنعت قم برای تحقق جهش تولید بیان نمود: همواره مبحث تکمیل زنجیره تولید در صنعت استان بعنوان یک عامل مهم در تسهیل فرایند تولید مورد توجه بوده و بنابراین حجم قابل توجهی از نیازهای واحدهای صنعتی فعال در قم توسط سایر واحدهای موجود استان تأمین می شود.

گفتنی است در مرکز شبانه روزی فوریت های تولید و سرمایه گذاری استان، نمایندگان دستگاههای در رابطه با بخش تولید و صنعت مستقر شده اند و صاحبان صنایع، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران می توانند به صورت غیرحضوری، مشکلات خویش را برای پیگیری از جانب دستگاههای اجرایی مطرح کنند، نمایندگان دستگاههای اجرایی مستقر در این مرکز به صورت هماهنگ به سامانه الکترونیکی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان دسترسی دارند که این امکان، موقعیت مناسبی را برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی فراهم می آورد.

الحاق ۱۰۰ هکتار زمین به شهرک های صنعتی قم در دستور کار است

در همین رابطه مدیرکل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری قم اظهار داشت: برای پاسخگویی به استقبال رو به افزایش سرمایه گذاران برای حضور در بخش صنعت استان، مقدمات الحاق ۱۰۰ هکتار زمین به شهرک صنعتی شکوهیه در دستور کار قرار گرفته است.

سید رضا طباطبایی اضافه کرد: برای حل مشکل کمبود زمین صنعتی در قم رویکرد جدید استان صدور مجوز برای شهرک خصوصی است تا بخشی از مشکلات پیش روی سرمایه گذاری و رونق تولید در این استان برطرف شود.

مدیرکل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری قم اظهار داشت: سال قبل ۶۰ هکتار از اراضی ملی برای سرمایه گذاری به بخش خصوصی واگذار شده که رشد ۱۲درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است.

طباطبایی بیان داشت: به علت اشباع شهرک های صنعتی تهران، قم همچنان یکی از مهم ترین مراکزی است که فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در آن رغبت فراوانی دارند.

وی مسئله رونق تولید و ایجاد اشتغال را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: در سال ۹۹، حدود ۹۰ واحد صنعتی در قم به بهره برداری رسیده و این مورد در سال جدید با آغاز به کار گسترده واحدهای صنعتی دنبال خواهد شد.

طباطبایی خاطرنشان کرد: برای ارتباط مستقیم و بی واسطه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با استاندار قم، کارت ویژه ملاقات صادر برای این افراد شده و مشکلات و دغدغه های آنها در زمان کمی بررسی و مرتفع می شود.

وی بیان نمود: سند اشتغال و رونق تولید قم سال قبل با هدف گذاری ایجاد ۱۳ هزار و ۷۶۰ شغل جدید و با مشخص کردن سهم ۲۵ دستگاه اجرایی در تحقق آن با سرمایه گذاری ۴۵ هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال شروع شد که تا آخر سال ۹۹ اشتغال مورد انتظار محقق شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به راه اندازی صنایع بزرگ در قم، اظهار داشت: با تفاهمنامه مشترک با ستاد اجرایی فرمان امام، مجموع بزرگ تولید چادر مشکی ایرانی تا چهار سال آینده در این استان به بهره برداری خواهد رسید.

از جمله برنامه های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم برای ارتقا وضعیت تولید و اشتغال در این استان، تکمیل و راه اندازی واحدهای تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد است و در همین رابطه برای تأمین اعتبار مورد نیاز تکمیل این طرح ها از راهکارهای مختلف همچون عرضه تسهیلات بانکی استفاده می شود.

با تکمیل واحدهای مورد نظر، توانمندی صنعتی استان در تولید اقلام مختلف، همچون انواع محصولات فولادی و آهنی، ساخت انواع محصولات پلاستیکی، انواع لوله و پوشش لوله، کاغذ از کربنات کلسیم، پنل خورشیدی چند کریستالی، انواع شمش فولادی، تولید الیاف مصنوعی، انواع مواد غذایی و لوازم سلولزی و بهداشتی ارتقا قابل توجهی خواهد یافت.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هرکدام از آنها بخصوص دو شهرک راهبردی شکوهیه و محمود آباد موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه گذاری، تولید و اشتغال دارد.
حجم سرمایه گذاری انجام شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۰ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیشتر از ۵۸ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده است.منبع:

1400/02/13
10:41:22
5.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403