گلستان مهیای كشت 30 هزار هكتار پنبه است

گلستان مهیای كشت 30 هزار هكتار پنبه است

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان از برنامه ابلاغی برای کشت ۳۰ هزار هکتار محصول پنبه در این استان شمالی اطلاع داد و اظهار داشت: برنامه کشت پیشبینی شده سال جاری، ۹ هزار هکتار (معادل ۳۰ درصد) بیشتر از سال قبل است.


علی موسی خانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای تحقق برنامه ابلاغی کشت پنبه درسال جاری، مقدار هزار و ۱۰۰ تن بذر گواهی شده، تدارک دیده شده که کشاورزان مشتاق کشت این محصول می توانند آن را از کارگزاری های مجاز در سطح استان تهیه نمایند.
وی افززود: کشاورزان گلستانی تابحال درسطح هشت هزار هکتار با مدیریت ها و مراکز خدمات جهادکشاورزی در شهرستان های استان بخصوص گنبدکاووس قرارداد کشت منعقد نمودند که افزون بر ۲ هزار هکتار آنرا هم به زیرکشت بردند.
موسی خانی، زمان کشت پنبه بهاره در گلستان را از اوائل اردیبهشت هر سال اعلام نمود و اظهار داشت: باتوجه به شرایط اقلیمی و بارش های ۴۵ روز گذشته، شرایط برای کشت پنبه که نیاز آبی کمتری نسبت به دیگر محصولات دارد، در این استان برقرار است.
وی تصریح کرد: درسال گذشته ۲۱ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی زراعی گلستان به زیرکشت پنبه رفت که ۴۲ هزار تن وش از آن برداشت شد.
در همین پیوند مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس هم برنامه ابلاغی سال جاری برای کشت پنبه دراین شهرستان را ۱۰ هزار هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: تابحال در سطح پنج هزار هکتار از این محصول قرارداد کشت منعقد شده است.
غلامعلی نورا بابیان اینکه تابحال هزار ۳۰۰ هکتار پنبه در گنبدکاووس کشت شده که نسبت به بازه زمانی سال قبل دو برابر است، اضافه کرد: بخشی از برنامه کشت ابلاغی این شهرستان در تابستان و بعد از برداشت محصولات پاییزه (گندم، جو و دانه روغنی کلزا ) انجام می شود.
وی، توسعه کشت پنبه در گنبدکاووس باتوجه به شرایط خشکسالی و کم آبی را نسبت به دیگر محصولات همچون شالی، مقرون به صرفه دانست و گفت: استفاده از ارقام جدید پنبه که دوره رشد چهار ماهه و احتیاج به آب کمتری دارد، درآمد خوبی عاید کشاورز خواهدنمود.
نورا، میانیگن برداشت وش پنبه از اراضی دیم و آبی گنبدکاووس را به ترتیب ۲ و چهار تُن در هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: باتوجه به قیمت خرید توافقی سال قبل که بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار ریال در هر کیلوگرم بود و سال جاری هم به احتمال زیاد افزایش خواهد داشت، کشت پنبه مقرون به صرفه است.
وی به کشاورزان سفارش کرد تا پیش از کشت پنبه حتما بذور تهیه شده را با سموم قارچ کش و حشره کش ضدعفونی نمایند.
کشت پنبه در گلستان که به سرزمین طلای سفید مشهور است، هر ساله با مساعد بودن شرایط آب و هوایی از اردیبهشت ماه با ریختن بذر در زمین آغاز و با برداشت محصول در شهریور و مهر تمام می شود.منبع:

1400/02/15
10:22:50
5.0 / 5
608
تگهای خبر: خدمات , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403