وزیر نیرو:

رودخانه ارس مرز دوستی ملت های حاشیه آن است

رودخانه ارس مرز دوستی ملت های حاشیه آن است

به گزارش تجهیزات جانبی وزیر نیرو با اشاره به اینکه رودخانه مرزی ارس مرز دوستی همه ملت های واقع در حاشیه آن و برخوردار از این موهبت الهی است، اظهار داشت: ارس به دوستی های مردمان ساکن در این عرصه روح بخشیده و بایسته است که قدر آنرا بیشتر از پیش بدانند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان روز دوشنبه در جشن پنجاهمین سالگرد بهره برداری مشترک ایران و جمهوری آذربایجان از سدهای ارس و میل مغان اضافه کرد: بدون شک رود ارس در بخش قابل توجهی از مرز مشترک دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به مثابه شاهرگ حیاتی مرزنشینان مجاور خود نماد صلح و دوستی بوده و با افتخار باید اذعان داشت که رود مرزی ارس نه تنها مانند خیلی از آب های مرزی دنیا زمینه ساز نزاع و ستیز بین دو دولت نبوده، بلکه بعنوان نمونه ای نادر و درخشان عاملی مهم در جهت توسعه و تقویت روابط فیمابین دو ملت دوست و همسایه ایران و آذربایجان بوده است.
وی بیان نمود: خوشبختانه طی پنج دهه گذشته، راه اندازی و بهره برداری از سد و نیروگاه ارس و همینطور سد انحرافی میل مغان موجبات آبادانی و توسعه مناطق مجاور ارس را فراهم آورده و بعد از بهره برداری رسمی از سد و نیروگاه ارس در سال ۱۳۵۰ شمسی، امروز در پنجاهمین سالگرد بهره برداری از این تاسیسات جشن باشکوه همدلی و همراهی را برگزار می نمایند؛ در آینده نزدیک هم شاهد بهره برداری از سد های مشترک خداآفرین و قیز قلعه سی هم خواهیم بود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی فراوان بهره مندند، اشتراکاتی که می تواند ماهیت ویژه ای به روابط دو کشور در منطقه بخشیده و همان گونه که طی چند دهه گذشته شاهد بوده ایم، برگزاری ۵۰ اجلاس کمیسیون دائمی بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه مرزی ارس و ۱۴ اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی بین دو کشور، نمونه های روشن از روابط راهبردی و منحصر به فرد در منطقه است.
اردکانیان اظهار داشت: در آستانه پنجاهمین سال بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان و تاکید بر اراده طرفین بر برگزاری جشن پنجاهمین سالگرد بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه مرزی ارس، فرصت مغتنمی دست داد تا با مروری بر توافقات و همکاریهای دو جانبه دو کشور در بخش آب و انرژی، ضمن تبیین نقاط قوت در جهت توسعه همکاری ها بپردازیم.
وی افزود: در مجموع روند همکاریهای مشترک میان ایران و سایر کشورهای رودخانه ارس نشانگر غلبه و تفوق همکاریهای آبی بر مشکلات و موانع موجود است.
وی تشریح کرد: شواهد گوناگونی همچون معاهدات مختلف و کمیسیون های مشترک بین دولت های ایران و شوروی سابق (پس از استقلال جمهوری آذربایجان) در باب تسهیم آب، تعیین مرز رودخانه ای، حل و فصل مسائل و حوادث مرزی، تسفیه اختلافات، ساماندهی رودخانه مرزی ارس، نصب و مراقبت از علایم مرزی، همکاریهای فنی و اقتصادی، تعیین وضعیت جزایر و پل های واقع در راه رودخانه و تعیین مرز آبی در دریاچه های سد ارس و سد تنظیمی میل مغان همگی گواه محکم بر این مدعاست.
وزیر نیرو اضافه کرد: فرصت های اقتصادی کم نظیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه های گردشگری از قبیل طبیعت گردی، آثار باستانی نظیر پل ها و کلیساهای تاریخی حاشیه ارس، پتانسیل خوب تولید برق، وجود زیرساخت های مناسب و امکان دسترسی ساده به دو طرف مرز در کنار عزم و اراده مسؤلان دو کشور برای توسعه همکاری ها از ظرفیت هایی است که می تواند به راه اندازی و بهره برداری از طرح های توسعه منابع آب و انرژی ارزش شتاب دوچندان بخشد.
وی تصریح کرد: انتظار می رود وجود چنین ظرفیت ها و منابع در راه رودخانه ارس، زمینه ها و فرصت های فراوان دیگری برای توسعه همکاریهای بین دو کشور در جهت تولید انرژی برق فراهم گردد و تلاش مضاعفی برای سرعت بخشیدن به رفع موانع اندک موجود صورت پذیرد.
وی افزود: پایش مشترک سراسری کمی و کیفی رودخانه مرزی ارس در ادامه روند خوب همکاریهای قبلی دو کشور، استقرار سامانه تصمیم یار، پیشبینی و اخطار سیل برای جلوگیری از بروز خسارت به تأسیسات آبی و اراضی پایین دست، کوشش برای تشکیل کمیسیون چهار جانبه کشورهای حوضه آبریز ارس از مهم ترین زمینه های همکاری و فعالیتهای پیش رو در حوزه آبریز ارس است.
اردکانیان اظهار داشت: سرعت بخشی به تصمیم گیری ها در مورد سد قیزقلعه سی تا حصول نتیجه نهایی و استفاده از ظرفیت خوب شرکتهای پیمانکار و مشاور در هر دو کشور برای انجام این پروژه های اجرایی از دیگر موارد حائز اهمیت در این حوضه است.
وی یاداوری کرد: شایسته می دانم از اندیشه های ناب، خلاقیت ها، تلاش ها و زحمات همه کسانی که در طراحی، ساخت و تجهیز این سدها، تاسیسات و شبکه های آبیاری نقش داشته اند و همینطور از همکاری همه دست اندرکاران بخش های خصوصی و دولتی دو کشور دوست و همسایه ایران و آذربایجان که طی ۵۰ سال بهره برداری مشترک از سدهای مذکور، با درایت و حس تعامل، موجبات بهره مندی ملت دو کشور از منافع بیشمار ناشی از ساختن سد های مذکور را فراهم آورده و آنرا به شکلی بعنوان نمونه موفق و کم نظیر دوستی و صلح در مرزهای آبی به جهان معرفی کرده اند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.
وی اظهار داشت: امیدوارم همانند گذشته ارس، این شالوده دوستی و مودت منشأ برکات و منافع فراوان برای همه ساکنان مجاور آن باشد.
وزیر نیروی کشورمان بامداد امروز هم سد قیزقلعه سی در شهرستان خداآفرین، سد گردیان در شهرستان جلفا و شبکه پایاب یکانات شهرستان مرند را با سرمایه گذاری ۹۹۰ میلیارد تومانی افتتاح نمود.
وی بعد از آن جهت شرکت در جشن پنجاه سالگی همکاریهای آبی ایران و جمهوری آذربایجان در بهره برداری از سدهای رودخانه مرزی ارس با بالگرد عازم شهرستان جلفا و سد ارس شد.منبع:

1400/03/10
17:28:08
5.0 / 5
861
تگهای خبر: شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403