قطار تولید، تداوم امید بی تفاوت به تحریم ها به ایستگاه پنجم رسید

قطار تولید، تداوم امید بی تفاوت به تحریم ها به ایستگاه پنجم رسید

دستاوردهای هفته پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» كه با افتتاح چند طرح بزرگ صنعتی و معدنی به ارزش بیش از پنج هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان همراه بود، نشان داد توسعه مناطق كم برخوردار حتی در شرایط سخت تحریم و فشارهای اقتصادی در دستور كار دولت قرار دارد.


دولت تدبیر و امید در ادامه راه اندازی طرح های بزرگ صنعتی ومعدنی این هفته از تعدادی طرح های بزرگ صنعتی و معدنی برای سه استان سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان بهره برداری نمود. سیستان و بلوچستان در این هفته، شاهد افتتاح طرح هایی بود که رونق تولید و اشتغال را در این استان به دنبال خواهد داشت.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم آغاز بهره برداری از طرح های وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان اظهار داشت: ۱۳ هفته مداوم در ایام پنج شنبه پروژه های مهم در کشور افتتاح می شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: مشکلات در این ۳ ماه هم هست اما در عین حال آمار و ارقام نشان داده است که مردم در شرایط بسیار پیچیده مسیر تولید را ادامه می دهند و هدف تولید را محقق می کنند.
این سخنان نشان دهنده آن است که مردم علیرغم مشکلات همچنان امید به آینده دارند. هفته پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» در مجموع برای یک هزار و ۲۰۴ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی ایجاد کرد.

طرح توسعه شرکت گسترش بافت بلوچ
طرح توسعه شرکت گسترش بافت بلوچ واقع در شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان یکی از این طرح ها است که با ظرفیت تولید سالیانه چهار هزار و ۵۰۰ تن نخ پنبه ای با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برای ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی کرده است.
بهره برداری از طرح یاد شده، باعث افزایش ظرفیت در این صنعت به میزان دو درصد و همینطور صرفه جویی ارزی نزدیک به ۱۴ میلیون دلاری خواهد شد.
دو طرح دیگری که در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید، در جهت توسعه ترانزیت و مبادلات تجاری در بندر چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی کشور طراحی و اجرا شده است؛ این طرح شامل انبارهای ۲۵۰ هزار تنی طریق القدس چابهار و توسعه کارخانه ساخت قوطی کنسرو در کنارک است.
در اهمیت طرح انبارهای چابهار این را باید اظهار داشت که سال قبل برنامه دولت بر این بود که بیشتر کشتی های حامل کالاهای اساسی در بندر چابهار پهلوگیری کنند و برای همین منظور انبارهای طریق القدس چابهار نوسازی و بهسازی شدند و امروز انبارها با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن کالاهای اساسی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
افزایش ۵ درصدی ظرفیت تولید آهن اسفنجی
طرح آهن اسفنجی مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد هم با ظرفیت تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریالی زمینه اشتغال زایی مستقیم ۳۰۰ نفر را فراهم آورده است.
بهره برداری از این طرح، باعث افزایش ظرفیت در صنعت یاد شده به میزان پنج درصد و تأمین ماده اولیه مورد نیاز و تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد را به همراه خواهد داشت.
طرح تولید گندله آهن این مجتمع هم با ظرفیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن و با سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد ریالی به بهره برداری رسید که زمینه اشتغال ۳۷۴ نفر را فراهم می آورد.
افزایش ۱۸۰ هزار تنی ظرفیت ذخیره سازی کالاهای اساسی
طرح شهدینه آران هشت بهشت با ظرفیت تولید ۹۵ هزار تن گلوکز، گلوتن و نشاسته و سرمایه گذاری پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریالی با اشتغال زایی ۳۰۰ نفری در شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان اجرا شد.
تکمیل و بهره برداری از این طرح، باعث افزایش ظرفیت در صنعت یاد شده به میزان ۸.۷ درصد خواهد شد.
طرح توسعه شرکت آرمان گسترنوین کنارک
طرح توسعه شرکت آرمان گسترنوین کنارک با ظرفیت تولید سالیانه هشت هزار تن انواع قوطی فلزی کنسرو با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریالی با هدف تسهیل در روند تولیدات شرکت تحفه و همکاری این شرکت هم افتتاح شد که زمینه اشتغال ۴۰ نفر را فراهم نموده است.
فاز نخست بازسازی مجتمع انبارهای مکران در چابهار
فاز نخست بازسازی مجتمع انبارهای مکران در چابهارنیز با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن ذخیره سازی کالاهای اساسی و با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی که برای ۴۰ نفر شغل به وجود می آورد.
روحانی در باره طرح های قابل بهره برداری در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بسیار مهم می باشد که سیستان و بلوچستان بعنوان یک استان استراتژیک و مرزی برای ما به یک قطب بافندگی پارچه تبدیل گردد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در اینباره اظهار داشت: دولت تدبیر و امید برنامه های ویژه ای برای توسعه محور شرق بخصوص سیستان وبلوچستان در دستور کار دارد که توسعه سواحل مکران با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب یکی از این طرح های بزرگ است.
مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: امروز ایستگاه پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» است که در چارچوب بهره برداری از ۲۰۰ طرح بزرگ پیشران صنعتی و معدنی از میان چهار هزار طرح دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد انتخاب شده اند.
وی اضافه کرد: در این پنج هفته که از عمر پویش ملی «تولید، تداوم امید» گذشته، ۲۵ طرح بزرگ صنعتی و معدنی به ارزش ۱۳۰۰ میلیارد تومان و با ایجاد اشتغالزایی سه هزار نفر به بهره برداری رسیده است.منبع:

1399/04/19
22:39:36
5.0 / 5
1651
تگهای خبر: شركت , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402