معاون فناوری های نوین بانك مركزی خبر داد:

بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چك بدون احراز هویت

بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چك بدون احراز هویت

تجهیزات جانبی: معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: بزودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان بانکی شامل حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت تا مشتریان از مسیرهای مختلف از ثبت سیستمی چک از جانب صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از بانک مرکزی، مهران محرمیان در هفتاد و پنجمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران با محوریت طرح مشکلات و چالش های فعالین صنعت پخش در ارتباط با سامانه چک صیاد (پیچک) اظهار داشت: بانک مرکزی به دقت و با حساسیت مسائل در رابطه با ثبت و استعلام چک های جدید را در بازار رصد می کند و نسبت به رفع چالش های احتمالی و پیشبینی نشده، حداکثر چابکی در عملکرد را در دستور کار دارد.
وی تصریح کرد: با عنایت به درخواست های رسیده از جانب فعالین اقتصادی، لزوم بازنگری «اینترنت بانک» در بانکهای مختلف به منظور تعریف سطح دسترسی لازم برای نمایندگان در مورد مشتریان حقوقی بانک ها مورد بررسی قرار گرفته و این امر با اولویت بالا از جانب بانک ها در دست انجام است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی افزود: طبیعی است در گذشته چنین نیازی برای کاربران در زمینه چک و «اینترنت بانک» مطرح نبوده است اما هم اکنون با عنایت به قانون جدید این نیاز مطرح شده که خیلی از بانک ها آنرا پوشش داده اند و بانکهای باقی مانده هم با پیگیری بانک مرکزی به سرعت در صدد پیاده سازی این امکان هستند.
وی خاطرنشان کرد: به موازات سرویسی که در «اینترنت بانک» و «مویایل بانک» از جانب بانکهای مختلف به مشتریان عرضه می شود، بزودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت هم در اختیار مشتریان شامل حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که بر مبنای آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف همچون وبسایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی با عرضه شناسه چک صیادی، شناسه ملی ذینفع، تاریخ و مبلغ چک از ثبت سیستمی چک از جانب صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.
بنا بر اظهار این مقام مسئول در بانک مرکزی، با عنایت به اقبال عمومی در استفاده از اپلیکیشن های پرداخت در دریافت خدمات در رابطه با چک های اشخاص حقیقی، امکان عرضه سرویسهای مورد نیاز در مورد چک برای مشتریان حقوقی در اپلیکیشن های پرداختی از دیگر گام هایی است که برای تسهیل استفاده و ترویج قانون جدید چک از جانب بانک مرکزی و با هماهنگی بانک ها در حال انجام می باشد.
همچنین در این نشست محرمیان در پاسخ به پیشنهاد و درخواست فعالین اقتصادی برای معافیت ثبت چک های با مبالغ کمتر از سقف تعیین شده در سامانه صیاد خاطرنشان کرد: بعضی از موارد در مورد مسائل و ملاحظات در رابطه با مقررات و دستور العمل ها در اختیار بانک مرکزی نیست و قانون در این خصوص تصریح دارد. در عین حال بانک مرکزی به صورت کامل آماده هرگونه تعامل و همکاری برای پیشبرد دقیق این قانون و سهولت استفاده کاربران از سامانه صیاد است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اضافه کرد: چک، تنها ابزار برداشت از حساب نیست و ابزارهای متداول دیگری مانند حواله ساتنا و پایا در اختیار مشتریان قرار دارد. همینطور بانک مرکزی «حواله سپند» را هم برای سرویس برداشت مستقیم طراحی نموده که مناسب پرداخت های دوره ای مانند پرداخت اشتراک یا اجاره بهاست.
محرمیان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی علاوه بر ایجاد و تنظیم گری انواع کانال های تبادل مالی در کشور برای سهولت مبادلات و فرآیندهای تجاری، تمام تلاش خویش را برای اجرای دقیق، سهل و امن قانون جدید چک معطوف داشته و خواهد داشت.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، «قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳ آبان ماه سال ۹۷ اصلاح و بازبینی شد، حال بعد از گذشت تقریبی دو سال از زمان تصویب (مدت زمان اختصاص داده شده مطابق قانون) بانک مرکزی بعنوان نهاد هدایت کننده و ناظر بر فعالیتهای بانکی کشور با ایجاد زیرساخت های لازم مقدمات آنرا فراهم نموده است.
براین اساس، گیرندگان چک باید با رفتن به سامانه صیاد مراجعه نموده و شماره چک و رقم آنرا تایید کنند. برپایه قانون جدید چک، امکان صدور چک در وجه حامل وجود ندارد.منبع:

1400/04/07
13:46:57
5.0 / 5
448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1401