یك كارشناس بازار سرمایه اعلام كرد:

ارجحیت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها برای سرمایه گذاری

ارجحیت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها برای سرمایه گذاری

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازارها از لحاظ ریسک به بازده و مباحث قانونی با ارجحیت همراه می باشد، اظهار داشت: سرمایه گذاران باید دید میان مدت و بلندمدت نسبت به بازار سرمایه داشته باشند و تمرکز خویش را معطوف به نوسان کوتاه مدت در بازار نکنند.


«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات بورس در بازار هفته ای که گذشت اشاره نمود و اضافه کرد: در بازار هفته گذشته تعادل نسبی بین عرضه و تقاضا برقرار شد و در این میان بعضی از سهام تحت تأثیر اخبار داخلی با نوسان همراه شدند.
وی عنوان کرد: سهام سیمان و فولاد با نگرانی هایی در جهت قیمت گذاری دستوری همراه شدند و آخرین بحثی که در این حوزه عنوان شد خروج این محصولات از بورس کالا و تعیین قیمت گذاری آنها در خارج از بورس بود.
امیرباقری با اشاره به اینکه ادامه معاملات سنگ آهن در بورس کالا این نوید را به بازار داد تا به مرور سایه قیمت گذاری دستوری از سر بازار این محصول برداشته شود، اظهار داشت: به دنبال این اتفاق باید قیمت گذاری باقی محصولات به بورس کالا سپرده شود که این خبر بعنوان خبری خیلی خوب و مهم برای کلیت اقتصاد و بازار سرمایه تلقی می شود.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: از طرفی با عنایت به تغییر و استقرار دولت جدید، برخی ابهام ها نسبت به تیم اقتصادی دولت جدید در بازار وجود دارد که اثر آن به صورت کوتاه مدت بر معاملات بورس اثرگذار است و با ایجاد شفافیت در تعیین تیم اقتصادی شاهد از بین رفتن این ریسک از سر بازار خواهیم بود.
وی عنوان کرد: در حوزه قیمت های جهانی، شاخص دلار توانست در محدوده قبلی تثبیت شود و کامودیتی ها همچنان با ثبات نسبی همراه باشند، هر چند که بعضی از محصولات مانند میلگرد و فلزات اساسی در حوزه جهانی با افزایش قیمت روبرو شدند که این خبر بعنوان اتفاقی خوشایند در معاملات بازار سهام و بخصوص سهام صادرات محور ارزیابی می شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه قیمت گذاری دستوری، کلیت اقتصاد کشور به بهانه پشتیبانی از تولیدکننده به این نتیجه رسیده است که دست از قیمت گذاری دستوری در کشور بردارد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین نتایج این اتفاق حذف رانت و سودجویی عده ای از این اتفاق در بازار است و در نهایت قیمت گذاری به بازار سپرده می شود.
امیرباقری تصریح کرد: بهتر است دولت فقط در مواردی که احساس می کند قیمت ها به صورت نامتعارف درحال تغییر است مبادرت به دخالت در قیمت گذاری ها کند اما در کل، بازار انتظار دارد تا کلیت قیمت ها به صورت شناور مدیریت شود که این اتفاق می تواند بعنوان خبری مثبت در کلیت بازار باشد.
این کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد بررسی قرار داد و اضافه کرد: برپایه پیشبینی های صورت گرفته به نظر می آید در هفته جاری ثبات در کلیت بازار خودنمایی کند، هر چند در بعضی از نمادها به علت رسیدن به سطوح مقاومتی انتظار اصلاح درون کانالی در قیمت آنها وجود دارد.
امیرباقری افزود: باید به این مسئله نگاه واقع بینانه داشت که اولویت فعالیت دولت جدید در زمان استقرار مهار تورم و خروج از رکود خواهد بود و در این میان قیمت دلار همچون مواردی خواهد بود که فشار زیادی بر آنها وارد می شود.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: زمانی که قیمت دلار با فشار مواجه شود و روند اصلاحی را در پیش بگیرد فشار خویش را بر کلیت بازار سرمایه خواهد گذاشت اما سهامداران باید این مورد را مدنظر قرار دهند که اصلاح بوجود آمده در بازار بعنوان اصلاح درون کانالی خواهد بود و به معنای ریزش یا تکرار روند بازار پارسال نیست.
وی اعلام نمود: بارها به سرمایه گذاران تاکید گردیده است که باید دید میان مدت و بلندمدت نسبت به بازار داشته باشند و تمرکز خویش را معطوف به نوسان کوتاه مدت در بازار نکنند.
وی به افزایش قیمت دلار تا کانال ۲۶ هزار تومان و تأثیر آن بر معاملات بورس اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ تکتیکالی قیمت دلار در کانال بین ۲۱ تا ۲۶ هزار تومان در نوسان بوده است، پیش نیاز مهار تورم و خروج رکود در کشور کنترل نرخ دلار است و نباید برای دلار ارقام بالایی در کوتاه مدت انتظار داشته باشیم.
امیرباقری اظهار داشت: پس از استقرار دولت جدید رویه اصلاحی را در قیمت دلار شاهد خواهیم بود و نباید منتظر حرکت سنگین صعودی نرخ ارز مشابه گذشته باشیم، همینطور در کنار این مسایل باید به عوامل بنیادی اثرگذار بر قیمت دلار توجه کرد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: برپایه پیشبینی های صورت گرفته ایران و آمریکا در بین مدت و بلندمدت به نقطه ای مشترک نزدیک می شوند و با عنایت به وجود همبستگی بین قیمت نفت و نرخ دلار در کشور، انتظار می رود با افزایش صادرات نفت و فروکش کردن کرونا در دیگر کشورها و افزایش تقاضای جهانی، صادرات نفت افزایش یابد و زمینه فشار بر قیمت دلار ایجاد شود.

به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات هفته ای که گذشت در ادامه روند صعودی خود با پنج هزار واحد افزایش نسبت به هفته گذشته با ثبت رقم یک میلیون و ۳۱۶ هزار واحدی پایان یافت.


1400/05/09
10:09:45
5.0 / 5
692
تگهای خبر: قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403