هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت

هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت

به گزارش تجهیزات جانبی مقامات آمریکایی با درخواست شرکت مخابراتی هواوی به منظور خرید تراشه به ارزش صدها میلیون دلار برای کسب و کار قطعات خودرویی این شرکت موافقت کردند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، هواوی که بزرگترین شرکت خودروسازی جهان است، با محدودیتهای تجاری روبرو شده که از جانب دولت ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای فروش تراشه و سایر قطعات مورد استفاده در شبکه های مخابراتی و تلفنهای هوشمند وضع شد. دولت بایدن این موضع گیری سختگیرانه برای صادرات به هواوی را حفظ نموده و با مجوز فروش تراشه به هواوی جهت استفاده در دستگاههای ۵G مخالفت کرده است.

اما منابع آگاه به رویترز گفتند در هفته ها و ماههای اخیر دولت آمریکا مجوزهایی صادر کرده که به شرکتهای آمریکایی اجازه می دهند تراشه هایی به هواوی برای قطعات خودرو مانند نمایشگرهای ویدیویی و حسگرها بفروشند. این مجوزها در شرایطی صادر شده که هواوی تلاش می کند کسب و کار خویش را به سمتی هدایت کند که کمتر در معرض ممنوعیتهای تجاری آمریکا قرار بگیرد.

تراشه های خودرو معمولاً پیشرفته به حساب نمی آیند و محدودیتی برای دریافت مجوز ایجاد نمی کنند. یک فرد آگاه از صدور مجوزها به رویترز اظهار داشت: دولت مجوزهایی برای تراشه ها در خودروهایی داده که امکان دارد قطعات دیگری با قابلیت ۵G داشته باشند.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا در مورد این مجوزها اظهار داشت: دولت به شکل مستمر سیاستهای مجوزدهی را دنبال می کند تا دسترسی هواوی به کالاها، نرم افزار یا فناوری که امکان دارد به امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی آمریکا لطمه بزند را محدود کند.

به گفته این منبع آگاه، وزارت بازرگانی اجازه افشای مجوزهای تصویب یا رد شده را ندارد.

سخنگوی هواوی هم در اینباره اظهارنظر نکرد و تنها اظهار داشت: ما درحال قرار گرفتن در موقعیت تأمین کننده قطعات جدید برای خودرو های متصل هوشمند هستیم و هدف ما کمک به سازندگان خودرو برای تولید خودرو های بهتر است.

وزارت بازرگانی آمریکا بعد از اینکه در سال ۲۰۱۹ هواوی را در فهرست سیاهی قرار داد که فروش کالاها و فناوری آمریکایی بدون دریافت مجوز را به این شرکت ممنوع کرد، سال قبل محدودیتهایش ضد هواوی را تشدید و فروش تراشه هایی که در خارج از آمریکا با استفاده از تجهیزات آمریکایی ایجاد می شود را به هواوی ممنوع کرد. همینطور به لابی در بین کشورهای متحدش اقدام نمود تا مانع مشارکت هواوی در ساخت شبکه های مخابراتی ۵G در این کشورها شود.

هواوی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بزرگترین کاهش درآمد در تاریخ این شرکت را اعلام نمود. محدودیتهای آمریکا هواوی را واداشت بخشی از کسب و کار تلفن هوشمند خویش را به فروش برساند. اریک شو، رئیس هیات مدیره چرخشی هواوی در نمایشگاه خودروی سال جاری شانگهای توافقاتی با سه خودروساز دولتی چینی شامل بایک برای تأمین سیستم عامل خودروی هوشمند "هواوی اینساید" اعلام نمود که بارزکننده تغییر جهت هواوی به سمت خودرو های هوشمند است.

بر اساس گزارش رویترز، همینطور گفته می شود بعد از اینکه تأمین کنندگان مجوز فروش دهها میلیون دلار تراشه به هواوی را از دولت آمریکا دریافت نمودند، این شرکت از آنها خواسته است باردیگر درخواست داده و مجوز فروش به ارزش یک یا دو میلیارد دلار درخواست کنند. این مجوزها معمولاً برای چهار سال اعتبار دارند.
1400/06/05
23:55:32
5.0 / 5
263
تگهای خبر: سیستم , شركت , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1400