احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی

احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی

تجهیزات جانبی: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران طی بررسی های صورت گرفته در ارتباط با رجیستری گوشی تلفن همراه و بازدید وزیر اقتصاد، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن تصمیم نهایی گرفتن شود.


مهرداد ارونقی- معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با بازدید امروز (شنبه) وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد که دستور اعمال تغییراتی در مورد پروسه رجیستری همچون آنست.
وزیر در جریان مسائل رجیستری قرار گرفت
وی با اعلان اینکه وزیر اقتصاد در محل انجام پروسه رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران ورودی حاضر و در جریان مسایل مربوطه قرار گرفت اظهار داشت که قرار شد ضمن هماهنگی با دستگاه های مربوطه، پروسه رجیستری بطور کامل از مبادی وروی گمرک حذف شده و کاملا غیرحضوری صورت گیرد.
دستور تشکیل فوری کارگروه جهت بررسی موضوع
به گفته ارونقی، با دستور وزیر اقتصاد قرار شد به زودی کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط همچون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و با بررسی ابعاد موضوع، سازوکار حذف رجیستری از مبادی تعیین شود.
گمرک به این نتیجه رسید که هیچ فرایندی از رجیستری در مبادی ورودی نباشد

معاون فنی گمرک ایران، با اشاره به این که هم اکنون هر مسافر می تواند همراه خود یک گوشی تلفن همراه بیاورد، اضافه کرد: پس از اعمال تغییرات در پروسه رجیستری از سال قبل تا کنون اینطور بود که مسافر در هنگام ورود و پیش از خروج از مبادی ورودی، باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را ثبت می کرد که این از طرف گمرک و بوسیله بارکدخوان در مدت زمان بسیار کوتاهی صورت می گرفت و مابقی فرآیند، غیرحضوری بود، با این وجود طی بررسی های صورت گرفته از طرف گمرک ایران به این نتیجه رسیدیم که موضوع در کارگروهی مطرح و باتوجه به دستور وزیر اقتصاد بر حذف فرآیندهای زاید، همین پروسه نیز از مبادی وروی حذف شود.
مسافر برای گوشی توقف نخواهد کرد
وی یادآورد با اجرائی شدن این تصمیم، هر مسافر پس از ورود به کشور بدون ارائه مشخصات در گمرک، مانند رویه قبلی، یک ماه فرصت دارد تا با ورود به سامانه نسبت به رجیستری اقدام نماید.
همچنان هر نفر یک گوشی
این مقام مسئول در گمرک ایران اصرار کرد که همچنان هر مسافر می تواند یک گوشی با خود آورده و با هر پاسپورت و کد ملی فقط یک گوشی رجیستر خواهد شد.
تغییرات از پارینه شروع شده بود
باید تصریح کرد که پروسه رجیستری تلفن همراه از سال قبل طی چند مرحله دستخوش تغییر شده است؛ بطوریکه از نیمه مهرماه ۱۳۹۹، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه های مربوطه، انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و بصورت حضوری انجام می شد اما تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان سبب اعتراضات زیادی از طرف مسافران شد. در عین حال که گمرک ایران نیز به سبب ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبه رو شده بود که در مجموع در وضعیت کرونائی موجود امکان رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-۱۹ شده بود.

براین اساس در آذرماه معاون فنی گمرک ایران، در نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با ارائه گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که باتوجه به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، بصورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد که به دنبال آن قرار شد از اول دی سال قبل رجیستری بصورت غیرحضوری انجام ولی ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود صورت گیرد.


منبع:

1400/06/06
22:45:43
5.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403