بررسی روند تحولات بازار ارز در این هفته

تغییرات در روز نیمه تعطیل بازار ارز

تغییرات در روز نیمه تعطیل بازار ارز

تجهیزات جانبی: معرفی رئیس کل جدید بانک مرکزی، خبر مهمی بود که طی هفته های گذشته فعالان بازار ارز در انتظار آن به سر می بردند و توانست در روز نیمه تعطیل چهارشنبه، روند معاملات بازار را نزولی کند.


به گزارش پنجشنبه ایرنا، فعالان عمده بازار ارز در هفته ای که گذشت سرانجام با رییس کل جدید بانک مرکزی آشنا شدند. مشخص شدن تکلیف مهم ترین بازیگر بازار ارز ایران، خبر مهمی بود که معامله گران بازار ارز و فعالان اقتصادی از زمان شروع به کار دولت سیزدهم در انتظار آن، معاملات خودرا با احتیاط بیشتری انجام داده بودند و برخی تحلیل گران پیش بینی می کردند با مشخص شدن آن، معاملات در بازار با کاهش قیمت قابل توجهی مواجه شود. پیش بینی که البته به مانند سایر پیش بینی هایی که درباب روند معاملات این هفته بازار ارز صورت گرفته بود، بصورت کامل محقق نشد.
بررسی نمودار تحولات بازار ارز در هفته ای که گذشت نمایانگر آنست که در نیمه ابتدایی هفته بازار روندی کم نوسان و آرام را سپری کرده است، اما در نیمه دوم هفته و با وجود تعطیلی روزهای سه شنبه و پنج شنبه، بعد از انتشار خبر مهم انتخاب علی صالح آبادی و تکمیل آخرین حلقه از تیم اقتصادی دولت سیزدهم، مسیر نمودار بهای معاملات تغییر نمود.
بازار ارز در این هفته کار خودرا در حالی شروع کرد که در هفته پیشین و در سایه انتشار اخباری منفی درباب مذاکرات احیای توافق برجام، روندی صعودی پیدا کرده بود. بدین سان پیش ازآغاز معاملات این هفته قیمت دلار برای بار دوم طی سال ۱۴۰۰ وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شده بود و کارشناسان پیش بینی می کردند بر خلاف روز ششم شهریور ماه دلار تنها ۲۴ ساعت در کانال ۲۸ هزار تومانی مانده بود، این نوبت شاهد تدوام حضور دلار در این کانال تا زمان ایام تعطیلات این هفته خواهیم بود. در این میان حتی تعدادی از تحلیل گران از احتمال ورود قیمت این ارز به کانال های بالاتر هم صحبت به میان می آوردند.
با این وجود شروع روز کاری شنبه مشخص کرد این گمانه زنی ها چندان دقیق نبوده و معاملات بازار ارز تحت تاثیر انتشار خبری در رسانه های داخلی در خصوص عزم جدی بانک مرکزی برای ورود به بازار و کنترل روند افزایشی قیمت ها، توان لازم را برای تداوم صعود قیمت ها نداشت. بدین سبب طی روزهای شنبه و یکشنبه بازار ارز با کاهش آرام بهای ارزهای عمده بازار مواجه بود. در این میان اظهار نظر مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز که احتمال شکست مذاکرات هسته ای در شهر وین را بعید توصیف کرده بود، بر این سیر نزولی معاملات موثر بود.
هر چند در معاملات روز دوشنبه باردیگر بهای دلار و یورو در معاملات افزایش پیدا کرد، اما باتوجه به شروع تعطیلات ایام عزاداری اختتام ماه صفر به نظر می رسید، بازار ارز کار خودرا در این هفته بدون نوسان جدی به انتها رسانده است. اما جلسه روز چهارشنبه هیات دولت، باز هم نشان داد این گمانه دقیق نبوده و بمب خبری بازار ارز در یک روز نیمه تعطیل به صدا در آمد.
برخی مفسرین بازار افت بهای معاملات ارزی را بعد از مشخص شدن رییس کل بانک مرکزی، تا ۲ هزار تومان نیز پیش بینی کرده بودند، اما معرفی علی صالح آبادی در روز چهارشنبه که بازار بواسطه تعطیلی روزهای پیشین و پسین، حالتی نیمه تعطیل داشت، موجب شد تا دلار کاهشی حدودا ۲۰۰ تومانی و یورو نیز کاهشی حدودا ۳۰۰ تومانی را بعد از دریافت این خبر مهم تجربه کنند.
به این ترتیب مدیریت جدید بانک مرکزی در حالی کار خودرا شروع خواهدنمود که دلار در مرز ۲۸ هزار تومان و یورو در محدوده ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار آزاد درحال معامله است. احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در توئیتی که به مناسبت معرفی علی صالح آبادی منتشر کرد، یکی از مسئولیت های بانک مرکزی در این دوره ی جدید را «حفظ ارزش پول و مهار تورم» توصیف کرده است و حال باید منتظر ماند تا تاثیر سیاست های بانک مرکزی در دوره ی جدید و تاثیرات آن بر بازار ارز، طی روزها و ماه های آتی نمایان گردد.منبع:

1400/07/15
20:36:07
5.0 / 5
651
تگهای خبر: تجربه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403