یك كارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با تجهیزات جانبی:

ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه های دولت و رشد تورم می شود

ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه های دولت و رشد تورم می شود

به گزارش تجهیزات جانبی یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: یارانه ای که در قالب ارز 4۲۰۰ تومانی پرداخت می شود، علاوه بر افزایش هزینه های دولت می تواند سبب تحمیل تورم به مجموعه اقتصاد کشور شود.


«سهیل کلاهچی» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اثرات آن در اقتصاد کشور اشاره نمود و اضافه کرد: تصمیم جهت استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی جزو اشتباه ترین تصمیماتی بود که از اولین روزهای سال ۹۷ اجرا و به کار گرفته شد.
وی گفت: در آن زمان همه کارشناسان و صاحب نظران، مخالف به کارگیری ارز ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد کشور بودند اما در نهایت این تصمیم اتخاذ و ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد اقتصاد کشور شد.
کلاهچی با اعلان اینکه تا به امروز و پس از گذشت سه سال از به کارگیری ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور تا حالا شاهد هیچ اثر مثبتی از این اقدام نبوده ایم، اضافه کرد: باتوجه به این موضوع، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور تصمیمی بسیار درست است که با اجرائی شدن آن می توان شاهد تبعات مثبت این اتفاق در کشور، خصوصاً در زمینه بازار سرمایه بود.
این کارشناس بازار سرمایه به عواقب و اثرات اجرائی شدن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر وضعیت اقتصادی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: به کارگیری ارز ۴۲۰۰ تومانی سبب چند نرخی شدن قیمت ارز در اقتصاد کشور شد که نکته بارز آن چند نرخی بودن قیمت هر کالایی در اقتصاد کشور، ایجاد رانت و افزایش دلالی ها در بازار آن کالا است.
وی گفت: از همان ابتدا ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط برای تعدادی از بنگاه های تولیدی در نظر گرفته شد، این در حالیست که اگر قرار باشد یک بنگاه تولیدی از چنین یارانه ای برخوردار باشد؛ به طور قطع موضوع خصوصی سازی زیر سوال می رود.
کلاهچی اشاره کرد: رقبای این شرکت های تولیدی ممکنست قدرت رقابت را در مقابل شرکتی که دارای ارز ۴۲۰۰ تومانی است، نداشته باشند؛ بدین سبب این شرکتها تحت تاثیر این اتفاق متضرر خواهند شد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: نکته دیگر درباب ارز ۴۲۰۰ تومانی، قرار گرفتن کشور در شرایطی بسیار حساس است که باتوجه به وجود تعدادی از مسایل در اقتصاد کشور، زمینه ایجاد تورم فراهم گشته است.
وی به تبعات استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد کشور اشاره نمود و افزود: یارانه ای که در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می شود، علاوه بر افزایش هزینه های دولت می تواند سبب تحمیل تورم به مجموعه اقتصاد کشور شود.
کلاهچی گفت: نابرابری توزیع درآمد در کشور، با اهمیت ترین نکته منفی تورم در اقتصاد کشور است که در کنار آن سطح رفاهی که برای جامعه در نظر گرفته می شود با کاهش همراه خواهد شد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهوری روز دوشنبه در برنامه گفت وگوی تلویزیونی با مردم درباب حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: تا امروز جلسات مختلفی در ستاد اقتصادی دولت جهت بررسی این مساله داشته ایم. با اقتصاددانان خارج از مجموعه دولت هم رایزنی و بحث و تبادل نظر شد. شاهد بودیم پول سفره مردم، در جیب چند دلال رفت. باید این مساله طوری اصلاح گردد که پول در جیب مردم برود و در سفره مردم ظاهر شود.
آیت الله سید ابراهیم رییسی اشاره کرد: این کار ضرورت دارد اما با غافلگیری انجام نخواهیم داد و مردم را نسبت به آن ناآگاه نخواهیم گذاشت و شوک به بازار ایجاد نخواهیم کرد. همه جوانب سنجیده می شود بطوریکه بازار و مردم در جریان این تصمیم قرار می گیرند.
رییس دولت سیزدهم اشاره کرد: این اصلاح جزو برنامه های دولت می باشد که انجام می شود و در وقت مناسب به مردم اطلاع می دهیم. در این موضوع، مشارکت مردم شرط اجرای موفق است.


منبع:

1400/07/30
23:37:42
5.0 / 5
600
تگهای خبر: شركت , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403