معاون سازمان زمین شناسی اعلام كرد:

آزادسازی 20 هزار كیلومتر مربع محدوده معدنی

آزادسازی 20 هزار كیلومتر مربع محدوده معدنی

به گزارش تجهیزات جانبی معاون اكتشاف سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور اظهار داشت: بررسی كارنامه دولت دوازدهم در بخش اكتشاف نشان داده است كه ۲۰ هزار كیلومتر مربع آزادسازی تمام پهنه ها و بخش اعظم محدوده های اكتشافی انجام شد.


«محمد باقر درّی» روز جمعه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا خاطرنشان کرد: در دولت دوازدهم گام های بلندی در اجرای اکتشافات عمقی و اکتشافات در مقیاس یک بیست و پنج هزارم انجام شد.
وی اضافه کرد: تابحال تعداد نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم به ۲۸۰ برگه بالغ شده است و در زمینه نقشه های ژئوشیمیایی اکتشافی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم هم تعداد ۱۱۹ برگه یا محدوده آنومال به چاپ رسید.
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: شمار نقشه زمین شناسی-معدنی در مقیاس یک پنجاه هزارم و بزرگتر به وسعت ۲۰۰هکتار (بالغ بر ۲۵ محدوده) هم اجرا شد.
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سال قبل عملیات شناسایی ذخایر معدنی در وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع را انجام داد و سال جاری هم این امر تداوم دارد و در عین حال آزادسازی ۶۰ محدوده پهنه اکتشافی از سال قبل شروع شد که ۳۰ محدوده آزاد شده و این کار سال جاری هم دنبال خواهد شد.
برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت، میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۳۵ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.
مجموعه فعالیتی که برای اکتشاف ذخایر پنهان و عمقی تا آخر سال گذشته انجام شد در وسعت ۱۴۳ هزار کیلومتر مربع بود و با میزان نیاز کشور فاصله دارد و درعین حال میزان نیاز کشور به انجام ژئوفیزیک هوایی بالغ بر دو میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر خطی است.
این مقام مسوول در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی پیرامون حفاری اکتشافی انجام شده در دولت دوازدهم توضیح داد: این سازمان در مناطق مختلف کشور ۳۰ هزار متر حفاری اکتشافی انجام داد و برداشت های ژئوفیزیک زمینی هم به تعداد ۱۰۹ هزار و ۳۱۸ نقطه انجام گرفت.
به گفته وی، برداشت ژئوفیزیک هوایی در ۵۶۰ هزارکیلومتر خطی و معرفی ۵۶۰ آنومالی از مواد معدنی مختلف از دیگر دستاوردهای این بخش به حساب می آید.
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی پیش از این اظهار داشته بود: با عنایت به این که شناسایی و پی جویی معادن هزینه بالایی دارد و همینطور به علت ریسک اکتشاف، این کار بعنوان حوزه عملکردی دستگاه حاکمیتی به حساب می آید و دولت ها در این حوزه وظیفه شناسایی و پی جویی معادن را برعهده می گیرند.
وی تصریح کرد: امروز سازمان زمین شناسی به نمایندگی از دولت، کار اکتشاف را عهده دار است و بهره برداری توسط بخش های دولتی و خصوصی انجام می شود.
درّی اظهار داشت: واقعیت اینکه کار اکتشاف پهنه اکتشافی به وسعت حدود ۲۰ هزار کیلومترمربع از دستاوردهای مهم سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دولت دوازدهم به حساب می آید.
وی اضافه کرد: انجام مزایده و واگذاری پروانه اکتشافی و گواهی کشف به بخش خصوصی و شرکت های دولتی ۳۴ نوبت بوده که به صورت عمده شامل مواد معدنی طلا، مس، سرب و روی، پلی متال و عناصر نادر خاکی بوده است.
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در مدت دو سال قبل مزایده ها را انجام می دهد و مبنای محاسبات را بر مبنای ارزش افزوده و ارزش ماده معدنی در نظر می گیرد که این امر به صرفه تر است.
گزارش های مربوط به معدن در معرض سنجش کارشناس رسمی دادگستری قرار می گیرد و قیمت گذاری معدن بر مبنای نظر کارشناس و عرضه اطلاعات به خریدار انجام می شود و خریدار بعد از راستی آزمایی و ارزیابی ریسک وارد عمل می شود.منبع:

1399/04/27
12:02:23
5.0 / 5
1534
تگهای خبر: شركت , صنعت , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403