معاون وزیر علوم:

کشاورزی کشور با دانش بنیان شدن مقاوم و اقتصادی شود

کشاورزی کشور با دانش بنیان شدن مقاوم و اقتصادی شود

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: راهکار اصلی مقاوم شدن کشاورزی در مقابل هر گونه تهدید و تحریم خارجی، اقتصادی شدن آن از مسیر دانش بنیان کردن این حوزه است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی خطیبی روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه هشتمین جشنواره ملی پسته ایران-دامغان که به میزبانی مرکز همایش های بین المللی دانشگاه دامغان برگزار شد، اضافه کرد: دانش بنیان شدن اقتصاد، خیلی از مشکلات را رفع می کند و اگر از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان استفاده شود، شکوفایی حوزه کشاورزی مانند جشنواره پسته مفهوم پیدا می کند.
وی تصریح کرد: اقتصاد کشور باید دانش بنیان شود تا مقاومتی باشد که با یک تهدید و فشارهای خارجی به لرزه نیفتد، که برای مقاومتی شدن اقتصاد طبق فرموده مقام معظم رهبری باید به سمت تحولات دانش بنیان حرکت نماییم.
خطیبی اظهار داشت: در حوزه اقتصاد لزوم دارد با خودباوری و با حرکت به سمت ایجاد تحولات دانش بنیان، شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان داشت: در حوزه اقتصاد هنوز خویش را باور نکردیم و در تأمین کمبودها راحت ترین کار، یعنی واردات پیگیری و انجام می شود.
وی مشکل امروز کشور و مناطق کویری را بحران آب دانست و اظهار داشت: طبق آمارها، امروز ۶ درصد آب در بخش خانگی، ۴ درصد در بخش صنعت و ۹۰ درصد در بخش کشاورزی مصرف می شود که در کشورهای دیگر این گونه نیست و با عنایت به قرار داشتن ایران در کمربند خشک و کشور خشک و نیمه خشک، کشور نیازمند تحول و رویکرد جدید برای مصرف آب است.
خطیبی افزود: به منظور رشد اقتصادی محصول پسته باید افزایش تولید برنامه ریزی شود که افزایش سطح زیر کشت، یکی از این راه ها است که با عنایت به کم آبی، مشکلات فراوان را به دنبال دارد پس باید از سیستم کشت سنتی خارج شویم و به سمت استفاده از خدمات علمی، نوآوری، تکنولوژی روز و دانش بنیان شدن کشت پسته در دامغان حرکت نماییم.
خطیبی افزود: مزیت خدادادی در دامغان محصول کشاورزی پسته است که بنا بر مستندات بین المللی، پسته دامغان از نظر کیفیت در سطح جهان بی نظیر است که نیازمند توجه و توسعه همه جانبه است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از ایجاد مرکز نوآوری پسته در دانشگاه دامغان اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم با ایجاد این مرکز و استفاده از ظرفیت تحولات دانش بنیان شاهد رشد و شکوفایی بیشتر اقتصاد در سطح جامعه و شهرستان دامغان باشیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، جشنواره پسته سال جاری با عنایت به شرایط ناشی از کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پیشگیری از تجمع ها به مدت ۲ روز، در تاریخ ۲۷ و ۲۸ آبان ماه به صورت نیمه مجازی برگزار می گردد.
جشنواره پسته ایران-دامغان از سال ۹۲ کار خویش را شروع کرد. دامغان با تولید حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تن پسته در سال ارزش افزوده ای به میزان ۳۰ هزارمیلیارد ریال دارد.
۸۰ درصد پسته تولیدی استان سمنان در دامغان قرار دارد و شاه پسند، اکبری، کله قوچی، احمد آقایی و عباسعلی از مهم ترین ارقام پسته تولیدی در شهرستان دامغان است.

1400/08/27
14:27:15
5.0 / 5
657
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403