ورود سازمان بازرسی به برداشت های بی رویه از منابع آب

ورود سازمان بازرسی به برداشت های بی رویه از منابع آب

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: مبحث برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی كه خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته، در دستور كار رسیدگی این سازمان قرار دارد.


به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حجت الاسلام والمسلمین «حسن درویشیان »در دیدار با "رضا اردکانیان" وزیر نیرو پیرامون چالش های این حوزه در سال های گذشته اضافه کرد: برداشت از منابع تجدیدپذیر آب کشور بیشتر از ظرفیت طبیعی بوده و برداشت های بی رویه از منابع آبی زیرزمینی، اغلب دشت های کشور را با بحران روبرو کرده است.
وی افزود: یکی از مأموریت هایی که رئیس قوه قضائیه برای سازمان بازرسی مشخص ساخته، بررسی ترک فعل هایی است که منجر به صدمه های گسترده در کشور شده و برخی قابل جبران هم نیست؛ مثل برداشت های بی رویه آب در سال های طولانی که مشخص نیست تا چه زمان آثار مخرب آن بر آبخوان ها جبران شود و سازمان این مورد را در دستور کار خود قرار داده است.
درویشیان، سدسازی غیراصولی را معضل دیگر حوزه آب دانست و تصریح کرد: بحث سدسازی بی رویه و بدون بررسی دقیق، صدمه هایی در حوزه آب به دنبال داشته که خشک شدن رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها از عوارض اصلی آن است.
وی اظهار داشت: تدوین نکردن اسناد آمایش سرزمین و لحاظ نشدن ظرفیت های مناطق در بحث منابع آب، بخصوص در بخش کشاورزی که بهره وری بسیار پایینی دارد ازجمله معضلات حوزه آب است.
عضو شورایعالی قوه قضائیه نابسامانی حریم رودخانه ها را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: توجه نکردن به حریم رودخانه ها در دوره های مختلف خسارت های فراوانی مانند سیل سال قبل بدنبال داشت.
به گفته وی، بستر رودخانه ها در شمار منابع و اموال «ملی» به حساب می آید و کسی نمی تواند تملک بر آن داشته باشد که در سال های گذشته اقدام جدی در ارتباط با تعیین و تثبیت این مالکیت صورت نگرفته و پاره ای مواقع هم برای ساختمان سازی در بستر رودخانه ها هم مجوز و سند صادر می شود.
وی، استفاده نکردن از انرژی های نو مانند باد و نور خورشید کشور را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: ایران ظرفیت فوق العاده ای به لحاظ انرژی های نو دارد که باید بیشتر از آن بهره برد و در عین حال بدهی کلان صنعت برق به پیمانکاران را همچون صدمه های حوزه برق دانست.

تمرکززدایی در ساختار وزارت نیرو
رضا اردکانیان وزیر نیرو در این جلسه اظهار داشت: یکی از علل اینکه وزارت نیرو در شرایط مختلف مانند جنگ و تحریم تاب آوری داشته مربوط به ساختار آن است که تمرکززدایی در آن انجام شد.
وی به شاخصهای خدمات رسانی در ایران که همپای خیلی از کشورهای پیشرفته دنیاست، پرداخت و ضمن اشاره به فرآیند انتخاب مدیران مجموعه وزارت نیرو بوسیله فراخوان و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی مجرب تصریح کرد: تلاش می شود در عمر باقی مانده از دولت، صدمه پذیری صنعت آب و برق کشور کم شود.
وزیر نیرو اظهار داشت: تلاش می شود سیستم حسابرسی داخلی فعال تر شده و مراقبت های مجمعی را بیشتر نماییم و ابراز امیدواری کرد؛ همکاری سازمان بازرسی با وزارت نیرو در این حوزه و سایر زمینه ها با ماندگاری و پایداری همراه باشد.منبع:

1399/05/04
23:42:24
5.0 / 5
1725
تگهای خبر: خدمات , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402