رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و چین:

چین، بازار پایدار و پرمصرف صادرات غیرنفتی ایران

چین، بازار پایدار و پرمصرف صادرات غیرنفتی ایران

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و چین با اشاره به پایداری و پرمصرفی بازار چین، اظهار داشت: افتتاح باردیگر دفتر تجاری می تواند به صادرات غیرنفتی كمك نماید.


«مجیدرضا حریری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه دفتر تجاری ایران در چین در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در شانگهای فعال بود، گفت: به سبب بروز مشکلاتی در هزینه و درآمد از ادامه کار بازماندیم تا سال قبل که بار دیگر با جدی شدن موضوع تحریم ها و به وجود آمدن مشکلاتی برای تجار، ضرورت بازگشایی این دفتر حس شد و تصمیم بر بازگشایی این فضا برای سهولت مبادلات اقتصادی گرفتیم.
وی اضافه کرد: این تصمیم با حضور هیات های تجاری در ۱۵ کشور همچون کشورهای همسایه بعلاوه هند و چین در دستور کار اتاق ایران همزمان شد و از این تعداد پنج دفتر نیز در اولویت سال جاری قرار گرفتند.
حریری اشاره کرد: به همین دلیل اقدامات جدی را آغاز کردیم و در آخر سال گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا و مشکلات در تردد، راه اندازی مجدد به تعویق افتاد اما باتوجه به ادامه این وضعیت باید خودرا تطبیق دهیم و با توجه به این بیماری به فعالیت بپردازیم به همین دلیل جلسات مقدماتی برگزار شده تا چند ماه آینده دفتر تجاری ایران در چین بازگشایی شود.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اشاره به اینکه تفاهم بین دو دولت برای همکاری طولانی مدت از سالیان دور وجود داشته است، اشاره کرد: اتاق های مشترک بازرگانی با ایران می توانند سفارتخانه های اقتصادی در کشورهای هدف باشند؛ این طرح قبل از این در امتداد پروژه ملی توسعه صادرات غیر نفتی به چین نیز مطرح شده بود و یکی دیگر از مشکلات در زمینه تجارت جهانی انتخاب نکردن رایزن های بازرگانی از بخش خصوصی است.
وی اضافه کرد: بازار چین برای ایران فضایی پایدار و پر مصرف شمرده می شود، البته در چهارماهه اول سال ۲۰۲۰ به سبب شیوع ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن در صادرات نفت و غیرنفتی با کاهش روبه رو شده ایم.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اعلان اینکه این کاهش بیشتر به سبب افت ارزش قیمت نفت می باشد، اشاره کرد: طبق آخرین آمار در حدود یک ماه و نیم گذشته ارزیابی شده در صادرات غیرنفتی کمتر از ۱۰ درصد کمبود روبه رو شده ایم که باتوجه به میزان صادرات احیانا تا آخر سال میلادی قابل جبران نخواهد بود.
وی اضافه کرد: البته هم اکنون به وضعیت با ثبات تری رسیده ایم اما کاهش ها باتوجه به کم شدن قیمت مواد خام نه در ایران بلکه در جهان بوده است.
به گفته حریری، در پروژه ملی صادرات غیرنفتی به چین دو موضوع توسعه اقلام صادراتی فعلی همچون فرش، صنایع دستی، پسته، انجیر، گلاب، خرما، پوست، شیرینی و شکلات و یافتن کالاهای جدید با قابلیت صادرات از ایران در دستور کار قرار دارد.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با تاکید بر اینکه خیلی از کالاهای داخلی مغفول مانده و صادر نمی شوند، گفت: یکی از اهداف دفتر تجاری ایران در چین راه اندازی نمایشگاه های دائمی در این کشور است تا خریداران و عمده فروشان مستقیم در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و تولید و صادرات بوسیله نمایشگاه صورت گیرد.منبع:

1399/05/10
23:03:39
5.0 / 5
1447
تگهای خبر: فروش , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403