چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیكاری كرونا برای دریافت مقرری

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیكاری كرونا برای دریافت مقرری

تجهیزات جانبی: پرداخت بیمه بیكاری كرونا همچون تسهیلات دولت برای كمك به معیشت افراد بود كه سه ماه متوالی پرداخت گردید. جاماندگان این طرح و كسانی كه بیكاری آنان در خردادماه نیز ادامه داشت برای ثبت درخواست باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند.


دولت بعد از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها برای پشتیبانی از معیشت کسانی که بیکار شدند تصمیم گرفت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری پرداخت کند، حال این سوال مطرح می شود که بعد از این تاریخ، پرداخت بیمه بیکاری به چه صورتی خواهد بود و آیا به روال گذشته بازمی گردد؟
بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کروناست که بواسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب وکارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور شده است.
دولت برای پشتیبانی از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع ویروس کرونا کار خودرا از دست داده اند، پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف پشتیبانی از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir افتتاح شد تا افراد، درخواست خودرا در آن ثبت کنند.
براساس آخرین آمار در اسفند ماه حدود ۲۷۷ هزار و ۵۰۰ نفر در سه مرحله بیمه بیکاری دریافت نمودند. در فروردین ماه با احتساب افرادی که در اسفند ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت نمودند رقم به ۵۰۳ هزار و ۷۴ نفر رسید و این رقم در اردیبهشت ماه به ۳۳۱ هزار و ۳۲ نفر رسید.
در این میان با وجود تاکید فراوان در خصوص ثبت نام متقاضیان دریافت بیمه بیکاری کرونا در سامانه بیمه بیکاری ( bimebikari.mcls.gov.ir) برخی به اداره کاریابی و یا ادارات کار محل سکونت خود مراجعه و آنجا ثبت نام کردند که منجر به جا ماندن نام این افراد شده است که بنا بگفته مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون حدود ۱۴ هزار نفر هستند.
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون در صفحه اینستاگرام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نحوه ورود اطلاعات در سامانه جامع کار برای دریافت بیمه بیکاری توضیحاتی داده است.
به گفته «مسعود بابایی» افرادی که در سامانه بیمه بیکاری کردند، به چند دسته تقسیم می شوند، برخی مقرری بیمه بیکاری که ستاد ملی مقابله با کرونا برای سه ماه متوالی (اسفند، فروردین و اردیبهشت) را مصوب کرده بود را دریافت نمودند که تعداد آنها یک میلیون و ۱۳۳ هزار نفر است.
گروه دوم جاماندگانی هستند که شماره موبایل آنها اشتباه بوده و یا اینکه در سامانه مربوطه ثبت نام نکردند. وزارت تعاون، برای این افراد پیامک فرستاده تا وارد سامانه شوند و اطلاعات خودرا وارد یا به روز رسانی کنند.
گروه سوم نیز افرادی هستند که بهر دلیلی شماره حساب بانکی خودرا با تاخیر در سامانه بیمه بیکاری وارد کردند و در نتیجه پیامک وزارت تعاون نیز با تاخیر ارسال شده است.
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون توضیح داد: افرادی که بیمه بیکاری دریافت نمودند، چنانچه بیکاری آنها استمرار دارد، برای این افراد به نوبت پیامک ارسال می شود. اما این افراد منتظر پیامک نباشند و به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اعلام کنند که قصد احراز هویت برای سامانه جامع روابط کار را دارند.
چنانچه افراد پیش از این احراز هویت شده باشند، دیگر نیازی به احراز هویت مجدد ندارد با همان پسوردی که قبل از این دریافت نمودند می تواند وارد سامانه جامع روابط کار شوند و سپس زیرسامانه روابط بیمه بیکاری را انتخاب و مدارک لازم را ارائه نمایند.
مسعود بابایی اظهارداشت: از شروع خردادماه بررسی ها و پرداخت های بیمه بیکاری افراد طبق قانون بیمه بیکاری و ماده هفت این قانون بوده است و پرداخت آن مشروط به داشتن شرایط قانونی می باشد.
به گفته این مقام مسوول افرادی که خودشان ادراک می کنند که شرایط دریافت بیمه بیکاری را دارند نیز باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و ا حراز هویت شوند و مراحل را به همان ترتیبی که توضیح داد طی کنند تا بررسی های لازم درباب تقاضای آنها نیز صورت گیرد.
بابایی اصرار کرد که بررسی و رسیدگی به درخواست بیمه بیکاری به صورت الکترونیکی انجام می شود.
وی درباره ارائه مدرک تحصیل در سامانه جامع روابط کار، اظهار داشت: این درخواست به این علت است که افراد بی سواد در کلاس های نهضت سوادآموزی شرکت نمایند همین طور برخی افراد مدرک و گواهی نامه مهارتی خاصی دارند که با بارگذاری آن در سامانه، زمینه اشتغال مجدد برای آنها فراهم شود
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون اشاره کرد: ممکنست افراد برای دریافت بیمه بیکاری به صورت حضوری به کاریابی یا ادارات کار محل سکونت خود مراجعه و ثبت نام کرده باشند، این افراد نیز حتما باید به سامانه جامع روابط کار و زیرسامانه بیمه بیکاری مراجعه و اطلاعات خودرا وارد کنند.
وی درباره ضرورت داشتن کارت اختتام خدمت برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، اظهار داشت: اشتغال به کار بدون داشتن کارت اختتام خدمت برخلاف قانون است و در اشتغال غیرقانونی بهر دلیلی که باشد بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد اما چنانچه به لحاظ قانونی اشتغال افراد مجاز باشد مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند.


1399/05/24
22:30:06
5.0 / 5
1619
تگهای خبر: الكترونیكی , شركت , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403