معاون برق و انرژی وزیر نیرو :

بازدهی نیروگاه ها به 39 درصد خواهد رسید

بازدهی نیروگاه ها به 39 درصد خواهد رسید

به گزارش تجهیزات جانبی معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو تأمین برق در اوج بار را اصلی ترین وظیفه نیروگاه ها برشمرد و اظهار داشت: تلاش می شود تا آخر سال جاری بازدهی نیروگاه های كشور به ۳۹درصد برسد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا« همایون حائری» روز چهارشنبه در مراسم طرح های ارتقای توان عملی و رفع محدودیت تولید در پنج نیروگاه کشور درمحل وزارت نیرو اضافه کرد: آمادگی نیروگاه ها در تأمین پیک تابستان، بزرگترین شاخصی است که می توان قابلیت های یک تولید را ارزیابی کرد.
وی اضافه کرد: این آمادگی در پیک تابستان سال جاری فراهم گردید و بیشتر از ۱۰ هزار مگاوات درنیروگاه های برق آبی تولید انجام گرفت و تولید نیروگاه های تجدیدپذیردرتابستان سال جاری برای وزارت نیرو مورد توجه واقع شد و در زمان هایی با تولید ۳۰۰ و ۴۰۰ مگاوات در پیک کمک کردند.
حائری تصریح کرد: بیشتر از ۳۰ درصد در تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته توسط بخش تولید پراکنده، به ما کمک شد، نیروگاه اتمی بوشهر هم در تمام تابستان تأمین برق داشت.
معاون وزیر نیرو اضافه کرد: واحدهای حرارتی با آمادگی ۹۸ درصد در تابستان مجدد آغاز به رکوردزنی کردند و سال جاری برای اولین بار تولید واحدهای حرارتی در زمان های پیک بار که سالی دوبار و در ماه های تیر و مرداد اتفاق می افتد، توانستند نزدیک به ۵۰ هزار مگاوات توان تولید کنند که نسبت به تولید تابستان سال قبل این واحدها در زمان های پیک بار ۳.۵ درصد رشد داشت.
وی ادامه داد: برای راه اندازی واحدهای حرارتی سرمایه گذاری به خوبی انجام گرفت و نسبت به سال گذشته، دو درصد افزایش ظرفیت محقق شد.

حائریاضافه کرد: تابستان سال جاری همه واحدهای حرارتی در مدار قرار گرفتند و نکته مهم سال جاری، مجموعه عملکرد کل صنعت برق در تابستان بود برای دومین سال با مدیریت پیک مصرف از یک درصد بیشتر افزایش نداشت، این در شرایطی بود که نیروگاه ها قابلیت تولید در توان بالا را داشتند.
وی ادامه داد: کنترل پیک مصرف در زمانی که قابلیت تولید وجود دارد به معنای افزایش تاب آوری قابل اندازه گیری است و این افزایش در شرایط تحریم نه هدف، که راهی است که در کنار آن باید طی شود.
حائری با اشاره به هدفگذاری افزایش بازدهی نیروگاه ها به ۳۹ درصد تا آخر سال جاری اضافه کرد: حدود نیم درصد بازدهی افزوده شده وتا آخر سال جاری به بیشتر از ۳۹ درصد خواهد رسید.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: حدود سه هزار مگاوات نیروگاه هایی وجود دارد که قدیمی بوده و بازدهی ۲۰ درصد و کمتر از آن دارند، به دلیل نیاز موجود، این نیروگاه ها آماده می شوند تا در زمان های پیک بار از تولید آنها استفاده شود، اما سال جاری با مدیریت پیک مصرف کمتر از این ها استفاده شد و این امر مستقیم اثر خویش را روی بازدهی گذاشت.
وی اظهار داشت: کار تعمیرات نیروگاه ها هم شروع شده که با جدیت بیشتری انجام می شود تا زمان شروع پیک سال آتی، واحدها آمادگی لازم را داشته باشند.منبع:

1399/06/27
00:54:10
5.0 / 5
1068
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403