رشد ۱۲ درصدی انتقال مواد نفتی در دولت تدبیر و امید

رشد ۱۲ درصدی انتقال مواد نفتی در دولت تدبیر و امید

به گزارش تجهیزات جانبی ایران در كنار افزایش تولید فرآورده های نفتی در هفت سال گذشته، در زمینه انتقال نفت خام و فرآورده ها هم رشدی ۱۲ درصدی را به ثبت رسانده است.


ایران با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که سنگ بنای آن در سال ۸۳ گذاشته شده است، توانست پس از بیشتر از ۳ دهه از واردات بنزین بی نیاز شود. با بهره برداری از فازهای بعدی این پالایشگاه ایران نه تنها دیگر بنزین وارد نمی کرد بلکه در جمع صادرکنندگان قرار گرفت.
در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایشگاه های دیگر مانند اصفهان، تبریز، بندر عباس و... هم برنامه های افزایش تولید و ارتقای کیفیت را در دستور خود قرار دادند تا آنجا که ظرفیت تولید بنزین ایران به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسید. اما این تمام ماجرا نبود.
پالایشگاه ها برای تولید فرآورده های نفتی نیازمند دریافت خوراک یا همان نفت خام و میعانات گازی هستند که در بیشتر موارد این خوراک از راه خط لوله به آنها می رسد. نکته مهم آن است که پالایشگاه های ایران در نقاط مختلف کشور پراکنده اند و در مواردی حتی تا شمالی ترین نقطه هم باید خط لوله نفت را به آنها برساند.
در کنار آن فرآورده تولید شده هم لزوما در همان شهر مصرف نمی گردد و باردیگر این خطوط لوله هستند که بنزین و گازوئیل را به انبارهای نفت منتقل می کنند.
از همین رو در کنار افزایش ظرفیت پالایشی کشور، باید خطوط لوله هم بعنوان شبکه حیاتی آن، افزایش ظرفیت می دادند.
آمارها نشان داده است انتقال نفت و فرآورده های نفتی از راه خط لوله در سال ۹۱ حدود ۱۱۴ میلیارد لیتر در روز بوده است. این در شرایطی است که چندی قبل مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران اظهار داشت: در سال ۹۸ حدود ۶۰ میلیارد تن کیلومتر و بیشتر از ۱۲۸ میلیارد لیتر مواد نفتی جابه جا شده است که رکوردی بی سابقه به شمار می آید.
«سیدجعفر علیزاده دربندی» با اشاره به اینکه به موازات تغییرات مصرف فرآورده ها در کل کشور و همینطور تولید پالایشگاه ها، افزایش ظرفیت انتقال هم ضروری می باشد، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف، مراکز انتقال نفت توسعه قابل ملاحظه ای داشته اند، راهکارهای نوین عملیاتی برای انتقال فرآورده در مواقع اضطراری اندیشیده شده و آموزش نیروی انسانی هم به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بخش اعظم این حجم انتقال افزوده شده برای بخش های توسعه ای بوده و بخشی از راهکارهای فرآیندی با تولید و ابتکارات انجام شده است، برای نمونه امکان استفاده از مواد روان کننده و تزریق به خطوط، افزایش ظرفیت بهره برداری بیشتر از ظرفیت طراحی خط را به دنبال داشته است.
این موفقیت ها در شرایطی حاصل شده که تحریم های ظالمانه کشور در سال های گذشته شامل حال این صنعت هم شده است، اما از ابتدا برای خودکفایی اقدام شده است و در تولید تجهیزات، ماشین آلات و لوازمی که پیشتر از خارج وارد می شد با کمک و مشارکت تولیدکنندگان داخلی به موفقیت های قابل ملاحظه ای دست یافتیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، عملکرد صنعت نفت در دولت تدبیر و امید نشان داده است که با وجود تحریم های همه جانبه از صادرات گرفته تا انتقال تکنولوژی اما صنعت نفت ایران توانسته ظرفیت پالایشی خویش را از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در شرایط فعلی برساند.
با تکیه بر همین مورد هم صادرات فرآورده های نفتی در دستور کار قرار گرفت تا آنجا که به قول بیژن زنگنه صادرات این محصولات در خلال هفت سال قبل رشدی ۴ برابری را تجربه کرده است.منبع:

1399/07/09
09:11:41
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: آموزش , تجربه , تكنولوژی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403