اختصاصی تجهیزات جانبی ؛

طرح جامع تغذیه سالم در ۱۵۰ روستای مازندران اجرا شد

طرح جامع تغذیه سالم در ۱۵۰ روستای مازندران اجرا شد

به گزارش تجهیزات جانبی طرح جامع تغذیه سالم و سلامت زنان روستایی با راه اندازی باغچه های خانگی در بیشتر از ۱۵۰ روستای مازندران به اجرا درآمده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، اجرای این طرح که از طرح های مشترک میان جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت است، با همکاری مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها و دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل با هدف آموزش و ترویج تغذیه سالم در جامعه زنان روستایی مازندران از سال قبل شروع شد.
کارشناس مسئول امور زنان روستایی و عشایری سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا استقبال بانوان روستایی استان از این طرح را زیاد توصیف کرد و اظهار داشت: بنابراین هم به جای ۱۱۰ روستا که سهمیه استان بود، طرح در ۱۵۰ روستا در حال اجرا می باشد.
فاطمه یساری اضافه کرد: قرار بر این بود که طرح در پنج روستای هر یک از ۲۲ شهرستان استان اجرایی شود ولی استقبال زیاد سبب شد که روستاهای بیشتری وارد اجرا طرح شوند.
وی هدف اصلی این طرح را بهبود وضعیت تغذیه زنان با دو راهبرد اصلی آموزش و کشت جایگزین دانست و توضیح داد: برای جلوگیری از شیوع بیماری های غیرواگیر که بیشتر به علت مصرف زیاد قند، نمک و چربی، مصرف کم سبزی و میوه و دریافت ناکافی فیبر غذایی ایجاد می شود، وجود باغچه ها در بیشتر منازل روستایی فرصتی برای تولید محصولات سالم در باغچه ها و تغذیه سالم می باشد.
کارشناس مسئول امور زنان روستایی و عشایری سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: بهورزان خانه های بهداشت روستایی با همکاری کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی بر مبنای برنامه دهیاران روستاهای تحت پوشش اجرای این طرح دوره آموزشی را برگزار می کنند و تمرکز اصلی برنامه های آموزشی هم فرهنگ سازی و ترویج مصرف غذاهای ایرانی و استفاده از ظرفیت زمین های در دسترس زنان روستایی و عشایر برای توسعه کاشت سبزیجات است.
وی اضافه کرد: طبق آموزش کارشناسان کشاورزی، در طول دوره رشد گیاهان به منظور مبارزه ضد آفات، بیماری ها و علف های هرز مزرعه از هیچ گونه سموم شیمیایی استفاده نمی گردد و صرفا مبارزه با علف های هرز به صورت دستی صورت می پذیرد.
یساری با اشاره به اینکه هم اکنون حدود چهار هزار نفر از زنان استان عضو صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی هستند، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی از زنان خلاق و دارای طرح های کشاورزی کوچک از راه این صندوق با پرداخت تسهیلات؛ حمایت ویژه ای می کند.
یساری بیان داشت: بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد اشتغال برای زنان روستایی و توسعه صنایع کوچک و خانگی خاص زنان روستایی، کاهش مهاجرت از روستا، کاهش فقر و ارتقای مهارت های فردی و اجتماعی زنان در روستا از اهداف صندوق های خرد روستایی است.
تولیدات محصولات سالم، افزایش در واحد سطح، تولید محصولات هایتک و دانش محور از برنامه های جهاد کشاورزی مازندران است.
استان مازندران با برخورداری از تنها ۲ و نیم درصد از سطح زراعی کشور، سالانه ۱۱ درصد از ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
طبق اعلام رسمی برنامه سازمان جهاد کشاورزی مازندران ظرفیت تولیدات محصولات کشاورزی استان باید از هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنونی به ۱۰ میلیون تن طی ۲ سال آینده افزایش یاید و این ظرفیت با ارتقا کمی و کیفی محصولات کشاورزی از روش سنتی به مدرن محقق می شود.
براساس سرشماری سال ۹۵، حدود ۴۳ درصد از جمعیت سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری مازندران در ۲ هزار و ۴۳۲ روستای بالای ۲۰ خانوار سکونت دارند.منبع:

1399/09/09
22:55:15
5.0 / 5
1044
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403