هدف گذاری برای خودكفایی در تولید مرغ اجداد و مادری در سال جهش تولید

هدف گذاری برای خودكفایی در تولید مرغ اجداد و مادری در سال جهش تولید

در جهت اجرای طرح ملی «ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ»، بعد از ۴۲۰ روز از تحویل گرفتن گله اجداد مرغ آرین از وزارت جهاد کشاورزی، نخستین محموله جوجه یک روزه این نژاد وارد بازار شد که نویدبخش خودکفایی در مرغ اجداد و مادری در سال جهش تولید را می دهد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، سال ها پیش ایران به نژاد مرغ معروف به لاین دست یافت و ۸۵ درصد از جوجه اجداد مورد نیاز کشور را این نژاد تأمین می کرد، اما به تدریج سهم این نژاد در زنجیره طیور کشورمان به نزدیک صفر رسید.
باتوجه به اهمیت احیای نژاد مرغ لاین، اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت و به سرعت پیش رفت.
اهمیت سلامت جامعه و تأمین پایدار امنیت غذایی با اتکا به ظرفیت های بومی سبب شد تا طرح ملی ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ طی یکسال گذشته تدوین شود که احیای مرغ لاین آرین از مهمترین نتایج اجرای این طرح است.
خودکفایی اجداد مورد نیاز مرغ کشور تا سال ۱۴۰۰
یک شرکت که تولید کننده بیشتر از ۸۵ درصد کل جوجه اجداد مرغ آرین موجود در کشور است اعلام نموده که بر مبنای برنامه های صورت گرفته تا آخر سال ۱۴۰۰ میزان تولید به ۵۰۰ هزار قطعه جوجه خواهد رسید که این تعداد از نیاز کشور بسیار بالاتر است. این امر همگام با مشارکت شرکتهای تولیدی و جوجه ریزی کشور در جهت تسریع روند تولید بسیار مؤثر بوده و سبب خودکفایی ۱۰۰ درصدی کشور در فاصله زمانی کم می گردد.
سلامت بالا و صرفه اقتصادی مرغ آرین
در شرایط امروز کشور و با عنایت به مصرف بالای سرانه گوشت مرغ، حفظ نژاد لاین و ارتقای کمی و کیفی و اصلاح نژادی آن بعنوان مظهر امنیت غذایی کشور حائز اهمیت بوده و نباید همچون گذشته مورد غفلت واقع شود. در اهمیت وجود و حفظ مرغ لاین همین یک نکته کفایت می کند که هر مرغ لاین سر منشأ تولید بیشتر از ۴۵۰ تن گوشت مرغ در سال است. علاوه بر این، این محصول داخلی سبب نجات کشور از وابستگی برای داشتن مرغ اجداد آن هم در شرایط سخت تحریم می شود و با افزایش ظرفیت های تولیدی برای کشور ارز آوری مناسبی هم به دنبال خواهد داشت.
به قول کارشناسان، شاخصهای مهم مرغ آرین همچون مقاومت در مقابل بیماری های اپیدمیک مختص سن و وزن بالا در مرغ ها، استاندارد بودن وزن این مرغ با شاخصه های کیفیت و سلامتی بالا، عدم استفاده از واکسن به علت کوتاهی دوره تولید و هم چربی پایین گوشت و دور ریز حداقلی می تواند گزینه به صرفه تری برای مرغداران و مصرف کنندگان گوشت مرغ باشد.
حمایت وزارت جهاد کشاورزی از احیای مرغ آرین
در کنار خصوصیت های منحصر به فرد این نژاد ایرانی؛ وزارت جهاد کشاورزی هم بسته حمایتی ـ تشویقی مناسبی برای تولیدکنندگان مرغ آرین ابلاغ کرده که مهم ترین بندهای این ابلاغیه شامل اولویت در تأمین و تحویل کامل نهاده های خوراک دام با نرخ مصوب و دولتی به پرورش دهندگان، اولویت تأمین و تهیه دارو و واکسن با نرخ مصوب، تأمین تسهیلات با نرخ ۶ درصد و استمهال وام تولیدکنندگان ذی ربط، صدور حداکثر مجوز جوجه ریزی در طول سال، عدم دریافت هرگونه هزینه در صدور مجوز جوجه ریزی، حذف عوارض صادراتی و اولویت مجوز صادرات تخم مرغ نطفه دار و جوجه گوشتی مرغ آرین، بخشودگی ۵۰ درصدی بیمه تکمیلی و الزامی سهم بیمه گذار، اولویت خرید گوشت مرغ لاین برای ذخایر استراتژیک شرکت پشتیبانی امور دام کشور با قیمت مناسب و بالاتر و اجرایی کردن کامل دستورالعمل مرغ سایز از مهمترین موارد مورد نظر وزیر جهاد کشاورزی در مصوبه بسته حمایتی برای تولید مرغ لاین است.
با اجرای «طرح ملی احیای مرغ آرین» یا همان «طرح ملی ارتقای امینت و سلامت گوشت مرغ» همزمان با همکاریهای جهاد کشاورزی و سازمان اقتصادی کوثر، همینطور فراهم کردن بستر مناسب آموزشی و معیشتی برای مرغداران و تولید کنندگان در جهت تسریع تولید نژاد آرین در کنار خودکفایی و رشد اقتصادی، گامی مثبت در راه جهش تولید و رونق کسب و کار برداشته شده است که در ادامه شاهد شکوفایی بیشتر در حوزه تولید خواهیم بود.منبع:

1399/10/02
13:52:48
5.0 / 5
866
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403