وزیر اقتصاد در آمل اعلام كرد :

پرونده برنج مازندران برای رفتن به بورس كالا در دست بررسی می باشد

پرونده برنج مازندران برای رفتن به بورس كالا در دست بررسی می باشد

به گزارش تجهیزات جانبی وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت که پرونده برنج مازندران برای عرضه در بورس کالا در دست بررسی می باشد ولی نیازمند کار همه جانبه برای تطبیق با شرایط بازار سرمایه است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، دکتر فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در بازدید از پایانه بین المللی صادرات برنج آمل در جمع خبرنگاران اضافه کرد: پرونده و درخواست ورود برنج مازندران به بازار بورس کالا به سازمان بورس کشور ارجاع شده است تا جوانب آن بررسی شود.
وی اظهار داشت: وزارت اقتصاد با ورود برنج به بازار بورس موافق است و از آن حمایت می کند، اما این مورد نیازمند بررسی دقیق و کار کارشناسی است که روند آن شروع شده و الان در حال بررسی همه جانبه است.
دژپسند اضافه کرد: خوشبختانه بررسی های اولیه صورت گرفته و حتی کارشناسان بورس هم از پایانه بین المللی صادرات برنج آمل بازدید کردندکه رضایت آنها را هم به دنبال داشت.
وزیر اقتصاد و دارایی ورود برنج به بازار بورس را نیازمند طی مراحل مختلف و همینطور در نظر گرفتن متغیرهای مهم دانست و اظهار داشت: در اولین مرحله باید جهاد کشاورزی به این مورد ورود کند.
وی با اشاره به اینکه بورس کالا دارای خصوصیت هایی است که باید محصول برنج خویش را با آن سازگار کند، اضافه کرد: یکی از این مباحث کیفیت است که سازمان جهاد کشاورزی باید در این مورد ورود کند تا برنج مورد نیاز با کیفیت مورد نظر مطابق با استانداردهای لازم بورس تامین گردد.
دژپسند همینطور میزان توزیع را یکی از دغدغه ها و الزامات ورود برنج به بازار بورس دانست و اظهار داشت: تولید و عرضه برنج باید به استاندارد ثابتی برسد و این تعهد داده شود که میزان عرضه برنج نوسان نخواهد داشت.
وی تعهد تولید و عرضه برنج در بازار بورس را یکی از مهم ترین دغدغه کارشناسان این بازار برشمرد و اضافه کرد: لازم است پایانه صادراتی برنج مازندران مقدار مستمر و ثابتی را برای عرضه برنج پیش بینی نماید تا در آینده به جایگاه خود در بازار بورس و همینطور سرمایه گذاران صدمه نزند.
وزیر اقتصاد یکی دیگر از الزامات ورود برنج مازندران به بازار سرمایه و همینطور پیشگیری از واردات برنج را تولید متنوع آن دانست و عنوان کرد: برنج کشور به خصوص مازندران به علت حدودا تک محصولی و کیفیت مرغوب قیمتی بسیار بالا دارد که فقط در سبد قشر خاصی قرار می گیرد. لازم است کشاورزان اقشار دیگری را هم در نظر بگیرند و برای پیشگیری از واردات برنج محصولات خویش را متنوع کنند تا بر سر سفره طیف گسترده ای از مصرف کنندگان قرار بگیرد.
دژپسند تصریح کرد: زیرساخت های خوبی برای صادرات و همینطور ورود برنج مازندران به بورس بخصوص از راه پایانه صادراتی برنج آمل مهیا شده است که امیدواریم در کوتاه مدت این زیرساخت ها با تمام ظرفیت استفاده گردد.
مازندران با داشتن ۲۳۰ هزار هکتار زمین شالیزاری، سالانه بیشتر از یک میلیون تن برنج سفید تولید و وارد بازار می کند. این میزان بیشتر از ۴۰ درصد نیاز کشور به برنج را تشکیل می دهد.


1399/10/25
20:08:14
0.0 / 5
979
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403