فردا با حضور رییس جمهوری انجام می شود؛

افتتاح طرح های جدید بخش كشاورزی با اشتغالزایی برای 105 هزار نفر

افتتاح طرح های جدید بخش كشاورزی با اشتغالزایی برای 105 هزار نفر

طرح های عظیم بخش کشاورزی در حوزه های آب و خاک کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری به ارزش ۵ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان فردا (پنجشنبه) با حضور رئیس جمهوری به صورت همزمان در استان های مختلف به بهره برداری می رسد که برای بیشتر از ۱۰۵ هزار نفر اشتغال زایی خواهد نمود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ۱۰۳ پروژه مربوط به بخش آب و خاک کشاورزی و سه هزارو ۵۶۹ پروژه مربوط به بخش منابع طبیعی و آبخیزداری است.
در بخش آب و خاک کشاورزی ۲۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اراضی غرب و شمال غرب کشور و ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان به بهره برداری می رسد.
مجموع این سه پروژه برای ۱۰۵ هزار و ۷۷۱ نفر اشتغالزایی ایجاد خواهدنمود.
عملیات زهکشی ۷۸ هزار هکتار از اراضی استان گلستان
استان گلستان از مستعدترین استان های کشور در بخش کشاورزی و به خصوص تولیدات زراعی (درتولید غلات همواره دررده ۴ استان برتر کشور) بشمار می رود.
این درحالیست که بیشتر از ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی استان مذکور، از دیرباز با مشکلات مختلف زهکشی مواجه بوده است، بدین سبب برای حل این چالش بابهره گیری ازمطالعات قبلی، مطالعات طرحی جامعی تحت "طرح ۲۸۰هزار هکتاری زهکشی استان گلستان" مشتمل بر ۱۵ پروژه بزرگ زهکشی تهیه وعملیات آن شروع شد.
شایان ذکراست که باوجود قدمت مطالعات طرح یاد شده(بیش از۵۵ سال)، اولین پروژه اجرایی بزرگ این طرح با مصوبه سفر اول رئیس جمهوری در سطح ۲۲ هزار هکتار شروع شد که توسط وزارت جهاد کشاورزی در سطح ۴۸ هزار هکتار، (۳۴ هزار هکتار در منطقه گمیشان، ۱۰ هزار هکتار در منطقه گنبد کاووس و ۴ هزار هکتار در سایر مناطق استان) به انتها رسیده است.
این پروژه اولین و بزرگ ترین پروژه زهکشی اراضی دیم کشور است و طی کمتر از سه سال بعد از بهره برداری، شوری خاک های تحت پوشش آن حدود ۵۷ درصد کاهش و متوسط تولید غلات در آن حدود۸۷ درصد افزایش یافته است.
نتایج مطالعات مهندسان مشاور با تجربه هم نشان میدهد با راه اندازی شبکه های زهکشی در استان گلستان، درآمد خالص کشاورزان در کشت آبی و دیم به ترتیب ۵۸ و ۱۵۹ درصد و شاخص راندمان آب آبیاری بدون احتساب استفاده مجدد از زه آب ۴۴ درصد افزایش خواهد یافت و سالانه حدود ۲۲۵ میلیون مترمکعب زه آب استحصال خواهد شد که حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آن با کیفیت بسیار مطلوب خواهد بود.
این ارقام، ارقامی بسیار نوید بخش، امیدوار کننده و موثر در تغییر وضعیت اقتصادی کشاورزان منطقه و کشور است. با راه اندازی و تکمیل سامانه زهکشی در این اراضی، انتظار می رود تنها در بخش غلات، حداقل حدود ۷۵۰ هزار تن در سال تولید غلات منطقه را افزایش دهد.
در سفر دوم رئیس جمهوری به استان، اجرای طرح در ۵۰ هزار هکتار دیگر از اراضی دنبال شد که ۷۸ هزارهکتار ازپروژه آماده رونمایی است.
مطابق برنامه ریزی های به عمل آمده، مقرر است عملیات اصلی مربوطه تا آخر دولت دوازدهم خاتمه یافته و باتوجه به اهمیت و گستردگی آن، با فرمان رئیس جمهوری افتتاح شوند.
با انجام این کار، علاوه بر تحقق فرمایشات رئیس جمهوری، مجموع سطح شبکه زهکشی راه اندازی شده در سـال های گذشته به حدود ۱۲۸ هزار هکتار می رسد و این پروژه به یکی از طرح های بزرگ زهکشی و اصلاح اراضی در سطح خاورمیانه و در تاریخ مهندسی آب ایران تبدیل خواهد شد.
بهره برداری از ۲۵ هزار هکتار طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور
یکی از راهکارهای تکنیکی و مدیریتی در افزایش راندمان مصرف آب، خاک و عوامل تولید در بخش کشاورزی کشور، توسعه و تجهیز شبکه های آبیاری و زهکشی، تمهیدات سازه ای و مدیریتی، اصلاح ساختار مصرف آب و استقرار نظام بهره برداری با بهره گیری از روش های نوین آبیاری، تغییر در الگوی کشت و توجه به تولید محصولات با ارزش اقتصادیست.
انجام اقدامات زیرساختی دولت تدبیر و امید در بخش آب و خاک کشاورزی همچون توسعه شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، سامانه های نوین آبیاری، تجهیز و نوسازی اراضی و زهکشی زیرزمینی طی هشت سال قبل نقش موثری در افزایش تولیدات بخش کشاورزی داشته است.
در این راستا، آمارها نشان دهنده رشد ۵۸ درصدی اجرای شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در هفت سال قبل است. بخش کشاورزی بعنوان تأمین کننده امنیت غذایی کشور در دوران تحریم وظیفه حساسی را بردوش دارد که این امر محقق نمی شد مگر با اقدامات زیرساختی در اجرای طرح های آب و خاک کشاورزی که در سالهای اخیر، موفقیت های قابل ملاحظه ای در این بخش حاصل شده است.
یکی از بزرگترین پروژه های کشور که در دولت یازدهم و دوازدهم شروع شده، پروژه راه اندازی شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است.
در مرداد سال ۹۳ دولت طرح شبکه های آبیاری و زهکشی متناظر با رودخانه های غرب و شمال غرب کشور را در دستور کار خود قرار داد و آنرا با عنایت مقام معظم رهبری مصوب کرد و با اعتباری معادل هشت میلیارد دلار از اعتبارات محل صندوق توسعه ملی در سال ۹۴ توسط وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی شروع شد.
در این راستا، طرح جامع شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در ۱۰ استان به مساحت ۲۲۷ هزارهکتار در دست اجرا قرار گرفت که ۷۷ هزار هکتار آن به بهره برداری رسید و ۲۵ هزار هکتار آن فردا با فرمان رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد و حدود ۳۰ هزار هکتار آن هم در دستور کار قرار دارد که تا آخر سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.
هدف از اجرای این طرح، بهره برداری مناسب از آب، خاک و منابع تولید، تثبیت جمعیت در مناطق روستایی، افزایش تولیدات کشاورزی، اشتغالزایی مؤثر و در نهایت، افزایش درآمد و رفاه روستاییان و توسعه مناطق غرب وشمال غرب کشور است.
بهره برداری از۲۵ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش این طرح با اعتباری بالغ بر۷۸۰ میلیارد تومان انجام شده و ۲۲ هزار فرصت شغلی را به وجود آورده است.منبع:

1399/11/08
23:33:50
0.0 / 5
880
تگهای خبر: تجربه , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403