نایب رئیس كمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بازرگانی تهران:

عدم اجرای آیین نامه صادرات، پایمال كردن حق فعالان ICT است

عدم اجرای آیین نامه صادرات، پایمال كردن حق فعالان ICT است

به گزارش تجهیزات جانبی نایب رییس كمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینكه عدم اجرای آیین نامه صادرات، پایمال كردن حق فعالان ICT است، خاطرنشان كرد: تصویب آیین نامه اجرایی پشتیبانی از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات، حق مسلم فعالان این حوزه اقتصادی می باشد.


به گزارش روز چهارشنبه فدراسیون فاوا، «فرزین فردیس» تأیید آیین نامه اجرایی صادرات در شورایعالی اقتصاد را یک گام مثبت ارزیابی می نماید و معتقد است: مهم ترین اتفاقی که با تصویب این آیین نامه می تواند رخ دهد و من اطمینان دارم که رخ خواهد داد، این است که تکلیف فعالان تجارت ICT روشن می شود.
مقررات گذاری و شفافیت سبب توسعه تجارت می شود
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه شفافیت مقررات مهم ترین عامل تسهیل تجارت نرم افزار است، اظهار داشت: روشن شدن تکلیف به این معنا است که فعالان حوزه تجارت باید بدانند که رفتار دولت با آنها چگونه است.
فرزین با اشاره به فقدان مقررات روشن در حوزه صادرات نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات اضافه کرد: در گذشته برخوردهای متناقضی از جانب نهادهای مختلف دولتی با فعالان تجارت نرم افزار وجود داشت و رفتارها دوگانه بود، یکی نهاد تشویق و حمایت کرده و یک نهاد هم مانع تراشی می کرد.
وی با اشاره به ماهیت نامشهود نرم افزار و خدمات فن آوری تاکید می کند: رفتار دوگانه و فقدان سیاست واحد، سبب بلاتکلیفی در بین فعالان حوزه شده بود که جلوی رشد بخصوص در حوزه تجارت خارجی را گرفته است.
فرزین لزوم تصویب آیین نامه را این گونه تشریح می کند که فعالان و تاجران متوجه می شوند که توان انجام چه کاری دارند و هر فعالیت آنها چه بازخوردی از جانب نهادها دولتی و حاکمیتی خواهد داشت. مقررات گذاری سبب می شود که رفتار نهادهای حاکمیت قابل پیشبینی شود و در نتیجه فعالان تجاری بهتر بتوانند برای رشد و توسعه بازارهای خود تصمیم گیری کنند.
نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، معتقد است: پیشبینی پذیری کمک می نماید که فعالان اقتصادی بتوانند تولید و صادرات شان را برنامه ریزی کنند، برای سرمایه گذاری، تصمیم گیری کنند و بهتر تصمیم بگیرند که چه محصولی را به چه کشورها و چه بازارهایی صادر کنند.
دولت نباید دست و پای فعالان ICT را ببندد
وی در ادامه با اشاره با صحبت های اخیر معاون فن آوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات تاکید کرد: هدف گذاری سهم ۱۰ درصدی صنعت ICT در اقتصاد کشور، امکان پذیر و عملی است، اما باید توجه داشت که اگر مسؤلان دولتی هدف هایی فراتر از این و امکان حضور بین المللی صنعت ICT کشور را می خواهند نباید دست و پای فعالان ICT را ببندند.
به گفته فردیس، ظرفیت بالایی در صنعت فن آوری اطلاعات و ارتباطات کشور، چه در حوزه نرم افزار و محتوا و چه در حوزه سخت افزار وجود دارد، اما برای آزاد شدن این ظرفیت ها و پتانسیل ها برای دستیابی به بازارهای جهانی، دولت باید آزادی عمل بیشتری به فعالان این صنعت بدهد.
ضعف ها را نباید گردن هم بیاندازیم
فرزین در پاسخ به این سوال که تعلل در تصویب آیین نامه اجرایی پشتیبانی از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات، به چه دلیل رخ داده است، می گوید: من فکر می کنم که در هر مقطعی از زمان میان بخش خصوصی و دولتی ناهماهنگی هایی وجود داشته است. یک دوره دولت از بخش خصوصی عقب می ماند و یک دوره بخش خصوصی عقب تر است. اینکه بخش خصوصی و دولتی تقصیر را گردن همدیگر بیاندازند، فایده ای به تجارت نمی رساند.
نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران تاکید می کند که هماهنگی و وحدت میان بخش خصوصی و دولتی باید تقویت شود و می گوید: اگر می خواهیم در هر صنعتی رقابت پذیر باشیم، همه بازیگران و متصدیان صنعت باید باهم هماهنگ و همگام باشند.
استاندارد و شفافیت صادرات را تضمین می کند
فردیس با اشاره به محتوای آیین نامه اجرایی پشتیبانی از توسعه نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات در مورد مسئولیت نهادهای بالادستی برای استانداردسازی و گواهینامه های واحد می گوید: مساله استاندارد اهمیت بالایی دارد و واجب است که این مسئولیت درست اجرا شود.
وی توضیح داد: بارها شنیده ایم که تولید یک محصول بی کیفیت توسط یک صادرکننده یا یک تولیدکننده ایرانی و صادرات آن به بازارهای خارجی، سبب از بین رفتن اعتبار کل آن صنعت در بازار هدف شده است.
فردیس به صنعت مصالح ساختمانی اشاره نمود و اظهار داشت: برای مثال در سال های اخیر تولیدکنندگان مصالح ساختمانی با بازار عراق گرفتار مشکل شده اند، تنها دلیل آن این است که یک تولیدکننده فرصت طلب، با ارسال سیمان کم کیفیت و پایین تر از حد استاندارد، اعتماد به تولیدکنندگان ایرانی و اعتبار محصولات ایرانی در بازار عراق را زیر سؤال برده است. نمونه های چنین اتفاقاتی در خیلی از بازارهای خارجی رخ داده است و اعتبار بازرگانان ایرانی قربانی کالاهای بی کیفیت و فاقد استاندارد یکسری تولیدکنندگان خاص شده است.
نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: اگر نهادی برای ایجاد استانداردهای واحد وجود داشته باشد و نظارت بر اعمال این استانداردها در کالا و خدمات صادراتی به صورت مستمر پیگیری شود، اعتبار و اعتماد به تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای مقصد تضمین می شود.
آئین نامه پشتیبانی از صادرات حق فعالان حوزه آی سی تی است
فردیس با اشاره به ضرورت هماهنگی تشکل ها، بازرگانان و تولیدکنندگان نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات برای تصویب این آیین نامه تاکید کرد: برای گرفتن حق همیشه باید تلاش کرد، من تصور نمی کنم کسی در این مورد شک داشته باشد. تصویب این آیین نامه حق مسلم فعالان حوزه تجارت نرم افزار و خدمات فن آوری اطلاعات است که نباید گذاشت پایمال شود.منبع:

1399/04/04
19:52:35
5.0 / 5
1703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403