حوزه رمزارزها خلاء قانونی دارد

حوزه رمزارزها خلاء قانونی دارد

یک فعال حوزه رمزارز و بلاک چین با اشاره به خلاء قانونی در زمینه فعالیت رمزارزها، بیان کرد: هم اکنون قانونی وجود ندارد که فعالیت این صرافی ها را منع کند و جرم انگاری نشده که این معاملات غیرقانونی حساب شود.


یاشار راشدی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه بعضی می گویند فعالیت صرافی های رمزارز در ایران برخلاف قانون است و آنها مجوز ندارند، اظهار داشت: اولا هم اکنون قانونی وجود ندارد که فعالیت این صرافی ها را منع کند و جرم انگاری نشده که این معاملات غیرقانونی حساب شود. مورد دوم این که مجوزی وجود ندارد که صرافی ها بخواهند مجوز بگیرند. چون مجوزی وجود ندارد، فعالیت صرافی های رمزارز هم قاعدتا بدون مجوز است. اما افراد هم چون با این مساله آشنایی ندارند ممکنست به اشتباه تصور کنند فعالیت غیرقانونی انجام می شود.
وی با اشاره به خلاء قانونی در زمینه رمزارزها اشاره کرد: صرافی های رمزارز کار غیرقانونی انجام نمی دهند، بلکه فقط قانونی برایشان وجود ندارد اما جرمی انجام نمی دهند. ما برای تنظیم گری این حوزه باید تجربه کشورهای دیگر را مطالعه نماییم. تجربه موفقی که کشورهای دیگر داشتند و بجای این که به صرافی های رمزارز مجوز دهند، چارچوبی برای آن تعیین کردند.
این فعال حوزه رمزارز و بلاک چین افزود: این پروسه بدین صورت است که بجای این که متقاضیان بخواهند صرافی راه اندازی کنند، چارچوبی تعیین کردند و گفتند افراد در این چارچوب می توانند فعالیت کنند تا زمانی که از این چارچوب تخطی نکنند. مثلا اگر مبلغ دارایی صرافی از حدی بالاتر برود، ناظری برای آن وجود داشته باشد و امثال این قانون. یک سری زیرساخت فنی را هم فراهم کردند.
راشدی اظهار داشت: نکته دیگر این که خود صرافی های رمزارز و فعالان این حوزه در کشورهای دیگر رویه ای را پیش گرفتند که به آن سلف رگولاتوری یا خودتنظیم گری می گویند. این روش بسیار هم چابک و سریع است، چون اگر قانونی بخواهد در دولت یا مجلس تصویب شود، زمان بر است و باتوجه به حوزه رمزارزها و تکنولوژی که مدام درحال تغییر است، این قوانین باید به سرعت آپدیت شوند.
وی افزود: با توجه به این که بطور معمول وقتی قانونی تصویب می شود، ویرایش و تغییر آن خیلی زمان بر است و کار زیادی می برد، ما نمی توانیم برای حوزه ی تکنولوژی و رمزارزها از این قوانین استفاده نمائیم، بدین سبب بهتر است چارچوبی داشته باشیم و این چارچوب هم توسط افرادی که به این حوزه اشراف دارند و متخصص هستند، بازنگری شود و بصورت مداوم بروزرسانی شود. تجربه موفق کشورهای دیگر تعیین چارچوب بوده و پیش از این که این چارچوب تعیین شود، بهترین کار، فعالیت در محیط سندباکس است.1400/04/01
20:59:28
5.0 / 5
487
تگهای خبر: تجربه , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403